Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Burton Ale
Jak szacunki, to 18% i 98IBU.
Odpowiedz
Wyszło 34 na start, a resztę zobaczymy czy zgodnie z kalkulatorami czy z rzeczywistością.

Odpowiedz
Pite wczoraj kontrolnie, jest piana i troszkę gazu, idzie w dobrym kierunku, bo smaczne i nikt z degustujących nie narzekał na wyczuwalny alkohol czy brak ułożenia. Nazwa to Destruktor. Wersja beczkowa o nazwie Zew Cthulhu trafi do butelek niebawem.

Odpowiedz
Browar uwarzył nowego burton'a, mild dinner można go nazwać, bo leciutki, ale burton. 18 blg, 8,7vol, drożdże tokajskie, chmiel jeden Perle, miód wielokwiat z prywatnej pasieki, 46,99 IBU i to jest wyczuwalne w smaku, za to w zapachu burton pełną gębą, a właściwie piwnicą tokajską. Będziemy powtarzać, bo nagazowanie w dwa tygodnie, fermentacja w 12 dni, wszystko jak wymarzone.

Odpowiedz
Hej Bogi, a coś bliżej na temat tego lekkiego Burtona, np. proporcje składników, ile chmielu i na jaką warke no i w którym momencie gotowania. Czemu drożdże burgundy a nie piwne :niewiem:.
Wyraznie mnie zainspirowałeś ;) .
Lech
Odpowiedz
Burgundy były gdzie indziej, jednak tokajskie. Można próbować z Empire Ale ewentualnie, ale jednak tokaj i miód to tożsamości.

Burton nr 5 Mild Burton Ale
2 x 1700 jasny
700 demerara
900 miód wielokwiat kraft
50g perle 7,1 ak 40 min
25g perle 7,1 ak 20 min
46,99 IBU
18 blg start terdens tokaj 7 dni 4 blg cicha 5 dni 2 blg butelkowanie 8,7vol, wyszło 20 litrów piwa

Odpowiedz
Dzięki, trzeba się będzie zająć nim, ale ja jednak będę próbował zrobić z zacieraniem, tylko się zastanowię jakie słody użyć.
Pozdrawiam
Lech
Odpowiedz
Moim zdaniem wystarczy jeden albo pilzneński albo pale ale, resztę smaczków uzyskasz miodem i cukrem. Natomiast szczególną uwagę zwróciłbym na ten chmiel, bo w smaku ta nuta jest dość wyrazista i ładnie kontruje słodycz, przez to piwo nie jest tak ciężkie jak choćby korsarskie.

Odpowiedz
Aj, pomyliłem się odnośnie drożdży, chodziło mi czym się kierujesz używając drożdży winiarskich (tokajskie pewnie w saszetkach, płynne?), a nie na przykład piwne Nottinghamy (mnie się pięknie sprawdzają w piwach górnej fermentacji).
Jeżeli chodzi o słody to pewnie tak zrobię jak sugerujesz, jednorodne pilzneński, pale ale albo monachijski, no może z niewielkim dodatkiem karmelowego ciemnego (jakieś 10% zasypu).
A czy nie ciekawsze było by danie miodu gryczanego, choć może być zbyt dominujący :niewiem:.
Chmiel to jasne, napewno perle.
Lech
Odpowiedz
Już chwilę nie ma u nas ani Nottinghamów ani Windsorów, a jednych drożdży, i to drogich, nie opłaca się zamawiać przez net. Miód pozostaje w Twojej kwestii, stare przepisy nie precyzują rodzaju. Jak masz gryczany, daj gryczany, przecież to ani grzech, ani wstyd.

Odpowiedz
Acha, czyli rodzaj drożdży wynika z dostępności, więc użyje Nottinghamów bo mam ( zawsze kupuję ze słodami i chmielami).
Jeżeli chodzi o miód to pytałem o Twoje zdanie.
Pozdrawiam.
Lech
Odpowiedz
Piwo tak smakuje, że będę je powtarzał, więc wszystkie aspekty należy brać pod uwagę.

Odpowiedz
OK, więc ja zrobię dla odmiany na słodzie, miodzie gryczanym i drożdżach nottinghamy.
Będzie można porównać, oczywiście pozostałe składniki takie same jak u Ciebie, czekam jedynie na składniki i do roboty :).
Lech
Odpowiedz
Bogi - jeszcze jedno pytanie w którym momencie dodawałeś miód i cukier, sądzę że 10 minut przed końcem gotowania wystarczy:niewiem:.
W środę powinny dojść surowce więc w czwartek lub piątek warzenie.
Opiszę tutaj sposób postępowania.
Lech
Odpowiedz
Na samym końcu, do brzeczki z zimną wodą przed zadaniem drożdży, tak żeby temperatura była odpowiednio niska i nawet żeby miód się trudno rozpuszczał, dzięki czemu był ostatni w kolejce do posiłku dla drożdży, no i nie stracił swoich wartości. Skończyłem chmielić, 5 litrów wody, w ciepłej brzeczce rozpuściłem cukier, dolałem brakujące 15 litrów wody z balkonu i dopiero do tak schłodzonej brzeczki miód, a na samym końcu drożdże.

Nie jest to bez wpływu na nie właśnie, bo zaczynają jeść po kolei i w takiej konfiguracji rzadko się zdarza, żeby mocno nadszarpnęły miód, więc zostaje zachowany i jego aromat i smak. Kiedy dawałem miód zaraz po chmieleniu, ale do ciepłej brzeczki zdarzało się, że w gotowym piwie miodu było jak na lekarstwo (vide Windsor ale), a w Burton'ach gdzie daję na końcu, zawsze był.

W tym lekkim piwku, co było przed tym burton'em ostatnim też dawałem miód, ale tam niski ekstrakt i niestety został tylko aromat i ułamek w smaku-dawałem po chmieleniu, ale brzeczka nie była chyba jeszcze należycie ostudzona.

Oczywiście cukier możesz dawać do schłodzonej brzeczki jeszcze przed miodem, ale nie stwierdziłem większej różnicy dla niego w kwestii temperatury, i tak czy siak się rozpuści i jest drugi w kolejce po ekstrakcie. Nie ma sensu dawać go w trakcie gotowania czy chmielenia, bo owszem rozpuści się szybko, ale też odparuje to raz, a przy okazji chmielenia, zakłamie nam profil tegoż. Po chmieleniu często zostawiam woreczek z chmielem w brzeczce, dolewam wody itd, a wyjmuję dopiero przed zadaniem drożdży-dużo to wnosi do aromatu końcowego.

Trzymam kciuki!

Odpowiedz
O kurcze, zamówiłem chmiel w granulację a nie szyszki, czyli woreczek odpada, w szyszkach mam jedynie magnum a to zupełnie inny chmiel i nie ma co mieszać.
Ponieważ będę warzył, to trochę inaczej muszę postąpić, mianowicie cukier muszę dać po gotowaniu (chmieleniu), natomiast miód już do brzeczki schłodzonej przed zadaniem drożdży w temperaturze ~20°.
A jak zmierzyłeś blg w brzeczce bez całkowitego rozpuszczenia się miodu, no chyba że obliczyłeś.
Dobra to po warzeniu i chmieleniu będę musiał mieć brzeczkę na poziomie 15° blg, coby cukier i miód podbiły do 18-19° blg.
Lech
Odpowiedz
Też miałem granulat. Poczekałem aż się rozpuści, zwróciłem tylko uwagę, że trudniej się rozpuszczał w zimniejszej brzeczce. Blg mierzę zawsze przed zadaniem drożdży i wtedy wprowadzam korekty cukrem.

Odpowiedz
No ale w trakcie gotowania wszystko (no może prawie wszystko) ucieka z woreczka.
Ale jak masz nie do końca rozpuszczony miód, to blg przed zadaniem drożdży nie jest miarodajne do końca.
Jeżeli chodzi o korektę blg to jasne.
Lech
Odpowiedz
Może masz dziurawy woreczek? Ja mam tę standardową siatkę do gotowania chmielu i najwyżej jakieś drobinki do brzeczki przechodzą, ale nie żeby coś uciekało.

Odpowiedz
Bogi - a czy nie spróbować dodatkowo chmielenia na zimno np. 10g perle na trzy dni przed butelkowaniem, czy raczej nie kombinować:niewiem:.
Właśnie zacząłem robić to piwo.za kilka dni dam dokładny przepis wzorowany na Twoim.
Lech
Odpowiedz
Myślę, że mógłbyś przechmielić, ono już jest dość wyraziste od chmielu przy 47 IBU. Powodzenia! Ja też zbieram składniki i będzie powtórka, chyba że wcześniej jakiś kolejny porter-kolejka zobowiązuje.

Odpowiedz
(15-02-2019, 09:44)Bogi napisał(a): ... chyba że wcześniej jakiś kolejny porter-kolejka zobowiązuje.

A co z piołunówkami z piołunu kaukaskiego  i Lambrooka   wypadły z kolejki ? ;)
Odpowiedz
Są w innej kolejce, już niedługo. Pamiętam. :D

Skocz do: