Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co teraz zrobić ??
Witam
Mam pytanie
Mam na strychu wino zakręcone metalową zakrętką w szklanych butelkach. Mam z roku 2009 roku 5 butelek z 2010 10 butelek z 2011 5 butelek i z tego 2012 juz mam 5 :)
Mam pytanie czy moze tak stać sobie cały czas i w niektórych jest osad na dni (muł) co z tym moge zrobić bo myslałem zeby odciągnąć to czyste do innej butelki i zostawić.
Odpowiedz
Jesli sie wytworzyl osad, to wino zostalo zabutelkowane za wczesnie. Jak masz pewnosc, ze nie pracuje, to nie musisz sie obawiac granatow. Decyzja co do osadu nalezy do Ciebie, pamietaj ze moze on negatywnie wplynac na smak wina.
Nastepnym razem troche wiecej cierpliwosci z tym butelkowaniem.:)
Odpowiedz
Jeżeli nie ma oznak fermentacji, to zlać znad osadu do czystych flaszek i niech sobie odpoczywają dalej.:D

Edek:)
Odpowiedz
nie no nie fermentuje juz :)
ale w niektórych właśnie ten osad jest i boje sie cos z tym robić zeby nie stało sie nic bo to juz rocznikowe to nie chce niszczyć :P
Odpowiedz
Ja jakis pol roku temu zmienialem butelki paru moich win 5 letnich. Troche ryzykowalem, ale w butelce bylo duzo osadu, wiec cos musialem zrobic. Dodalem tylko do nich 1g piro na 10l i sobie teraz leza w spokoju.
Odpowiedz
ale mogą być w butelkach z zakrętką nic sie nie stanie ??
Odpowiedz
Ok
Odpowiedz
Bedzie ok.
EDIT: Zdania z duzej litery zaczynaj.
EDIT: Sorka chcialem zastosowac trik, usunolem wiadomosc i napisalem ja jeszcze raz zeby byla widoczna. Bo chcialem dopisac (EDIT ^) Post kolegi pod postem wyzej to moja wina :diabelek:

Skocz do: