Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cydr - kilka pytań od amatorów dla zawodowców
Nie chce go paprać. Poprostu pytam w jaki sposób można uzyskać cydr o posmaku miodowym. Są cydry miodowe a więc...
Darek
Odpowiedz
Ten posmak miodowy w piwach i cydrach komercyjnych jest sztuczny. Nie uzyskasz tego w sposób naturalny. Piłem piwo domowe gdzie na 20 litrów poszło 2 litry miodu i nic nie dało się wyczuć.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
TEQUILA, robiłem piwo miodowe - ekstrakt słodowy + miód gryczany i całkiem fajne piwko wyszło, naprawdę smakowało miodowo, oczywiście dosładzałem ksylitolem.
Na pewno masz rację jeżeli chodzi o piwa miodowe komercyjne, miód jest drogi, a szczególnie gryczany.
Lech
Odpowiedz
Potwierdzam, że piwa miodowe z dodatkiem miodu gryczanego (jasne i ciemne) wychodzą super. Robię takowe od wielu lat.
PS Oczywiście niczym nie dosładzam. Zacieram na słodko i to w zupełności wystarczy.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Czyli dupa zbita ....
Darek
Odpowiedz
(24-12-2016, 11:03)krzysztof1970 napisał(a): ....... Zacieram na słodko i to w zupełności wystarczy.

Jak to robisz.:niewiem:
Lech
Odpowiedz
(24-12-2016, 11:03)krzysztof1970 napisał(a): Potwierdzam, że piwa miodowe z dodatkiem miodu gryczanego (jasne i ciemne) wychodzą super. Robię takowe od wielu lat.
PS Oczywiście niczym nie dosładzam. Zacieram na słodko i to w zupełności wystarczy.

Chyba chodzi o zacieranie piwa tylko w temperaturze 72st C. (lub też zacieranie w 62/72/78, gdzie wydłuża się przerwę alfa-amalazową 72)
http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna napisał(a):72* - przerwa scukrzająca (dekstrynująca) - w tej temperaturze pracuje głównie alfa-amylaza, enzym wytwarzający rożne cukry, ale w tym dużą ilość dekstryn - cukrów na tyle złożonych, że nie są fermentowalne i poprawiają treściwość i (troszkę) słodycz piwa.

Ale głowy nie dam... ja zacieram jeszcze wg. rozpiski ze sklepu wg. typu piwa, które robię, ewentualnie wydłużam przerwę przy 62 by mieć więcej cukrów fermentujących. Pszeniczne dawałem 44/52/62/72/78 (czasów nie pamiętam), przy ALE (z dodatkami korzennymi) tylko 62/72/78. Ale to raczej piwo, a temat tyczy się cydru!

Co do cydru miodowego, słodzenie cydru miodem (innym niż gryczany) nic ci nie da, słodziłem wino wielokwiatem i różnicy nie widzę. Podobno tylko miód gryczany daje piwo/cydr "miodowy".
To jest moje zdanie, nie musisz się z nim zgadzać. 
Odpowiedz
Tak jak napisał Sabahtani chodzi o przedłużenie przerwy w 72 st C. Ale pytania są o cydr.
Krzysztof

Odpowiedz
Dzięki (nie sądziłem że o to chodzi, po prostu myślałem że Krzysztof ma jakąś ciekawostkę w zapasie), słuszna uwaga jeżeli chodzi o wątek.:)
Lech
Odpowiedz
Czy cydr zrobiony z tłoczonego, mętnego soku z kartonu ma szanseę na wyklarowanie? Nastawiłem 2 tygodnie temu, od tygodnia nie pracuje i nie klaruje się.
W podanym wcześniej przepisie jest napisane, żeby najlepiej używać soków klarowanych. To znaczy, że sok mętny nigdy się nie wyklaruje, czy po prostu dać mu więcej czasu?

Wiem, że może się wyklarować w butelkach, ale wolę wstępnie pozbyć się większości paprochów.
Odpowiedz
Możesz mieć problem z klarowaniem. Jak nie będzie się klarował to w rozsądnym czasie butelkuj. Mętny cydr dużo lepszy od zakażonego:)
Krzysztof

Odpowiedz
Witajcie.

Mam lekki problem a właściwie zagwozdkę. Na próbę nastawiłem cydr z soku z tłoczni (dostępnego w sieci Dino). Cydr w okresie fermentacji dosładzam (nie bijcie! ;) ) - kwestia gustu. W związku z tym nastaw przed butelkowaniem pracuje dłużej, przeważnie około 14-21 dni. Drożdże do cydru - bayanusy z BW.

I po raz pierwszy pojawił się problem. Po 20 dniach od nastawienia spróbowałem cyderek - okazał się gorzkawy. Nie widać żadnej pleśni, osadu - niczego podejrzanego. Zapach również jest normalny. Jedynie smak lekko GORYCZKOWY.

Myślicie, że może być skażony czy to raczej urok użytych jabłek? Myślę, że zrobię go na słodko (słodzę stewią), zostawię na dłużej zabutelkowany (3-4 miesiące) - może smaki się wyrównają.

Co Wy na to? :) Pozdrawiam.
----
Marek M.
Odpowiedz
Ja bym za to winił jabłka. Może zrobiono sok z niedojrzałych owoców? Czas oraz dosłodzenie są jedynym rozsądnym wyjściem.
Krzysztof

Odpowiedz
(21-11-2017, 15:17)krzysztof1970 napisał(a): Ja bym za to winił jabłka. Może zrobiono sok z niedojrzałych owoców? Czas oraz dosłodzenie są jedynym rozsądnym wyjściem.

Czyli dodać ksylitol i butelkować czy może cukier i niech sobie jeszcze pracuje w fermentatorze?

Też wydaje mi się, że to wina jabłek bo oprócz smaku, nie ma niczego podejrzanego.
----
Marek M.
Odpowiedz
Dać ksylitol i butelkować.
Krzysztof

Odpowiedz
Dzięki :)
----
Marek M.
Odpowiedz
Kolejne pytanie ;)

Zabutelkowałem cydr bez dodatku cukru. Nie przypadł mi do gustu - czy na tym etapie mogę jeszcze dokonać refermantacji? Jeśli tak, to czy wystarczy odkapslować, dodać cukru, zakapslować czy dodatkowo należy dodać odrobinę drożdży?

Pozdrawiam.
----
Marek M.
Odpowiedz
Wystarczy to pierwsze, czyli odkapslować dodać troszkę cukru i zakapslować ponownie, oczywiście ten zabieg jest potrzebny o ile masz pewność że poprzednio cały cukier przefermentował, a będziesz o tym wiedział jak otworzysz pierwszą butelkę i "syknie" albo nie :).
Lech
Odpowiedz
Cydr stoi już ponad miesiąc w butelkach ;) Własnie jestem po pierwszej próbie i bez gazu najzwyczajniej w świecie mi nie smakuje. Na pewno nie trzeba dodawać drożdży po takim czasie?
----
Marek M.
Odpowiedz
Nie, drożdże są i czekają z utęsknieniem na choć szczyptę cukru :D.
Lech
Odpowiedz
Cydr to napój niskoalkoholowy. Przechowywanie bez gazu naraża go na infekcję i popsucie. Zrób jak Ci Lechu radzi.
Krzysztof

Odpowiedz
Dzięki wielkie :) Na święta będzie jak znalazł!
----
Marek M.

Skocz do: