Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grappa kawowa
Kolega z Włoch przywiózł Grappe kawową. Super sprawa - czarna jak smoła, gęsta, aromatyczna, kawowa, słodka, winogronowa. Super trunek.

Tylko podobno alkohol + kofeina szkodzi :pomocy:

Ale co tam :D

Znalazłem różne przepisy - z ziarnami kawy, albo z samym naparem, z różnymi dodatkami np. wanilia. Ktoś coś może polecić? Jak zrobić kawową nalewkę?
Może ktoś próbował z grappy?:niewiem:
Odpowiedz
Może coś takiego http://www.banici.eu/forum/viewtopic.php...66&start=0
Testowałem bez mleka
Odpowiedz
mocny napar z kawy (dubeltowe espresso)
puszka skarmelizowanego mleka słodzonego
cukier wanilinowy 16g lub nalew na wanilię do smaku
grappa do objętości 0,75l

Składniki wymieszać, odstawić na kilka dni i pić
Odpowiedz
Cemik,
Dubeltowe espresso - to z ilu łyżeczek ma być? Z 5 czubatych?
A to mleko "skarmelizowane" co to znaczy?
znam skondensowane, to chyba co innego?
Odpowiedz
Myślę, że można dobry likier kawowy doprawić wódką winogronową i będzie coś podobnego. Przypomnij adres na PW, to Ci podeślę co mam na myśli-likier kawowy już zrobiłem, wódka winogronowa też jest, tylko trzeba połączyć. Jakiej mocy była ta Twoja?
Odpowiedz
Dzięki Bogi, byłoby super.

Tamta grappa miała 40%.

Chodzi mi cały czas po głowie, coś musze zmajstrować :sloik:
Odpowiedz
Pokombinowałem i moc będzie niższa, ale nie da się tego wykryć, poza tym kawa będzie avanti:P. Podeślę niebawem, ocenisz.
Odpowiedz
(11-12-2012, 17:26)Zbyszek T napisał(a): Dubeltowe espresso - to z ilu łyżeczek ma być? Z 5 czubatych?
Do mojej kawiarki, co to na 2 osoby jest niby, wchodzą tak ze 2-3 czubate łyżki.
(11-12-2012, 17:26)Zbyszek T napisał(a): A to mleko "skarmelizowane" co to znaczy?
znam skondensowane, to chyba co innego?
Skondensowane, słodzone mleczko do kawy z Gostynia w metalowej puszcze gotujesz 2,5 godziny w garnku z wodą i szmatką na dnie (jak do pasteryzacji), często obracając (inaczej powstają grudki w miejscu styku z dnem garnka). W wyniku otrzymujesz niebiańsko gładkie i pyszne toffi. Temat omówiony tu. Na pierwszy raz ugotuj co najmniej dwie puszki bo jedną zapewne zaopiekuje się wybranka pod ulubiony serial :diabelek: Była mowa o nalewie na laski wanilii - jak potrzeba to wpadnij na Nowy Dwór.
Odpowiedz
I wszystko jasne w kwestii kawy i mleka. Dodam tylko, że można też kupić gotowe skarmelizowane mleko z Gostynia w puszce. Należy je jednak postawićna noc na kaloryferze lub podgrzać nieco w garnku z wodą aby rozpuścić często w nim występujący skrystalizowany cukier.

Skocz do: