Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korki z www.browamator.pl , ktoś je kupował ?
z tego co czytam pomysł z kapslownicą i zakrętkami metalowymi chyba do najlepszych nie należy? większość dyskutuje nt. naturalny czy syntetyczny korek. robię pierwsze wino w życiu (z mniszka) i dopiero zaczałem, więc mam minimum 6, może nawet 12 miesięcy na decyzję czym zatykać butelki. może do tego czasu pojawią się jeszcze jakieś pomysły. w którymś z wymienionych wyżej artykule padł temat żywicy wykorzystywanej historycznie. co sądzicie o pomyśle uszczelniania zakrętek metalowych właśnie żywicą? mam jej trochę na drzewkach i można by to wykorzystać. pomysł jest taki, żeby dolną krawędź nakrętki (ewentualnie krawędź butelki) posmarować żywicą, po czym założyć i potraktować kapslownicą. oczywiście jest ryzyko, ze po latach nie odkręcę butelki :( z druiej strony nie ma ryzyka tej choroby korkowej, co dla początkującego jak ja może być istotne. można krytykować, ale proszę się nie śmiać ;) uczę się :)

Po kropce nowe zdanie zaczynamy od dużej litery. TWA
Odpowiedz
Byłem wczoraj z córką na spacerku w sklepie win-wiecz. i zakupiłem dla mojej pociechy korki Janosa które polecał kolega i które zachwalała Pani sprzedawczyni ;) Postanowiłem zacząć o tradycyjnych korków, a jeśli coś nie wypali to, bedzie szansa zmienić zdanie. Po co wchodzić w sztuczne czy metalowe, skoro można przedtem przetestować to tak, jak się to robiło już od kilkunastu wieków :)

PS.
Tak zwane szybkie butelki czyli na imprezy czy na codzienne spożycie, korkuję stożkowymi. Wina stały pół roku i nic sie nie działo niepokojącego. Dobre było, ale się skończyło :pijemy:
Odpowiedz
(15-05-2013, 12:56)jarekotw napisał(a): A widzisz właśnie ten sklep mam koło siebie ;) i tam pytałem Pani sprzedawczyni no dobra to dzięki za informacje.
Te co dla córki na 18-stke to kupię dłuższe bo polezą jeszcze 17lat ;) ale zastanowię się jeszcze czy warto z tego surowca tak długo przechowywać. A mowa o suszonym czarnym bzie, nie wiecie czy to wytrzyma tyle lat? w sumie białych win nie powinno się tyle czasu przechowywać. Chcę odłożyć koło 25butelek i co roku jedną otwierać i sprawdzać smak i inne cechy wina i zostawiać kartkę z notami na następnej butelce i tak co roku az do 18:) Butelek będzie sporo więc starczyć powinno. :pijemy:

Nikt zapewne nie miał identycznego wina , jak Ty .
Wino wytwarzane w warunkach ,,hobbistycznych,, jest każde inne .

Ja zawsze zostawiam sobie parę butelek na bardzo odległy czas , strata niewielka , a jak uda się przechować radość WIELKA .
Odpowiedz
Przyszedł czas na butelkowanie win z tamtej jesieni , balony potrzebne .
Ma ktoś może jakieś nowe pomysły co do korków ?
Biorę pod uwagę tylko korki do maxxx. leżakowania !
Odpowiedz
Tylko korki Janosa lite ze sklepu Winnicy Wieczorków. http://win-wiecz.bazarek.pl/
Sprawdzone. Używam od paru ładnych lat.
Odpowiedz
(12-10-2012, 10:53)kguser napisał(a): Ja wolę korkować korkami Nukorc które pozwalają mi przechowywać wina w pozycji pionowej i przez długie lata. Ale każdy ma swoje sentymenty i część winiarzy nie wyobraża sobie dobrego wina zamkniętego zakrętką.

Witam serdecznie wszystkich.

Żeby nie zakładać nowego tematu odświeżę ten kilkuletni nawiązujący również do moich rozterek.
Za kilka miesięcy i ja będę korkował swoje jabłkowo-rodzynkowe, które na chwilę obecną robi się jeszcze. W swojej naiwności nowicjusza jakiś czas temu myślałem, że pójdę do pierwszego lepszego sklepu, kupię pierwszy lepszy korek i gotowe. Kiedy zacząłem doczytywać coś na ten temat okazało się, że to nie taka prosta sprawa i że jak we wszystkim również i w tym temacie jest tyle opcji ile korków, producentów i użytkowników :).

Wgłębiłem się w temat i mam już kilka typów na korki a postawiłem na firmę JANOSA: stericork, mikrokorc, naturalny super kl 1 oraz między innymi po oczytaniu się lektury syntetyczny NUKORC.

I w tym miejscu pytanie do min. kguser ze względu na to, że używa/używał korków NUKORC - jaką korkownicą korkuje kolega te korki? W momencie kiedy się na nie zdecyduje chciałbym to po prostu zrobić dobrze, nie popsuć korków i nie namęczyć się jednocześnie przy tym. A wiem, że nie każda korkownica nadaje się do korków syntetycznych! A poza tym jak to ze wszytkim bywa coś jest lepsze i "lepszejsze" :)

Byłbym wdzięczny za nakierowanie na sprzęcik, który się sprawdzi do tego celu przy tych korkach?
Wszystkich pozostałych forumowiczów proszę również o swoje opinie i typy na konkretny sprzęt.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Odpowiedz
Korkownica - jest temat, wstawiałem fotki swojej, działa doskonale.
Korki używałem -,, Janosa,, .
Odpowiedz
Dziękuję za reakcję na moje zapytanie. Tak czytałem i ten temat, tylko mi konkretnie chodziło o korkownicę którą można bezproblemowo i bez zniszczenia korków syntetycznych NUKORC zakorkować butelki. W poście o którym wspominasz mimo wzmianki o tych syntetykach jak i w wielu innych tematach nie ma w sumie odpowiedzi na podobne pytanie pomijając to, że z syntetykami jest ciężko korkować bez ich zniszczenia. Jednak są ludzie używający tych korków, musi być więc i sprzęt nadający się do nich :).
Dlatego poprosiłem użytkowników korków NUKORC min. kolegi kguser i nie tylko, o polecenie jakiegoś sprzętu który sprawdził się praktycznie przy korkowaniu konkretnie tymi korkami.
Wiem, że temat ciężki zresztą tak jak znalezienie jakiś wzmianek w necie ze względu na to, że większość korkuje jednak naturalnymi. Ja sam mam kilka typów dla korków naturalnych JANOSA jak wyżej już pisałem, ale chcę mieć również jakąś alternatywę w momencie kiedy taka istnieje, bo z tego co się oczytałem to nie ustępują w niczym tym naturalnym.

Czekam więc nadal (może się doczekam) :) na kogoś z informacją jakim sprzętem udaje mu się bezproblemowo korkować butelki korkami NUKORC!
----------------------------------------------------------------------------------

Edycja 1
W międzyczasie dopytywałem zadowolonych użytkowników Nukorc-ów o korkownice, dzięki ich uprzejmości dowiedziałem się, że są to po prostu standardowe ogólnodostępne w sprzedaży tyle, że z tych lepszych/droższych.

Do mojego korkowania, jeszcze troszkę czasu pozostało, ale przy okazji odwiedzenia jednego z marketów rzuciła mi się w oczy min. zwykła korkownica młotkowa. Z faktu tego, że kosztowała o dziwo tylko 19 zł łącznie z 10-cioma korkami w komplecie tu gdzie trzeba dać za taka średnio koło 20/30 zł (w zależności od miejsca zakupu) bez korków postanowiłem kupić tą "zabawkę".
Korki z kompletu zapewne są marnej jakości, ale to mi nie przeszkadza bo miały być tylko jako materiał testowy do prób korkowania :).
Po powrocie do domu postanowiłem wypróbować korkownicę ot tak dla ciekawości, żeby zobaczyć jak mi to wyjdzie - prawidłowo czy nie i czy trzeba będzie się rzeczywiście namęczyć przy korkowaniu.

Korek wrzuciłem na chwilę do wrzątku (jako nowy był bardzo twardy) po tym zabiegu delikatnie zmiękł, po chwili wyciągnąłem go i włożyłem do korkownicy, korkownicę na butelkę, butelkę między uda ;), lewą ręką kontrowałem korkownicę żeby była mniej więcej w osi butelki (butelka miała szyjkę o sporo mniejszej średnicy od średnicy kołnierza korkownicy) prawą rękę na tłok korkownicy i używając w sumie tylko i wyłącznie ciężaru ciała - nie siły (nie walczyłem z korkownicą, bo nie na tym to ma polegać) :) korek wszedł w szyjkę butelki po półsekundowym nacisku jak nóż w masło :).

Po wstępnym przetestowaniu tej prostej ręcznej korkownicy stwierdzam, że używanie jej kompletnie nie stwarza problemów, wystarczy użyć własnej masy ciała zamiast szarpać się z nią próbując siłowo wcisnąć korek :), po zakorkowaniu na korku nie ma śladu "kratera" po tłoku, korek wchodzi cały w szyjkę ani za głęboko ani za płytko - po prostu równo z nią, butelkę odłożyłem na leżąco - następnego dnia nie było żadnych przecieków.

Korkowanie jak dla mnie tą korkownicą jest niemęczące i przyjemne, a że pierwszy raz w życiu to robiłem poczułem się znowu jak dziecko bawiące się prostą ale fajną zabawką :).

Zostało mi parę korków i na pewno jeszcze sobie pokorkuję żeby potwierdzić czy faktycznie to ładne zakorkowanie nie jest przypadkeim.
Muszę też wypróbować korkownicę na syntetykach żeby się upewnić, że i przy takich korkach da się bezproblemowo nią korkować.

Wstępnie jestem bardzo zadowolony z tej korkownic mimo, że jej zakup był przypadkowy dzięki niskiej cenie i tylko do testów przed przymiarką do kupna dwuramiennej.

O ile moje dalsze próby z korkowaniem kolejnych korków, zarówno tych zwykłych jak i syntetycznych wyjdą podobnie jak dotąd, zostanę przy młotkowej za ~20 zeta ;).

A tu zdjęcie jak wygląda moja pierwsza zakorkowana butelka :).

Edycja2
Tak jak wyżej pisałem jeszcze kilkakrotnie próbowałem korkować tą korkownicą i zwykłymi korkami, wynik - za każdym razem korkowanie mogę śmiało powiedzieć idealne, nic nie cieknie. Nie próbowałem w dalszym ciągu z syntetykami bo nie mam takich jeszcze ale czuję, że nie będę miał z nimi większych problemów niż z tymi zwykłymi. Czas pokaże, a na razie zapowiada się, że jak dla mnie korkownica młotkowa jest wystarczająca żeby dobrze zakorkować butelkę.
Jak zdobędę korki syntetyczne pokorkuję i podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Mam nadzieję, że będą równie pozytywne i satysfakcjonujące jak do tej pory :).
Odpowiedz
Witam. Muszę kupić nową partię korków i trafiłem na "Korki naturalne kolmatowane o wymiarach 38x24" niby Janosa :). Sprzedawca napisał, że ich trwałość to 6- lat. Zastanawiam się też nad korkami aglomerowanymi, ale ich trwałość jest chyba niższa. Nie wiem jak to z tymi kolmatowanymi, bo ponoć prszek się z nich z czasem wydostaje do wina.
Moze ktoś doradzić?

PS: Chyba pokuszę się jednak na korki 45x24. Już z tego tytułu powinny wytrzymać dłużej. Nadal zostaje jednak kwestia, które. Jeśli ktoś kupował na allegro, poproszę o namiary :)

znalazłem jeszcze takie: http://allegro.pl/korek-korki-naturalny-...40743.html pewnie najlepsze z tych, które wymieniłem, ale oczywiście najdroższe. Szukam dalej, ale bez porady profesjonalisty wstrzymam się z zakupem.
Odpowiedz
Jeśli nie masz zamiaru trzymać dłużej jak 4-5 lat korki kolmatowane są ok. Na dłuższe przechowywanie zainwestuj w korki naturalne.
Najlepiej kup tutaj. Oni sprzedają też na allegro ale tam jest parę groszy drożej.
Odpowiedz
Rzeczywiście duży wybór. potrzebuję ze 100 szt, ale wybór trzochę za duży. Możesz któreś polecić? Ja zabieram się za czytanie opisów :)
Widzę duży wybór z fi 23. Czy fi 24 jest istotnie lepsze, czy taka różnica nie będzie miała znaczenia w przechowywaniu?
Z opisów wynika, że najlepiej wybrać korek naturalny. A jak z klasami? Na podanej stronie są I i II. Duża jest róznica w ich trwałości?
Odpowiedz
Ja używam tylko takie. Druga klasa już nie jest tak szczelna. Ma nierówności. Do normalnych butelek bordoskich stosuje się fi 24. Te węższe są do butelek z węższą szyjką np. węgierskich.
Odpowiedz
Rozumiem, że ty masz akurat takie butelki. Ja w takim układzie z uwagi na szerokość wezmę te http://win-wiecz.bazarek.pl/opis/183447/...38x24.html , a dla tych win na najblizsze lata te http://win-wiecz.bazarek.pl/opis/183443/...y-bok.html
Dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz
https://marxam.pl/korki-naturalne-i-kolm...37,pl.html
Ktoś może kupował te lub któreś z niższej klasy korki? I chciałbym, i boję się kupić.
"Artificem commendat opus"

Skocz do: