Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autorzy: I. Wobarg, A. Nowinski
Poszukiwani.
Odpowiedz
No wlasnie nie znam tytulow ich prac. Sa to przedwojenni autorzy na ktorych sie czsami powoluja wspolczesni. Mysle, ze same nazwiska tez moga byc jakims punktem odniesienia dla poszukujacych starych przepisow i literatury. Dlatego pozwolilem sobie o nich wspomniec.
Odpowiedz
Śpieszę donieść że moje male śledztwo i parę wizyt spędzonych w Bibliotece Narodowej wyjaśniło mi że: I.Wobarg to pseudonim przedwojennego profesora Warszawskiej Akademii Rolniczej o nazwisku Grabowski co czytane wspak daje Iks Wobarg czyli I.Wobarg.
Jest on autorem wielu prac o chorobach roślin a przy okazji popełnił parę książek o zgospodarowaniu owoców do przyjemniejszych i bardziej rozrywkowych celów(stąd pseudonim,bo w końcu facet pisał poważne prace naukowe no i jakby nie było przedwojenny profesor i sława ,a tu taka tematyka-wstyd mocium panie).Tytuły już wkrotce.
Odpowiedz
Ja jak zwykle z niezlym opoznieniem...
Wiec tak. Iks Wobarg, nieraz mylnie zapisywany jako Wobang to tylko pseudonim jak wspomnial Dzidek.
Tytul(poza tym napisal - Wyrob wodek z owocow(destylacja wypalanek winnych)) to - Wyrob win sposobem domowym i ulepszonym... Przemysl, 1922, druk J. Lazor, Przemysl.

Wiecej wiadomosci posiadam tylko na temat pierwszej publikacji, ktora dotyczy miodow pitnych. Miodow dotycza str. 64-77. Niestety jest to jedna z wielu mozliwosci powielania tego co wyprodukowal Ciesielski. Przepisy te same, to samo slownictwo. Na uwage moza jedynie zaslugiwac dwa przepisy, jesli sie nie myle nie publikowane przez Ciesielskiego -

KRAKOWSKI
czworniak z patoki mieszanej z doprawa na 10 l brzeczki:
5 gr chmielu
1 gr cynamonu
1 - ej skorki cytrynowej

MIOD PITNY LEGIONOW
trojniak z dodatkiem 7 gr wyborowego chmielu na 10 l brzeczki"
s. 70

pozdr
PAwel
Odpowiedz
Witam
Tez troche poszperalem i Iks Wobarg czasami jest wystawiany na aukcjach antykwarycznych (o ktorych znajduje informacje zawsze po fakcie - juz dawno sie odbyly - taki pech) i raz widzialem na allegro, ale nie udalo mi sie kupic.
Ale Nowinskiego nie znalazlem nic.
Czy wiecie cos na temat ksiazki:
Najdokladniejszy sposob sycenia roznych miodow - J. Ambrozewicz?
Odpowiedz
O Nowinskim zaraz napisze. Wczesniej chcialem to zrobic, ale sie nie udalo - problemy z otwieraniem sie strony.
Co do Ambrozewicza to jest to mala ksiazeczka wielkosci notesu, dosc cienka, moze do 30 str. Nie posiada specjalnych przeopisow, a tylko ogolny opis warzenia miodu. Nie dam sobie reki uciac, ale niewiele mi pomogla, jesli dobrze pamietam nie wnosi nic nowego.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pawel
Nie posiada specjalnych przeopisow, a tylko ogolny opis warzenia miodu. Nie dam sobie reki uciac, ale niewiele mi pomogla, jesli dobrze pamietam nie wnosi nic nowego.

To dlatego, ze jak mialem mozliwosc przepisywania Ambrozewicza i Szaniawskiego to wybralem tego drugiego, chociaz 3/4 tekstu mialem - z opublikowanego artykulu.

Skocz do: