Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobre korki w znośnej cenie
Tam jest tak ładnie napisane, że to sama natura, przynajmniej w porównaniu z aglomerowanym ;) Natomiast nadal nie ma informacji czy jest trwalszy.
Dzieki jednak za linka - to daje juz przyblizone pojęcie o korkach kolmatyzowanych.
Odpowiedz
Z tej tu definicji "colmated corka" wynika, że jest po prostu jak naturalny tylko że "uszczelniony":
http://www.reliablecorksolutions.com/corkcompare.html
Trwałość powinna być zatem nie mniejsza, niż naturalnego korka użytego do produkcji "kolmatu". No a te już bywają różne :)
W każdym razie jeśli to jest ogólnie korek dobrej jakości, to powinien być dobry i trwały.
Dedukuję sobie, bo sam dopiero dziś o tym czytałem - ale chemia i fizyka to chemia i fizyka, coś tam z tego kumamy ;)
Odpowiedz
Odświeżam temat korków - nie mogę znaleźć litych korków 45x24 w jakiejś rozsądnej cenie. Janosa sa tylko te węższe 22 mm, a na allegro owszem, ktoś sprzedaje po 1,8 zł szt, ale wraz z przesyłką cena za sztuke robi się już nieakceptowalna. Ktoś , coś ?
Odpowiedz
(29-01-2016, 12:46)marmur napisał(a): Odświeżam temat korków - nie mogę znaleźć litych korków 45x24 w jakiejś rozsądnej cenie. Janosa sa tylko te węższe 22 mm, a na allegro owszem, ktoś sprzedaje po 1,8 zł szt, ale wraz z przesyłką cena za sztuke robi się już nieakceptowalna. Ktoś , coś ?

W ostatni weekend przekorkowywałem stare wina. Zrobiłem to stanowczo zbyt późno (większość ma 4-5 lat, ale pojedyncze nawet 6-7 lat!). Butelek ok 130, smak wina sprawdzałem w każdej butelce przed ponownym korkowaniem/wylaniem do kibla. Podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Korki zakupiłem w Euro-win: 
*korek neocork (22x40 mm) (teraz tam mają bodajże nucork, po kilka sztuk każdego zlewanego do butelek wina miało te korki). Po zakorkowaniu z każdej butelki wystawał kawałek korka, z wgłębieniem po tłoczku korkownicy.
*korek aglomerowany ciemny 23x38 mm
W obu przypadkach sprzedawca zaleca przechowywanie 2-4 lat.
Butelki były z odzysku (każda inna), korkowałem wyparzając korki ok 30 sek w misce z gorącą wodą z czajnika. Korkowałem korkownicą 2 ramienną

Do 3 lat, nie miałem problemu z przeciekającymi korkami, czy z pogarszającym się smakiem wina.

W ostatni weekend, pojedyncze 4-6 letnie wina przeciekały (wyłącznie aglomerowane). Moim zdaniem dobry wynik.

Jeśli chodzi o smak:
* 5-cio letnie wino jeżynowe półsłodkie, kilka wytrawnych (było dosładzane, korkowane korkami aglomerowanymi poszło praktycznie w całości do wylania (zostawiłem 2 butelki które były zdatne do picia na ok 20 szt)., niektóre przeciekały.
* 6-cio letnie wino jabłkowe (aglomerowane korki, 4 butelki) poszło w całości do wylania, niektóre przeciekały.
* 4-letnie wino dereniowo-jeżynowe- dobry smak wina (4 butelki na ok 30 sztuk poszło do wylania). 2 Butelki korkowane neocork były lepsze w smaku od pozostałych.
* 4-letnie wino jabłkowo-pomarańczowe było dobre, choć butelki zakorkowane neocork miały lepszy smak. Jedna poszła do wylania (korek aglomerowany).
* 4-letni miód pitny (jedna ocalała butelka) miał smak bez najmniejszych zastrzeżeń.
* 6-cio letnia dzika róża poszła w całości do wylania
* 5-cio letnia dzika róza - ok 50 % butelek korkowanych korkami aglomerowanymi poszło do wylania.
* 6-cio letnie śliwkowe wino (ok 10 butelek, korki aglomerowane) było smaczne, żadne nie przeciekło i się nie popsuło (moszcz był przez pomyłkę mocno przesiarkowany, ale fermentacja ruszyła na aktywnych)

Korki aglomerowane w butelkach 4-letnich miały ok 2 cm od góry niezabarwionego korka. Wykorkowywały sie bez problemów (w przeciwieństwie do starszych- niektóre się kruszyły i łamały). Korki neocork nie zdradzały potrzeby przekorkowania (nie straciły swojej struktury, nie nasiąknęły winem).

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z zakupionych korków, które to jak na bardzo niską cenę wytrzymały bardzo długo.
Następnym razem dla bezpieczeństwa, wina korkowane korkami aglomerowanymi z Euro-win będę przekorkowywał co 3 lata (bez degustacji).
Korki neocork choć ponad 2x droższe (kupiłem po 59 gr/szt) były niezawodne, i wina korkowane nimi miały lepszy smak po 4 latach.

Następnym razem na dłuższe leżakowanie kupię albo korki neocork, albo znajdę coś lepszego (byle nie droższego).

Post długi, ale mam nadzieję że przydatny  :)
Odpowiedz
Mam pytanie. Po co korkować korkami aglo na dłuższe przechowanie i co 3 lata przekorkowywać? Koszt będzie o wiele większy jak cena porządnego korka naturalnego
np takiego: http://allegro.pl/korek-korki-naturalny-...55513.html
Czas przechowywania nieograniczony. I odpadnie Ci masę pracy.
Odpowiedz
Flaszki stoją czy leżą? Jaką masz wilgotność w piwnicy?
Dlaczego wylałeś te wina? Utleniły się tylko czy coś więcej?
Odpowiedz
Chciałem zabutelkowac trochę nalewek i zapomnieć i nich na jakiś czas :)
Jaki korek będzie najodpowiedniejszy ? 24x45 aglomerowany a może inny ?
Darek
Odpowiedz
Zapasy trzymam we flaszkach z zakrętkami.
Odpowiedz
Też zakręcam, ponieważ nakrętki są na pewno łatwiejsze w obsłudze.
Ale czy lepsze, czy gorsze nie potrafię powiedzieć.

@darboch jak chcesz korkować to nie oszczędzaj na korkach.
Chyba nie warto ryzykować za 0,5 złotego ;)
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Absolutnie nie mam zamiaru oszczędzać ale wybrać optymalnie.
Darek
Odpowiedz
Podłącze się do tematu.
Czy 4 letnie korki aglomerowane przechowywane w worku strunowym nadają się do korkowania butelek ? Korki nie brudne czy wilgotne. Cały czas były w woreczku strunowym. Wolę się upewnić i ewentualnie wcześniej zamówić nowe, niż martwić się czy tyle pracy i serca włożonego w wino nie pójdzie na marne z powodu korka...
Odpowiedz
Też zawsze mam z tym dylemat, gdzie kupować korki odpowiedniej jakości.
Odpowiedz
4 lata, długo.
Ja kupiłbym nowe.
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
U mnie też prawie 4 lata są korki i, nie narzekam. Dobre są, tylko trzymam je w pojemniku plastykowym i w woreczku dodatkowo. A czy wiesz czy ci oni sprzedają prosto z drzewa te korki? Na pewno nie.

Pozdr..
gynek63
Odpowiedz
Akurat zamówiłem paczkę z artykułami winiarskimi w niedzielę, jakbym wiedział wcześniej to wziąłbym i korki. Faktycznie takie 4 letnie korki nie nadają się na przechowywanie win max 2 lata ? (pewnie max ro, no ale.. :))

Skocz do: