Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gronowe - CZERW, Rondo/Regent 2016 (Mazowsze/Podlasie)
ok, zlane i przy okazji wino spróbowane. Aromat wina w temp. pokojowej przeciętny. Czuć domową robotę. Po mocnym schłodzeniu na dworze staje się bardzo fajne. Czyste, kwaskowe, bez posmaków. Po ogrzaniu powraca gdzieś ten aromat kompotu z suszu jabłkowego. Trzeba pić bardzo schłodzone.

Wino wróciło do gąsiorków. Dodałem po 10 g cukru na 2 l. Do każdego gąsiorka. Z lekkim cukrem resztkowym smakuje lepiej.
Potrzymam z miesiąc i zleję do butelek. Może będzie lekko perliste.

Czerwone Rondo ma dziwny błotnisty posmak. Gęste, zawiesiste. Aromat mocno owocowy: kwaśna wiśnia, kwaśna śliwka.

Nie mam jak zbadać SO2

kilis, korzystając z Twojego wzoru, chcę dodać 0,1 g piro na 2 l wina. Mam pH ok. 3,3, więc uznaję, ze jak dodam 28 mg, to będzie ok. Jutro siarka i do butelek. 3 butelek :)
Odpowiedz
Z tymi butelkami to nie tak szybko.
Nad osadem trzymałeś za długo. Z trupniętego drożdża absmaki wychodzą.
Daj temu winu trochę poleżeć. Jak zlewasz to siarkujesz (najlepiej wsypać do pustego balonika), ważne żeby proch wymieszał się z nastawem. Ja bym poczekał tydzień, zlał jeszcze raz, zasiarkował (siarki nie za dużo, 0,1 g piro na 2 l wina jest OK, wiem to grzech, ja to piszę przeciwnik siarkowania, ale gronowe trzeba siarkować), może trochę czipsa bym dał i zapomniał o tym winie.
Butelkowanie najwcześniej za 0,5 roku. Niech sobie balonik leży, a goście podziwiają. Wody do rurki tylko dolewaj.
Cierpliwości życzę :)

PS W Starej Wsi koło Węgrowa jest piękny pałac. Niestety ośrodek szkoleniowy NBP i spoza nikogo nie wpuszczali. Zmieniło się coś?
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Czerwone zabutelkowane. Białe troszkę potrzymam.
Pałac w Starejwsi znam, rzeczywiście robi wrażenie. Ale chyba nadal jest dostępny tylko dla wybranych.
Odpowiedz
W Warszawie odbył się salon win magazynu Ferment. Oczywiście byłem i wina piłem. Skupiłem się głównie na polskich (mocna reprezentacja), pomijając nieco cały wielki świat, choć była okazja popić naprawdę wina wielkie. Ale jakaś selekcja musi być.

Wnioski są jednak bardziej niż interesujące.
Rondo okazuje się wg mnie słabą odmianą. Wino czerwone jest mocno przeciętne, trudne, ciężkie. Nie znalazłem niestety dobrego Ronda. Różowe Rondo jednak się broni. Wina Świętomarcińskie nie różnią się wiele od mojego Ronda. Naprawdę byłem w szoku. Nie wiem, jak mój Regent, ale chyba nie ma sensu teraz sprawdzać. Szkoda otwierać butelkę, kiedy ma się ich kilka.
Jeśli chodzi o białe, Johanniter, Riesling, Solaris dają radę. Dość proste, ale smaczne wina. Niektóre były nieco dziwne: Seyval, cuvee z Jutrzenką... Zdecydowanie inne od reszty Europy.

Otworzyłem jeden biały gąsiorek, dosypałem piro (0,3 g/2 l), żeby skończyć fermentację z odrobiną cukru resztkowego. Oczywiście spróbowałem i jestem bardzo zadowolony. Wino winogronowe z Aurory smakuje nieźle. Chyba coś z tego będzie.
EDIT. Fermentacja dalej postępuje.
Odpowiedz
Koledzy, poddałem się i zabutelkowałem (do trzech flaszek) moją Aurorę. Zaczęło zasysać powietrze do środka :) Zmierzyłem zawartość "cukru", było ok. -1,5 Blg. Czuć, że jest jakiś minimalny cukier resztkowy. Dodałem w dwóch partiach cukier - ok. 10 g/l, ale jakaś część na pewno przefermentowała. Czy na podstawie tego wyniku można stwierdzić, ile go tam jest?

Załączone pliki Miniatury

Skocz do: