Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KONKURS 2015 - Opis technologii produkcji wina.
Maszyna ruszyła, sadzonki zamówione. Oprócz 6 szt. wygranego w konkursie Regenta domówiłem jeszcze 20 szt. oraz 30 szt. Solarisa. Będę Was zadręczał pytaniami, szybko się mnie nie pozbędzicie :)
Odpowiedz
Załóż temat o powstającej winnicy w dziale uprawy i pytaj. Jestem pewien, że dzięki pomocy innych uda Ci się uniknąć wielu błędów...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(26-03-2015, 10:40)bart78 napisał(a): Maszyna ruszyła, sadzonki zamówione. Oprócz 6 szt. wygranego w konkursie Regenta domówiłem jeszcze 20 szt. oraz 30 szt. Solarisa. Będę Was zadręczał pytaniami, szybko się mnie nie pozbędzicie :)
Dobry początek. Kurcze, niby jedynie 12 lat minęło, a pod względem wiedzy i dostępności sadzonek - epoka... Żebyś Ty zobaczył moje pierwsze sztobry Ronda, cięte z jednorocznych krzaków Grega. A eksperymenty z odmianami?! Ze trzydzieści, co najmniej, miałem na winnicy. 90% - szajs.
Odpowiedz
Tylko Tobie nikt nie powiedział żebyś tego nie robił, bo ... nikt przed Tobą tego nie robił :)
Odpowiedz
OK, to zakładam wątek i proszę o wsparcie :)
Odpowiedz
(26-03-2015, 16:21)kilis napisał(a): Tylko Tobie nikt nie powiedział żebyś tego nie robił, bo ... nikt przed Tobą tego nie robił :)
Ano właśnie. Wygląda, że różnica w zakładaniu winnicy w 2003, a już np 2008 to przepaść. A dziś - wiadomo może nie wszystko, ale w porównaniu z tym, co wiadomo było wtedy... Wiedza o odmianach, winie, dostępność sadzonek, sprzętu? A wiedza o ochronie i śor? Epoka minęła, epoka, Panie.
Odpowiedz
Cieszę się, że szlaki już przetarte :) Niechybnie zamierzam korzystać z Waszej wiedzy Panowie!
Odpowiedz
Ja też chętnie skorzystam z wiedzy kolegów:).(już ukorzeniam sztobry od kolegi vanKlomp) I niecierpliwie czekam na sadzonki:) chociaż też będę chciał poeksperymentować z odmianami(ale raczej sprawdzonymi)
Odpowiedz
(26-03-2015, 14:58)Maciej napisał(a): . Żebyś Ty zobaczył moje pierwsze sztobry Ronda, cięte z jednorocznych krzaków Grega. A eksperymenty z odmianami?! Ze trzydzieści, co najmniej, miałem na winnicy. 90% - szajs.
Żeby 30 ja chyba więcej. A nie szabrowałeś patyków na winnicach Rumunii i Bułgarii? I nie przewoziłeś ich w mokrych ręcznikach? Niestety prawie wszystkie nie nadawały się na nasz klimat.
Odpowiedz
Kawał historii Panowie. Miałem okazję trochę jej przeczytać ostatnio, podczas sprzątania działu uprawy;
---"Ciągle rośnie skubane" - Macieja,
---"Jak zorientować rzędy w winnicy" - Pawła,
---"Nawet Darek też o coś pytał Agę.
Kurczę, ą ja myślałem, że Wy tak wszystko wiedzieliście od początku...

A na poważnie, to tak sobie myślę, że zadając pytania tu na Forum i otrzymując odpowiedzi często nie zdajemy sobie sprawy ile zawdzięczamy pionierom.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(26-03-2015, 21:26)vanKlomp napisał(a): Żeby 30 ja chyba więcej. A nie szabrowałeś patyków na winnicach Rumunii i Bułgarii? I nie przewoziłeś ich w mokrych ręcznikach? Niestety prawie wszystkie nie nadawały się na nasz klimat.
Akurat większość moich eksperymentów dotyczyła odmian, polecanych w książeczkach naszego "Dionizosa" - w większości nadawały się na nasz klimat, za to kompletnie nie nadawały się na wino.
Ale miałem też np Malbec, czy Viognier - prawdziwe, szczepione sadzonki. Malbec to mi się raz nawet przebarwił. Jagody miały 4-5 mm, a ze względu na twardość idealnie nadawały się na pociski do procy. Dojrzałby z pewnością gdzieś na przełomie stycznia i lutego, gdyby pogoda dopisała :D

A sztobry woziłem w mokrej bibule - z ręczników papierowych.
Odpowiedz
W piątek dotarł do mnie list z etykietą, zapakowana pancernie - nie było szans na chociażby najmniejsze zagniecenie, dziękuję.

Jednocześnie informuję - czekam na drugiego maila potwierdzającego z e-sadzonka z ceną i danymi do przelewu, więc jak tylko dostanę to potwierdzenie - od razu dam znać.
Odpowiedz
Moja niecierpliwość sprawiła, że poczytałem białą etykietę i przyznać muszę iż miło zaskoczony jestem, bo tak dobrej białej etykiety dawno żem nie widział. Powiedzenie "Dobre bo Polskie" nabiera dla mnie nowego znaczenia :) Kilis szacun! to jest przepyszne! Też chcę umieć takie zrobić ;)
Odpowiedz
Dzięki wszystkim za zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu.
Faktycznie powinno być 0,5g pirosiarczynu na całość, nie na litr. Prosta pomyłka, a jak ważna :)
Niepotrzebnie kilka razy w ciągu pisania listy zmieniałem założenia i wyszło jak wyszło.
Mimo wszystko taki konkurs to ciekawe doświadczenie :)
Odpowiedz
(31-03-2015, 15:52)bart78 napisał(a): Też chcę umieć takie zrobić ;)
Parę nastawów zrobisz, parę zepsujesz ale w końcu się uda.
Trzeba tylko chcieć do tego duuużo czytać i trenować ;)
Odpowiedz
Mam jeszcze delikatne pytanie odnośnie odbioru nagrody za konkurs - mógłbym odebrać ją za rok? W tym roku wolałbym przygotować sobie miejsce pod winorośle, ukorzenić sztobry, które dostałem od Zbyszka i wsadzić wszystko razem. Byłaby taka możliwość?
Odpowiedz
(31-03-2015, 20:13)kilis napisał(a):
(31-03-2015, 15:52)bart78 napisał(a): Też chcę umieć takie zrobić ;)
Parę nastawów zrobisz, parę zepsujesz ale w końcu się uda.
Trzeba tylko chcieć do tego duuużo czytać i trenować ;)
No i warunek niezbędny: dobrej jakości owoce. "Dobrej" - to pojęcie względne i zależy w jakimś stopniu od rodzaju planowanego wina. Ale z byle jakiej odmiany, niedojrzałych owoców, czy owoców porażonych mączniakiem, albo szarą pleśnią, na dobre wino szans nie ma.

(31-03-2015, 20:38)dart napisał(a): ...mógłbym odebrać ją za rok? W tym roku wolałbym przygotować sobie miejsce pod winorośle...
Bardzo rozsądnie. Masz cierpliwość, ja bym chyba nie wytrzymał.
Odpowiedz
Dart, nie widzę problemu. Za rok napisz PW do mnie i sprawę załatwimy.

Tak więc Panowie Wodzulol, Bart78 i Prztymocl, ponieważ otrzymałem dzisiaj ostatnie PW z informacjami. Sprawa rozdysponowania nagród, wchodzi w kolejny etap. Etap oczekiwania na sadzonki i kopania dołków. Z dołkami, oczywiście spokojnie - trzy lata temu przesyłka z e.sadzonki dotarła do mnie 24 kwietnia.

Można by ruszyć także sprawę dyplomów jednak kol Prztymocl nie podał imienia w PW. Proszę więc o info czy na dyplomie ma być tylko nazwisko?

Odpowiedz
Na śmierć zapomniałem jeszcze o tym, pomieszało mi się że już podawałem razem z danymi do wysyłki, a to nie ten Maciej, wybaczcie panowie!
[imię, nazwisko]
;)
Odpowiedz
Prztymocl, wszystko w porządku już jest.

Jeszcze w kwestii dyplomów - za czwarte miejsce też jest dyplom. Poproszę więc kol Dart o przesłanie na PW imienia i nazwiska oraz danych do wysyłki przesyłki.

Odpowiedz
Niniejszym zawiadamiam, iż sprawy formalne związane z sadzonkami zostały zakończone. Od tej chwili proszę kopać dołki i oczekiwać na przesyłkę...

Są już wszystkie dane do dyplomów i tutaj mam pytanie do laureatów. Mianowicie, chcielibyśmy dokonać uroczystego wręczenia dyplomów w Gostomii ale... cóż to będzie za uroczystość jeżeli, na przykład... nikt nie przyjedzie.
Proszę więc, napiszcie czy rozważacie przyjazd na zlot. Oczywiście, kto nie przyjedzie otrzyma dyplom pocztą!

Zanim podejmiecie decyzję, koniecznie obejrzyjcie film GOSTOMIA 2014, który jest w mojej stopce...

Odpowiedz
Gdzie można znaleźć jakieś info o zlocie?
Odpowiedz
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=14903
Odpowiedz
OK, dzięki. Pytanie jeszcze o warunki uczestnictwa, opłaty, nocleg, wyżywienie etc. :)
Odpowiedz
Na zasadach z ubiegłych lat.
Odpowiedz

Skocz do: