Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompot z czereśni z robaczkami :)
Witam, teściowa robiła ok 2-3 lata temu kompot z czereśni lecz po zalaniu ciepłą zalewą na powierzchnie powychodziły małe białe robaszki. Chce to wyrzucić i też bym tak zrobiła ale ok 30 litrów szkoda :D . Czy ktoś z kolegów pokieruje mnie jak to najlepiej zrobić by otrzymać dobre mocne winko? Trochę będzie obrzydliwe bo w pamięci będę widział te robaczki ale może smak i procenty dodadzą odwagi a po drugie przecież to cenne minerały. :D 
1.)Ok, mam balonik 5 i 15l. Na początek chce nastawić 5 litrowe by dojść do wprawy.
2.)Jeśli to możliwe nie chciałbym dodawać żadnych używek, pożywek, drożdży. Zrobić to po staremu jak nasze dziadki.
3.)Kompot jest słodki i mam aparaturke do zmierzenia ilości cukru ale ile dodać by była moc?
4.)Jak się pozbyć robaczków? Mam pieluchę i to nieboszczki usunie ale co z owocami? Wlać sok, wodę z cukrem, i wypestkowane czereśnie czy wycisnąć z nich sok tylko?

Dziękuje za pomoc i przepraszam jeśli napisałem coś nie tak.
Odpowiedz
Jak są robaczki, to surowiec zdrowy. Mnie tam by one w niczym nie przeszkadzały. ;-)
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
A napisał byś coś jak to przygotować? Np. lać do miski i pzykryc na dzien dwa i potem z cukrem do balonu? Ile cukru powinno być łącznie?
Odpowiedz
(01-01-2017, 14:52)SJa08 napisał(a): Trochę będzie obrzydliwe bo w pamięci będę widział te robaczki ale może smak i procenty dodadzą odwagi a po drugie przecież to cenne minerały.
Najwyżej nie będziesz piła w piątki. :diabelek:
Odpowiedz
hehe dobre, a poda ktoś instrukcje?
Odpowiedz
Jeśli chcesz zrobić po staremu jak nasze dziadki, bez używek, pożywek i drożdży, to wlej wszystko do balonu, dosłódź do 20 Blg, zmów zdrowaśkę - co by pierwsze rozwinęły się dzikusy, a nie pleśń - i niech się dzieje wola nieba. Forum Ci tu niepotrzebne.

Jeśli jednak chcesz zrobić dobre, mocne wino, lepsze od tych dziadków, to bez drożdży i pożywki się nie obejdzie. Pytanie, czy aby kompot z czereśni - pewnie z dużą ilością wody - to dobry materiał na mocne wino?
Odpowiedz
Dobra, to zrobię test,
1) znalazłem jeszcze inna butle 5 litrową i jedną zrobię po staremu, tu pytanie wlać wszystko i dosłodzić i od razu zamknąć czy zostawić na dzień dwa i wtedy zamknąć??
2) W drugiej zrobię jak karzesz, napisz jakie drożdże i pożywkę kupić i jak ma się odbyć ten proces. Też łącznie ma być 20 blg cukru?

p.s. Dodam że chyba nie ma dużo wody, w sumie to nie wiem ale jak do szklanki wleje z dwie trzy łyżki stołowe soku i 200ml wody jest naprawdę ciemny i słodki sok.
Odpowiedz
Drożdże Enovini WS - wino będzie średnio mocne 13-14% alkoholu, ale taka moc będzie zdecydowanie lepsza dla czereśni niż mocne 16-17%.
Pożywka zwykła, może też być kombi - kompleksowa.
Nie wiem jaki jest udział owoców, a jaki wody w tym kompocie, ale jak masz tego dużo, to po prostu odcedziłbym owoce. Kompot dosłodziłbym do 22 Blg (240g cukru/l), dodał pożywkę i uwodnione drożdże. Jak Blg spadnie poniżej zera to masz wino ok 13-14%, zlej z nad osadu i dosłódź do smaku.
Odpowiedz
Pytanie
1)"wino będzie średnio mocne 13-14% alkoholu, ale taka moc będzie zdecydowanie lepsza dla czereśni niż mocne 16-17%" - chodzi tu o smak czy że coś może się nie udać z procesem?
2)rozumie ze owoców ani pestek nie wrzucam do balonu, tylko sok, cukier woda itd?
3)Jak to wszystko wrzucę do balonu to od razu zamykam tak?
Odpowiedz
1. 16-17% wino z takiego materiału jest po prostu niedobre; na plan pierwszy wybija się alkohol
2. sam sok
3. tak
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Kurde nie zapytałem o ilość wody? Daje sam sok czy ileś procent wody też?

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, jak dostane drożdże zabieram sie za robaczki :)

Za kilka tygodni napisze co i jak wyszło
Odpowiedz
(01-01-2017, 18:46)SJa08 napisał(a): Kurde nie zapytałem o ilość wody? Daje sam sok czy ileś procent wody też?

Przecież tam sama woda już jest. Kompot z czereśni to nie sok. Chcesz to się baw w to, ale ja bym odradzał, bo nic sensownego i tak z tego nie wyjdzie.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Nie no ok sorki nie wiedziałem. Ok wleje sam sok z dodatkami. Dziękuję i pozdrwiam
Odpowiedz
(02-01-2017, 17:19)SJa08 napisał(a): Nie no ok sorki nie wiedziałem. Ok wleje sam sok z dodatkami. Dziękuję i pozdrwiam
Chce to wyrzucić i też bym tak zrobiła ale ok 30 litrów szkoda :D .

SJa08 wytłumacz jak to jest z twoją orientacją. :D
Odpowiedz
Big Grin 
Łeeeeee to dobre jest :D , nie wiedziałem nawet a słownik błędu nie pokazał. Nie no ja to lubię kobietki jak każdy facet no nie :D :D :D
Odpowiedz
Ale gdzie pan znajdziesz amatorkę na taki produkt, jaki pan zamiarujesz uzyskać?
Tylko się biedna dziewczyna wystraszy tego napitku...

Dobrze ci Tequila napisał...

Skocz do: