Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka pozycja butelek podczas leżakowania? / EDIT: regał
tak to prawda - na butelkach sa kapturki ale czy to cos zmienia?
dla mnie lezakowanie wina bylo jasne. butelka w pozycji poziomej. wino kontaktuje sie z korkiem co powoduje ze korek pecznieje.
ale ten material obala to co napisalem.
Odpowiedz
Witam.
Ważne jest jak długo wino stoi pionowo. Im dłużej, tym korek bardziej wysycha i może się rozszczelnić.
Kapturki zakłada się na wina dojrzałe, ograniczają one wymianę gazową wino-powietrze co spowalnia dalsze dojrzewanie wina.
Obecnie produkowane wina są przeznaczone prawie do bezpośredniej konsupcji, tylko niewielki odsetek nadaje się do leżakowania.
Jest jeszcze kwestia jakości korka. Jeśli był zdrowy to kontakt z winem ni niesie nic złego, natomiast gdy drzewo porażone było grzybkiem (nazwy nie pamiętam, jak ktoś BARDZO jej potrzebuje to poszukam-tylko proszę o przypominanie bo mam dużo na głowie) to wino może dostać nieprzyjemnego zapachu.
Pozdrawiam, wisienka.
Odpowiedz
Materiał filmowy z Zmplina niczego nie obala - tam tez widać, że wiekszośc butelek leży - dokładnie widać dna butelek - tylko na najwyzszych półkach stoja rocznikowe, stare tokaje- zaetykietowane i zakapturkowane. Widac, ze to wystawka dla turystów - stoją pionowo poto aby mozna było odczytać etykiety.
Odpowiedz
W najblizszym wolnym czasie rowniez skonstruuje taki regal. Jednak interesuje mnie odleglosc pierwszego otworu na butelke do sciany bocznej. Jak rowniez wysokosc i szerokosc calego regalu. Jakbys Kalinowa mogl podac to bylbym wdzieczny.

Rowniez mam zamiar wykorzystac darmowe materialy i najprawdopodobniej beda to panele podlogowe w standardowym rozmiarze 130x20, na front ciete na pol wzdluznie. Od frontu bedzie pionowo wiec nie mam zadnych obaw. Jednak nie wiem jak bedzie sie sprawowal tyl regalu, czy nie bedzie za duze obciazenie? Konstrukcja chyba standardowo łaty 4x5cm.
Cos mi sie nie zgadza... :
"średnica ma tak jak pisałem 5,5cm, a 6.5 cm to odległość między środkami wycięć "
"wciecia są od siebie oddalone co 2 cm...choć można je zmniejszyć tak o jakiś max 1-2cm"
I to przedstawia rysunek winorobka ..jednak:
[Obrazek: viewthread.php?action=attachment&tid=13828&pid=152474]

2x5.5+2 =13cm ok
a teraz inaczej 0.5*5.5 + 6.5 + 0.5*5.5= 5.5+6.5=12
Wiec przy odleglosci 6.5 miedzy srodkami i srednicy 5.5 to przestrzen miedzy wycieciami ma 1cm. Ale dalej butelka ma srednice 72mm no to "dwie polowki+ przerwa" nie maja prawa sie zmiescic w 65mm otwor.
Czy poprostu odleglosc miedzy srodkami to 75mm?

Winorobek to ja nie chce wiedziec jak ten regal zrobiles;)

I to 7cm wysokosci tez nie bardzo sie zgadza, ale to malo istotny wymiar.

Edit: rozlozylem butelki u siebie na panelach zakladajac na brzegi 2x5cm wchodzi 16butelek czyli kazda ma dla siebie jakies 7.5cm i chyba tego sie bede trzymal. Tylko ciagle obawiam sie tego nacisku na tyle regalu. To bedzie jakies 20kg przy pelnych butelkach. :niewiem:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez mamcar

... Winorobek to ja nie chce wiedziec jak ten regal zrobiles;) ...

Jeszcze nie skończyłem robić :/

U mnie to i tak wygląda troche inaczej ;)
Odpowiedz
Witam, mam pytanie...jeżeli nalewki są Waszą pasją to na pewno uzyskam profesjonalną odpowiedź. ;) od razu powiem, że jestem laikiem w sprawach nalewek, ale mój tata odkrył jakieś 2 lata temu swoją pasję. ;) I jako prezent planujemy zrobić mu "kącik" na przechowywanie jego cudownych buteleczek. ;) I tu jest problem, w internecie można znaleźć mało informacji na temat odpowiedniego miejsca i temperatury przechowywania. Czy duży, wolnostojący garaż, z drzwiami z blachy (gdzie w zimę nie jest za ciepło) jest dobrym miejscem na postawienie specjalnej, zamkniętej "szafy" z półkami na stojące pionowo nalewki? Boję się, czy butelki nie popękają w zimę.. Proszę o pomoc ;)
Odpowiedz
Szukaj raczej jakiegoś lochu, piwnicy, gdzie temperatura będzie stała.
Odpowiedz
A w domu w zabudowanej szafie? ;)
Odpowiedz
Może być, byle nie przy piecu, grzejniku.
Odpowiedz
A najlepiej zrobić zwykłe półki i układać stojąco? Bo nie tak jak wino leżącą pozycje, prawda? ;)
Odpowiedz
Tak, zwykłe półki o różnej wysokości ( w zależności od wysokości butelek ) i ustawiać na stojąco.
Odpowiedz
Trochę" odkopię temat.
Czy wino musi leżakować jedną stroną do ściany ?
W kuchni mam barek tj. Krzesla barowe i blat w strone jadalni. I tak sobie wymyslilem, ze w scianie pod blatem mógłbym zrobic otwory i trzymać dla ozdoby butelki z winem.
Tylko wtedy butelki będą wystawione z dwóch stron na światło.

Nie zaszkodzi to zawartości butelek ?
Odpowiedz
Po pierwsze zaszkodzi za wysoka temperatura. W kuchni gdzie temperatura jest jeszcze wyższa jak w pozostałych pomieszczeniach to już zupełnie nie powinny leżeć.
Optymalne warunki, w jakich powinno być przechowywane to 10–14°C. Jeszcze bardziej szkodliwe dla jakości wina są wahania temperatury.
Istotna dla jakości wina jest też wilgotność powietrza. Powinna wynosić 70%.
Najlepiej jest przechowywać w piwnicy bez dostępu światła.
Odpowiedz
Taka dygresja - pewien winiarz pokazywał mi kiedyś różnicę między 18 letnim cab. sauvignon w butelkach stojących i leżących przez cały ten czas, i to samo dla kilkunastoletniego chardonnay. Wcale nie ma jedynej słusznej metody leżakowania wina, a pozycja leżąca w głównej mierze bierze się z prozaicznej przyczyny - leżące butelki zajmują wiele, wiele mniej miejsca. Druga najważniejsza rzecz jak wiadomo, to korek najwyższej jakości, ale cena dobrego korka, to niemal połowa ceny biedronkowego wina... : ) Dość powiedzieć, że partia jednych z lepszych korków z Polski poszła do kosza, i na tym eksperymenty z tańszymi korkami się skończyły dla tego Pana.
Odpowiedz
Szkoda, fajnie by to wygladało.
A "lezakowanie" takiego wina z mysla o konsumcji (załużmy do 2 miesięcy) jest realne.
Po prostu zamiast miejsca np. dla 30 butelek zrobil bym miejsce dla 6 z przeznaczeniem do konsumpcji.
Reszta leżakowałała by w garażu.
Odpowiedz
(23-11-2016, 23:48)Piotr_K napisał(a): W kuchni mam barek tj. Krzesla barowe i blat w strone jadalni. I tak sobie wymyslilem, ze w scianie pod blatem mógłbym zrobic otwory i trzymać dla ozdoby butelki z winem.

Szkoda wina. Dla ozdoby to nalej herbaty i soku z buraków.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Cele dekoracyjne to raz. A też fajna była by świadomość posiadania wina "pod ręką" :D

Skocz do: