Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lezakowanie
Witam. Wlasnie wyczytalem w jakiejs ksiazce ze wino nalezy przechowywac korkami do sciany. Jest co do tego jakis specjalny powod??:polewam:
Odpowiedz
Jak korek będzie miał ochotę iść na spacer, to ściana go powstrzyma.
Odpowiedz
Moze zebys nie widzial grzyba na korku:P albo jak korek przecieka:P
Moje spojrzenie na wino: https://www.szumiglowa.pl/
Odpowiedz
Nigdy o czyms podobnych nie slyszalem, chyba ze ostatnio nauka tak poszla do przodu. Ja nie moglbym tego robic nawet, gdybym chcial, bo wtedy korki bylyby zwrocone ku gorze , a nie ku dolowi ( aby byly calkowicie przykryte warstwa wina) - bo akurat takie mam regaly.
Odpowiedz
Żeby nie być goloslownym: Książka: Markowe wina owocowe-->Bolesław Pilarek. Strona:22.
"PRZECHOWYWANIE WINA
Zalakowane i zaetykietowane (rodzaj
wina, rok produkcji itp.) przechowujemy
w piwnicach o temperaturze 10—12°C.
Uk ł adamy je na lekko pochylonej pó ł ce
rega ł u, otworem do ś ciany .
Wino nawil ż a korki, nie pozwala im wy-schn
ąć , a zatem s ą dobrze nap ę -cznia ł e
i szczelnie zamykaj ą butelki."

Chyba juz kumam.Półki są pochylone chyba tak, żeby nie wypadły z półki, a korkami do ściany żeby sie korki nie rozeschły, bo gdyby były na skośnej półce korkami do frontu to by sie rozeschły
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez kanar81
Witam. Wlasnie wyczytalem w jakiejs ksiazce ze wino nalezy przechowywac korkami do sciany. Jest co do tego jakis specjalny powod??:polewam:

Przy ścianie jest większa wilgotność.
Najczęściej jednak spotykałem w piwnicach leżakowanie szyjkami zwróconymi do siebie na mijankę.
Odpowiedz
Jeśli dobrze pamiętam, Cieślak też pisze o odwracaniu butelek korkami w stronę ściany.
Odpowiedz
Dużo źródeł tak podaje:

Jan Cieślak, Domowy wyrób win, rozdz. XIV Rozlew wina do butelek:
"Lokal, w którym przechowuje się wino butelkowane, powinien mieć niewysoką stałą temperaturę (10-12 C), a więc powinna to być najlepiej sucha i głęboka piwnica. Butelki układa się na półkach, główką do ściany."

Ewa Kwapisz, Wyrób wina i piwa domowego, rozdz. 22 Przechowywanie win:
"(...)przechowujemy w suchym pomieszczeniu i niewielkim dostępie światła i temperaturze 9-12 C. Układamy je na półkach w pozycji leżącej, szyjkami w stronę ściany."

Zgadzam się z Wesołym, że jest to najprawdopodobniej przez to, że przy ścianie jest większa wilgoć, szczególnie w piwnicy.
Odpowiedz
Nawet jeśli jest większa wilgotność przy ścianie to i tak jeżeli butelka jest płasko to korek styka się z winem, powodując uszczelnienie butelki. A zbyt duża wilgotnośc od np. ściany (chyba za daleko idące posunięcie) może spowodować przegnicie korka...???
Odpowiedz
Koledzy jakie polecacie korki do leżakowania powyżej 2 lat?
Dajcie jakieś linki do dobrego towaru , który osobiście stosujecie.
Odpowiedz
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8467
Tu masz odpowiedź.
Odpowiedz
a co myślicie o tych?
wino-domowe.pl/pl/p/Korek-naturalny-lity-24mm-x-40mm-100szt.-kolmatyzowany/327
Odpowiedz
Witam, ja juz niewiem po tym czytaninu- jak te butelki dawać korkami do ściany, czy na odwrót. Ja mam piwniczke na niskim parterze tak, że mam tam plus 12 do 14 stopni/ Przetrzymywam w niej wszystkie przetwory i wszystko jest oki. Mam pytanie czy wino na zakrętkach może sie leżakować czy nie. Ja tam już wino trzymam- mam 8 letnie i nic mu nie jest. Jest super. I w zakrętkach sie leżakowalo inic mu nie bylo. A wy tu takie cuda piszecie, że w zakrętkach nie może leżeć. A prawda leży w środku. Tak mi się wydaje. Z poważaniem- czekam na odpowiedz.:pijemy: Dziennie pije 0 5 litra mojego ośmioletniego winka . Tak że jestem stary winiarz. Tylko nowy tutaj. Milego dnia..:pijemy:
Odpowiedz
Korkiem do ściany powinno leżakować z tego względu, że powinno wino być przechylone lekko szyjką w dół, aby wino zalało korek, jakby sytuacja była odwrotna to istniało by spore ryzyko wypadnięcia butelki, a tak siła grawitacji jest zatrzymywana przez ścianę w razie czego. Nie chce mi się wierzyć w jakieś mistyczne oddziaływania ściany na korek :lol:
Odpowiedz
Ściany może nie , ale jakichś tam ruchów powietrza . podejrzewam , że przy ścianie powietrze lepiej " grawituje " , być może ma to wpływ właśnie na to , żeby osuszać lekko korek , na którym pod wpływem wilgoci może się pojawiać pleśń
Sam nie wiem , to taka moja myśl .
Odpowiedz
Witam dziękuje za wiadomość. Może do stosuje sie do odpowiedzi sam nie wiem. :Pl
Odpowiedz
P..S. narazie sie wstrzymuje nie wchodze na zadną srtr. - jestem rencistą i nie pelnosprawny - do konca życia , zlegitymaciją upoważnioną do dużych zniżek; na stale. dziękuje . Panie krzysztofie- za milą wiadomość.

To wkońcu o co chodzi o tych winiarzach , skrucacie moje wiadomości, nie ma odpowiedzi dziękuje . Zpowarzaniem. G. p. Milego dnia , zycze.

Szanowni winiarze skladków oplacać nie będe. Jak nie dajecie odpowiedzi do serdecznie dziękuje Moje pismo jest czysto po polsku. jak dlugo , moze się wino leżakować.
Odpowiedz
Czas leżakowania wina zależy do samego wina. Niektóre wina można leżakować praktycznie bez ograniczeń a nawet jest wymagane wieloletnie leżakowanie np. Porto (min 25 lat).

Otrzymałeś na PW ostrzeżenie. Łamiesz regulamin nie po raz pierwszy (poprawna pisownia, pisanie postów seriami). Trzy ostatnie posty połączyłem.

Skocz do: