Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eksperyment - Coca-Cola
Kochani; widzę, że zainteresowanie jest duże i nie zamierzam się poddawać - o wszystkich krokach dowiecie się pierwsi (a ten temat będzie moja kroniką).

lolo - widzę, że żartowałeś - ale jak na początkującego forumowicza (a takim jestem, co pisałem na początku) Twój dowcip był ostry i nie do końca życzliwy(tak go oceniłem).

Jeszcze raz kochani dziękuję - i za 2-3 dni - jak MD bedzie już rosła w siłę podam kolejne kroki mojego postępowania z "tymi cieczami"

Pozdrowienia dla życzliwych

P.S. Na razie próbuję z Coca-colą - może i na Pepsi przyjdzie czas (za mało mam buteleczek i koreczków z rurkami - wszystko powoli)
Odpowiedz
Był "Sprajt" teraz Coca-Cola...

Wg mnie szkoda czasu i pieniedzy na takie eksperymenty. Cola ma za mało ekstraktu, żeby mogło z niej wyjść cokolwiek sensownego.
To juz lepiej zrobić sobie "Kola mit Vodka" z dodatkiem lodu.

Ale - mamy demokracje, więc co nie zabronione jest dozwolone. Rób.
Na jednym z kolejnych zlotów śląskich winiarzy zaprezentujesz produkt finalny, a ci na podstawie wieloletniego doswiadczenia wyrażą swoje zdanie.

Krzysztof
Odpowiedz
Witam.
Bardzo ciekawy pomysł z tym "winkiem". Od razu mi sie nasuneło na mysl, ze jezeli drożdże nie beda chciały działac to mozesz na pobudzenie wrzucic mentosa <lol>
pozdrawiam
Odpowiedz
Nie chcę Cię zniechęcać do eksperymentów - jednak ja już mam za sobą ten okres, kiedy próbuje się robić wino ze wszystkiego ;)
Próbowałem m.in. czegoś podobnego - Herbapolowski syrop o smaku coli + rodzynki.
"Wino" skończyło w zlewie - nie miało w zasadzie żadnego smaku (coli w ogóle w smaku nie przypominało), "aromat" trudno było nazwać zapachem.
Oczywiście to nie znaczy, że Tobie się nie uda - ja robiłem inną technologią, mogłem też popełnić jakieś błędy.
Niemniej po jednym z podobnych eksperymentów zdecydowanie zaprzestałem szukania na wino surowców alternatywnych.
Odpowiedz
Witam ponownie!!!

Chciałem dziś zrobić eksperymentalny nastaw, ale widzę że moja MD jest jeszcze troszkę słaba. Jak się uda to zrobię nastaw wieczorkiem lub jutro - i dołączę zdjęcia.

Zbylu: Dzięki za informacje, ale może rózne składniki i trochę inną "technologię" stosując to może coś z tego wyjdzie. Nie robię wielkiego nastawu - więc jak nie wyjdzie to nie będę płakał :tancze: nad zlewem.

CDN ............
Odpowiedz
CD....

"Matka" jest już chyba na tyle silna, że poradzi sobie z tą chemią !!!

Podaję kolejność moich poczynań:

1. Odstana coca-cola w garnku przez 3 dni ląduje w małym (1,5 litrowym) baloniku w ilości 800 ml.;

2. Do tego wlewamy wyciśnięty sok z cytryny w ilości 1/2 średniej cytryny (mnie sie coś nie udało i ze trzy pestki też tam wylądowały - mam nadzieję, że szkody nie narobią);

3. Następnie odmierzono 200 g cukru i zalano to gorącą wodą ( w sumie na wadze pokazało 400g) - I FRUUU do balonika;

4. Po sprawdzeniu temperatury (23 st.C) MD powitała skład chemiczny balonika.

To na tyle z poszczególnych kroków.

Dopowiem jeszcze, że zmierzyłem Blg samej coca-coli (11 Blg), a następnie wraz z cukrem (24 Blg).

Całość zatkałem klasycznie jak na załączonej fotce:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
.... i nastaw w tej chwili wygląda tak:

Odpowiedz
.... i dałączył do swojego Wielkiego Brata z Ryżu i Siostry z Aronii :jupi: :

Odpowiedz
.......cd

ze względu na różne opinie różnych forumowiczów - informuję, że w tym momencie nie dodałem pożywki. Zrobie to jak dodam II ratę cukru, jeżeli nastaw wystartuje.

CDN......
Odpowiedz
Pożywkę dajesz właśnie przy starcie nastawu.

Cukier należało rozpuścić w coli - dodanie wody obniżyło i tak mizerny ekstrakt.

Krzysztof
Odpowiedz
Skrzych: Wiem, że się nastawia zaraz w nastawie pożywke, ale:

1. słyszałem, że coca-cola ma tyle pożywki , że po co mają drozdże mieć więcej;

2. Jak dodam później to bedą miały drugie danie :uff: (w MD mi się przesypałło trochę pożywki):mad:

Mam nadzieję, że będzie dobrze

CDN.....
Odpowiedz
Coca-cola ma pożywkę? :) Ona przecież nawet nie pleśnieje, a herbata tak...
Odpowiedz
lolo - mam herbaty dodać ?? Wole II ratę cukru w ilości 250 gram aby miało to winko 17%. - (jeżeli drożdże dadzą radę cukier przerobić)

Więcej miejsca w butelce (jak sam widzisz) nie ma !!
Odpowiedz
Dodatek czarnej herbaty nie zaszkodzi, nawet pół szklanki, to i tak zależy od "mocy" naparu.
Odpowiedz
.....CD

Na razie nieczego nie dodałem - a odziwo :lol: wygląda na to że nastaw ruszył i płyn w rurce jest cały czas w ruchu, a na powierzchni mikstury w baloniku pojawiła się pianka. Dodaję, że cola po 3 dniach stania w odkrytym garnku całkowicie się "odgazowała".

wymieszałem i czekm dalej - pozdrawiam

CDN........
Odpowiedz
.......CD

Codzienne mieszanie "tego czegoś" i dołączam fotkę:

P.S. Drożdże pracują, ale nie jak oszalałe - na razie delikatnie.

CDN.........

Odpowiedz
.....CD

Witam, dziś sprawdziłem cukier (15 blg) - czyli drożdże pracują, choć w w rurce fermentacyjnej nie widać specjalnego wzburzenia (może zbyt mały nastaw na burzliwą fermentację :kwasny: )

Zapewne w smaku już nie przypomina coca-coli, ale nie jest złe:sloik:.
Kolor tego "czegoś" jest pomiędzy brązowym a :niewiem: .
Jeżeli w finale bedzie słodkie to powinno być smaczne - ale na to potrzeba czasu.

Za 3-4 dni sprawdzę jeszcze raz cukier i jak spadnie do 10 blg to dodam następną porcję cukru i trochę pożywki.

(Całosć nastawu stoi w temp. ok. 21,5-23,5 st. C)

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych

CDN........
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Liseczek
[...]

Za 3-4 dni sprawdzę jeszcze raz cukier i jak spadnie do 10 blg to dodam następną porcję cukru i trochę pożywki.

[...]
Za wcześnie - cukier dodaj wtedy, gdy jego poziom spadnie poniżej 5Bllg i w ilości nie więcej jak 50g na litr nastawu, w przeciwnym razie wyjdzie ci przesłodzony ulepek.

Krzysztof
Odpowiedz
Ciekawe dlaczego akurat drożdze Tokay ?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Skrzych

Za wcześnie - cukier dodaj wtedy, gdy jego poziom spadnie poniżej 5Bllg i w ilości nie więcej jak 50g na litr nastawu, w przeciwnym razie wyjdzie ci przesłodzony ulepek.

Krzysztof

Dzięki za radę - tak też zrobię :tuptup:

Cytat:Wysłane przez Oleńka i Maciuś

Ciekawe dlaczego akurat drożdze Tokay ?

Ponieważ wiem, że wysoko procentują jak już raz sprawdziłem na ryżowym i chyba tylko dlatego :big:- macie jakiś inny pomysł?
Jak tak to zastosuję inne w następnym eksperymencie z Pepsi.

P.S. a w zamyśle mam jeszcze jeden eksperyment - ale jest to narazie sekret :eyes:
Odpowiedz
.........CD

Witam ponownie :)

Dziś zmierzyłem blg i wyniosło 15 - czyli nie zmieniło się od ostatniego razu. Ja myślę, że na to ma wpływ chemia zawarta w Coca-Coli.
Więc dłużej nie czekając wlałem dziś 150g cukru (razem z wodą miało to 350g) i dodałem do tego trochę pożywki.

Teraz czekać na efekty - co się będzie działo będę przekazywać na bierząco

CDN................
Odpowiedz
Po kiego grzyba ted dodatkowy cukier? Teraz masz kokakolowy podfermentowany ulepek :kwasny:

Krzysztof
Odpowiedz
Skrzychu bez emocji toż to eksperyment . Doleje się spiru, będzie miało pałera i na sylwestra jak znalazł :big:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Zgadza się, przecież wiadomo, że grunt to PAŁER :big:
Odpowiedz
... i jak eksperyment ?
Odpowiedz

Skocz do: