Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Identyfikacja owoców
owocki cierpkie i kwaskowate
Odpowiedz
Tak, to będzie któraś z odmian jabłoni ozdobnych. Zaliczana do grupy potocznie nazywanych 'rajskimi'. Nie zawsze poprawnie zresztą ;)
Odpowiedz
prawie jestem pewna, ze to jarzab szwedzki, ale wole sie upewnic :)

Odpowiedz
Na 99,9 % jarząb szwedzki. Na 100 % - po wrzuceniu zdjęcia przybliżonego liścia.
Odpowiedz

Odpowiedz
Jarząb szwedzki :-)
Odpowiedz
Powstały wątpliwości czy to jest berberys.

Jeżeli tak , to jaka to jest odmiana??? Jeżeli nie, to co to za owocek???

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Paweł zrób, jeśli możesz, zdjęcie całego krzaka.
Odpowiedz
Dla mnie to wygląda jak niewyrośnięta canina. Czy berberys nie powinien być ciemniejszy?
Ale faktycznie, bez zdjęcia liści i krzaka, albo chociaż (czy też przede wszystkim) gałązki nie da rady mieć pewności.
Odpowiedz
Powiem tak. Dostałem od Pawła 2 kg tego cudeńka. Znam i wiem jak wygląda i smakuje berberys. Dla mnie to nie jest berberys. Ale może to jest jakaś inna odmiana? W smaku zero kwasowości, za to obrzydliwa cierpkość pozostająca w ustach przez długi czas. Po rozgnieceniu owoców miąższ żółty, "ugotowane ziemniaki". Dwie podłużne pestki koloru brązowego.
Odpowiedz
tyle na temat berberysu powiedział Pan Google

Odpowiedz
Oczywiście Megana ma 100% racji, że to jest zwykła DR. Podobna u mnie rośnie. Żaden tam berberys. On ma podłużne, cienkie, ciemnoczerwone owoce.

Paweł
Odpowiedz
(12-10-2010, 22:19)krzysztof1970 napisał(a): ....Dwie podłużne pestki koloru brązowego....

Niestety Meg nie ma racji w 100%. To nie jest canina.
Odpowiedz
Canina ma cieńszą skórkę i białe pestki, wrzecionowaty kształt owocu , i rośnie na gałązkach bez szypułek. Na gałązkach jak to u róży są kolce i inne liście. Więc pomimo całej sympatii do Megany - PUDŁO. Ja bym jednak posłuchał small'a.
Odpowiedz
Zaraz, o którm zdjęciu piszecie. Te dwa obok siebie nijak nie mają się do owoców z wcześniejszych obrazków (jarząb). Small o tym pisze. Dla mnie na zdjęciu Drajli to DR. Poszukam zdjęć u siebie.

Paweł
Odpowiedz
Wysłałem do Small-a PW z prośbą o opinię. Zobaczymy jakie będzie jego zdanie.

Jeżeli do identyfikacji będzie potrzebne zdjęcie, to pojadę i zrobię zdjęcia.

Odpowiedz
Kochani PT Forumowicze - do identyfikacji ze zdjęć potrzebne zbliżenie (powiększenie) najlepiej pojedynczego owocu, zdjęcie jego przekroju i jeszcze jak by były liście - to już prawie pełnia szczęścia. 100 % pewności mogę mieć po analizie "żywego" okazu :-) ale to nie jest zawsze realne. Na zdjęciu są liście: WYGLĄDAJĄ jak liście berberysu, ale też zdjęcie jest za małe. Pytanie dotyczyło owocu - proszę o zdjęcia jak powyżej i wszelkie dodatkowe :)
Odpowiedz
W takim razie zrobię i wkleję zdjęcia pojedynczego owocu. Może wtedy będzie łatwiej rozpoznać !

Już 13.00:

Odpowiedz
Może to wejdzie:

Odpowiedz
Jeśli ma dwie podłużne, brązowe pestki, to odwołuję podejrzenia, że canina. Ale tę informację chłopaki podali z opóźnieniem.
Bywają takie podłużne głogi...? Bo opis tego miąższu jak kartofle to taki głogowaty z kolei.
Wot, zagwozdka. :D
Odpowiedz
Znalazłem jeszcze owocki na gałązce z liściem:

Odpowiedz
Przypomina berberys
pozdrawiam
Odpowiedz
Dla mnie „na oko" berberysowaty jest. Gatunków jest ponoć kilkaset.
Dziwi mnie głównie to, że nie jest kwaśny :niewiem:

Andrzej

Odpowiedz
Równiez skłaniam się ku stwierdzeniu, że to jest berberys. Może nawet pospolity.
Odpowiedz
(13-10-2010, 13:15)Megana napisał(a): Jeśli ma dwie podłużne, brązowe pestki,
Właśnie takie pestki są.
(13-10-2010, 13:15)Megana napisał(a): Wot, zagwozdka. :D

No właśnie!!!
Odpowiedz

Skocz do: