Ankieta: Kształt butelek
Ankieta jest zamknięta.
1) nie ma to dla mnie żadnego znaczenia
18.63%
19 18.63%
2) nie mam na to wpływu
20.59%
21 20.59%
3) staram się używać jeden rodzaj butelek
49.02%
50 49.02%
4) zawsze używam jednakowych butelek
11.76%
12 11.76%
Razem 102 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kształt butelek
Chyba trafiłem w niszę, bo nie znalazłem takiego tematu.:big:
Wiadomo, że butelki po winach (które my używamy) mają różne kształty i barwy. Są butelki proste i owalne, długie-smukłe i niskie-grubsze, brązowe i zielone (jaśniejsze i ciemniejsze), z szyjką prostą i w kształcie trąbki.
I tutaj mam pytania:
Czy istnieją jakiekolwiek zalecenia, jakie butelki do jakich win powinno się stosować? Ja znam tylko jedno: wina musujące powinno sie flaszkować w butelkach z grubego szkła. Czy są podobne zasady określone dla innych rodzajów win? A jeśli to nie są jakieś merytorycznie uzasadnione zalecenia, to moze jest to kwestia tradycji? Czy po prostu nie ma tutaj reguł i każda winnica używa butelek oryginalnych, własnych, wyróżniających je spośród innych?

I drugie pytanie, skierowane do wszystkich w sondzie. Czy podczas flaszkowania własnych win kształt butelek:
  • 1) nie ma dla Was najmniejszego znaczenia i lejecie wina do wszystkiego co się Wam napatoczy i jest ze szkła (i nie spie***a na drzewo :rotfl: );
    2) nawet gdybyście zwracali uwagę na kształt to i tak nie macie wpływu na to jakie butelki posiadacie i cieszycie się z tego co macie (i że w ogóle macie...);
    3) zwracacie uwagę na kształt butelek i staracie sie używać określonego ich rodzaju, ale nie robicie tragedii jeśli sie Wam to nie uda;
    4) jesteście strasznie pedantyczni w tym względzie i butelki, w których mają sie znajdować Wasze przecudnej urody wina, sa specjalnie selekcjonowane (oczywiscie w ramach możliwości "nabywczych") i używane tylko te najlepsze o określonym i upatrzonym kształcie.

pozdrawiam
Odpowiedz
oczywiście, że pkt 4!!!!!!
Moje butelki muszą być smukłe, zielone lub białe, z długą szyjką, żadne tam jakieś purchle po szampanskim, żadne brązowe!!!! Ot co!
:lol:
Odpowiedz
mam takie same zdanie, ale tylko ciemne
Odpowiedz
Generalnie wina czerwone należy chronic przed światłem, dlatego też butelkuje sie je "na zielono"

Sonda jak zwykle :diabelek: nieprezyzyjna...
Ja mam i uzywam rózne butelki, ale dane wino flaszkuję w jednym typie :big:

Krzysztof
Odpowiedz
ja jestem biednym studentem który jest na początku swojej kariery winiarskiej... niestety nie mam jeszcze odpowiedniej liczny oraz gatunku butelek, więc biore co popadnie :placze:
Odpowiedz
Ja tylko zielone do czerwonych, przezroczyste do bialych, a do nalewek wszelkie oryginalne jak do grappy tzn. wysmukle, kwadratowe lub oble w przekroju i zawsze przezroczyste. Natomiast do miodow staram sie uzywac kamionkowych lub z braku, pekatych butelek.
Odpowiedz
Znalazłem coś, ale to nadal nie odpowiada na wszystkie moje pytania...

"Kształt i kolor butelki zależą od regionu produkcji i rodzaju nalanego do niej wina. Najpopularniejszy jest styl klasyczny, charakterystyczny dla win z Burgundii i Bordeaux. Wina sprzedawane w tego typu butelkach są zbliżone do win bordoskich lub burgundzkich"

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
a to moje to są bordówki.... pisząc "smukłe" miałam na myśli też "równe". :lol:
Odpowiedz
A gdzie moje zośki???

Krzysztof
Odpowiedz
Oczywiście 4.
Ale w sondzie brak jeszcze jednej myśle ważnej opcji!
Ja naprzykład korkuje konkretne trunki w odpowiednich rodzajach butelek:
inne butelki do miodów (ciemne butle, takie po piwach 0,75l, lub po whisky Johny Walker 0,7l)
inne do win - przeważnie konkretne wino w jednym typie butelki
inne butelki do wódek i nalewek - najczęściej kwadratowe butelki po Burbonach

Dodam jeszcze że mam możliwość przebierania w butelkach bo mam znajomego w dużej knajpie i wszyscy zbierają dla mnie butelki w kartony.
Odpowiedz
No tak, Skrzych też miał podobne zastrzeżenia. Cóż nikomu nie dogodzisz.

Jak najbardziej dobrze zaznaczyłeś. Odp. "zawsze używam jednakowych butelek" nie znaczy, że wszystkie, do wszystkiego muszą być identyczne. Jeśli ktoś ZAWSZE używa butelek A do win białych, a B do czerwonych to zaznacza 4.

Ale Wy się skupcie na odpowiedzi na moje pierwsze pytanie!!! Ja co nieco znalazłem już w sieci, ale czekam na Wasze opinie!

Na koniec będę chciał wszystko podsumować...
Odpowiedz
a dla mnie ma znaczenie taki jeden patent na ktory jeszcze nikt nie zwrocil uwagi.

niektore butelki, po Zośce tej wysmuklej i po Kadarce ( lubie wysmukle kobiety :) maja na koncu szyjki taka wystajaca obwodke ktora swietnie pomaga w pasteryzacji pewnie trzymajac drut zabezpieczajacy korek

ponadto zgadzam sie z Krzychem ze wlasciwie znaczenie ma tylko kolor butelki dla czerwonych ze wzgledu na swiatlo, a reszta to rzeczywiscie kwestia gustu
Odpowiedz
Witam!
Ja preferuję bordówki w rozmiarze 1,5 l.
Kolor nie jest istotny.
Za to zużywa się dwa razy mniej korków...
Odpowiedz
[quote]Wysłane przez intensywny_niebieski
( lubie wysmukle kobiety :) maja na koncu szyjki taka wystajaca obwodke ktora swietnie pomaga w pasteryzacji pewnie trzymajac drut zabezpieczajacy korek

Hehe ja tam u żadnej wysmukłej kobiety nie zauważyłem takiej obwódki, może dlatego że wysmukłych kobiet za często nie pasteryzuje :)

...Ale butelki to wszystkie równe, bordówki, zielone i bez obwódki na końcu szyjki (moja korkownica strasznie źle ją znosi)
Odpowiedz
jak dla mnie to - 3

Cytat:intensywny_niebieskia dla mnie ma znaczenie taki jeden patent na ktory jeszcze nikt nie zwrocil uwagi.

niektore butelki, po Zośce tej wysmuklej i po Kadarce ( lubie wysmukle kobiety maja na koncu szyjki taka wystajaca obwodke ktora swietnie pomaga w pasteryzacji pewnie trzymajac drut zabezpieczajacy korek

to się możemy powymieniać, ja tych nie cierpię i jak tylko mam okazję komuś dać swoje wino to butelkuję je w taką właśnie butlę:chytry:
Odpowiedz
A ja ciągle powiększam swoją "kolekcję" butelek (i ciągle jest ich za mało) więc leje w co popadnie ;) .
Choć nie powiem, że nie chciał bym mieć jednakowego kształtu ich wszystkich.
Odpowiedz
no dobra ale po co w koncu na niektórych jest ta obwódka?
Odpowiedz
Mogę się mylić, ale jest raczej design. Mnie on bardzo odpowiada i mojej korkownicy również ;)
Odpowiedz
Witam wszystkich.
A wie może ktoś jakie znaczenie ma wgłębienie w dnie butelki do wina?
Posiadam z wgłębieniem i bez wgłębienia, pomijając ten szczegół to są one identyczne.
Odpowiedz
(25-01-2011, 20:02)Frank1 napisał(a): Witam wszystkich.
A wie może ktoś jakie znaczenie ma wgłębienie w dnie butelki do wina?
Posiadam z wgłębieniem i bez wgłębienia, pomijając ten szczegół to są one identyczne.

Prawdopodobnie ma to związek z rodzajem korkownicy. Wgłębienia mają na celu ustabilizowanie butelki w korkownicy podczas korkowania
Odpowiedz
Dzięki olaf23, bo już myślałem że te z płaskim dnem to butelki gorszej jakości.
Odpowiedz
Jak dla mnie to tylko bordówki białe i zielone, brąz mi niepodchodzi... :pijemy:
Pozdro
Odpowiedz
1) Kształt ma znaczenie, bo skoro na półce układam 3 warstwy, to burgundzkie się nie nadają - przy byle poszturchnięciu wszystko leci...
2) Kolor już mniej np. czerwone nalewam do zielonych i ciemnych brązowych, ale w każdej partii część nalewam do jaśniejszych, koniecznie przejrzystych, żeby móc kontrolować np. czy się osad nie tworzy, czy nie mętnieje.
3) "Własne zwyczaje" pomagają orientować się w piwnicy; mam stałego dostawcę butelek po Varnie, takich białych matowych (nalewam do nich truskawkowe, a więc ani białe ani czerwone :diabelek: ) i jest to już "w moim środowisku" rozpoznawalne.
4) Białe raczej do białych, rzadziej do seledynowych, jasnych żółtych... .
5) zebrałem kilkanaście zabytkowych półlitrówek, te kocham najbardziej, nalwam co najlepsze, specjalna półka, na specjalne okazje (w sam raz dla dwojga do jednego dania).
Eliminuję wszystkie te dziwaczne w kolorze i kształcie (kidyś wręcz kolekcjonowałem) bo tworzą tylko pstrokaciznę, a w sumie są najmniej praktyczne. Jeżeli butelka wymaga nietypowego korka to natychmiast won!

Odpowiedz
Dla mnie kształt butelek ma znaczenie - tak z przyczyn estetycznych, jak i praktycznych. Preferuję bordówki, bo wydają mi się najodpowiedniejsze, a poza tym są chyba najpowszechniejsze, czyli najbardziej dostępne. :)
Niestety bardzo często zdarza się, że wino zlewam do innych butelek - jeśli akurat nie dysponuję odpowiednią ilością bordówek. Nie kupowałem bowiem do tej pory butelek, a jedynie korzystałem z tych, które mam. Jestem winiarzem od kilku lat i często daję swoje wino na prezent, dlatego wciąż brak mi szkła. :)
Myślę jednak, że gdy w przyszłości uda mi się mieć piwniczkę lub chociażby porządne półki na wino, to będę miał jedynie bordówki - w różnych barwach (zależnie od koloru wina) z odpowiednimi kolorami kapturków. :)
A jeśli będę produkował inne alkohole (np. miód, nalewka, cydr), to do nich również dobiorę odpowiednie rodzaje i kształty butelek. :)
Taki ze mnie esteta. ;)
Odpowiedz
(16-01-2012, 10:03)pasjonat napisał(a): bordówki - w różnych barwach (zależnie od koloru wina) z odpowiednimi kolorami kapturków. :)

Możesz to dalej rozwinąć ??
Odpowiedz

Skocz do: