Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fermentacja burzliwa
Dzień dobry mam pytanie odnośnie fermentacji burzliwej. Nastawiłem ok 10l soku jabłkowego do cydru. Po kilku godzinach z rurki fermentacyjnej zaczął intensywnie wydobywać sie gaz jednak po ok 30h zaobserwowałem że tak zwane ,,bulkanie" praktycznie ustało. Obserwowałem rurke przez ok 1,5h i nic nie uleciało. Czy to jest normalne zjawisko? Wydaje mi sie, że ten proces powinien trwać znacznie dłużej. Dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam.
Odpowiedz
Niema reguły, najlepiej zmierzyć poziom blg, lub jeśli nie masz cukromierza posmakować czy będziesz czuł jakaś słodycz czy też będzie całkiem wytrawne.
Lech
Odpowiedz
Blg 13 czyli spadło o jakieś 0,5 punkta w ciągu prawie 2 dni. Chyba coś zepsułem tylko co. Wszystko wyparzone, drożdże ciderini sweet od browin. Pożywka poszła zgodnie z instrukcją. Jakieś sugestie?
Odpowiedz
Sprawdzić szczelność zamknięć, choć jeżeli blg spadło o 0,5% w ciągu dwóch dni to jednak sądzę że powinno się dodać nowe drożdże.
Drożdże do cydru wcale nie muszą być te dedykowane, mogą być każde inne, gdyż cydr dosładzane się cukrami nierefermentowalnymi (ksylitol) do odpowiadającej nam słodyczy.
Lech
Odpowiedz
Dziękuje za odpowiedź. Spróbuję w tym kierunku zadziałać.

Skocz do: