Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
Ładnie Michał! :)
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Dziękuję, Włodku. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale ten rok był dla mnie bardzo ważny.
Odpowiedz
Pomiary z wczoraj, 1 października.
Chasselas Napoleon - 18,5 Brix,
Riesling 2013 - 22-22,8 Brix ( grona zacienione, krzewy nie są przeciążone - ca. 0,8 kg ).
Merlot 2013 - 22,2 Brix ( jagody z zacienionych gron, krzewy nie są obciążone ),
Cabernet Sauvignon 2013 - 22-24 Brix ( w jagodach z zacienionych gron ), 25-26 Brix w owocach z gron nasłonecznionych. Krzewy nie są obciążone.
Riesling w butli ładnie pracuje, czuć owocowy aromat. Pinot Blanc wkrótce będzie drugi raz zlewany znad osadu.
Odpowiedz
Michał, Pinot Blanc zabieram do Sierakowa - może wpadniesz ze swoim, to podegustujemy i wymienimy się spostrzeżeniami?

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
:) . Piotrze, raczej nie w tym roku jeszcze. Nie wiem, czy będzie co porównywać z mojej strony. ;)
Odpowiedz
Michał... tu właśnie o to chodzi!
Ja też nie mam czym się chwalić...
Samo spotkanie w sobie dużo wnosi. Przecież będą rozmowy tematyczne.Znając kolegów,napewno sporo się dowiemy...;)
Tymbardziej że Zbyszek T będzie jechał,więc dojazd już macie wspólny...
Ale czy ja muszę tak usilnie wszystkich namawiać?
Sam jestem ciekaw,jak Ty zrobiłeś swoje pierwsze gronowe...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Michał, nikt z nikogo nie będzie się śmiał. Powiedziana zostanie jedynie prawda i będzie wystawiona ocena.
Nie dowiesz się jakie naprawdę jest Twoje wino, nie mając porównania. O to tu chodzi...

A jakby jeszcze kilis przyjechał...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, PINOT NOIR, ZWEIGELT, PĘKANIE PĄKÓW, WINNICA pd, RÓŻNE
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa  - Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
A no...Chodzi o obiektywną ocenę i ja na to liczę!!!Dowuesz się co spie...lub numero uno..!:)
Nie pękaj sami swoi!
Ach ten Paweł...;)
Post z gitarrą w moim wątku,to post kierunkowy...;)
A gdyby goście z Małopolski nadjechsli...Tylko fakt,daleko strasznie a i obowiazków nie brak...
Powiem,ŁEJERY PANIE, DEGUSTACJE!!!:)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
(03-10-2018, 07:27)narc81 napisał(a): Tymbardziej że Zbyszek T będzie jechał,więc dojazd już macie wspólny...

Dokładnie!

Tym razem wygram konkurs na rozpoznawanie aromatów - już się szkole - Kalarior, Terpentyna, Rozpuszczalnik,.... :pijemy:
Odpowiedz
Trzeba poprosić Piotrka,żeby jeszcze dołożył do utworku, coś z rozpuszczalnikiem... :jupi:
I możemy siadać do stołu... :cool:
Tak się tworzy wspomnienia..!!! :pijemy:
Moja wielgachna kadź z Solarisem czeka...

Kusi mnie mnie jednak kupaż z Johanniterem,bowiem stał się "super dry" -3Blg... Tak,przespałem... :spie:
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
(03-10-2018, 17:42)Zbyszek T napisał(a): Tym razem wygram konkurs na rozpoznawanie aromatów - już się szkole - Kalarior, Terpentyna, Rozpuszczalnik,.... :pijemy:

Trzymam kciuki!

Tak w ogóle... Wziąć mam aromaty?

Tak jeszcze w ogóle - wczoraj zabutelkowałem część Białe 2018, z przeznaczeniem na spotkanie. Smakuje i pachnie nieziemsko, choć troszkę jeszcze nie do końca sklarowane (do listopada zapewne da radę...). Ciekawe jak oceni je komisja...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
Aromaty jak najbardziej,jeśli możesz! Z naciskiem na aromaty pożądane,wady przerabialiśmy u Piotra-ale to moje zdanie tylko...
Będzie ogień!
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Michał, mi nie chodziło o porównywanie win, lecz o wymianę spostrzeżeń/wiedzy, omówienie problemów związanych z PB - przecież wino, przede wszystkim powstaje w winnicy.

Maciek/Włodek - osobiście, wolałbym utrwalić naukę płynącą ze szkolenia rozpoznawania wad. Dlatego proponowałbym wziąć wszystkie atomaty - najwyżej utworzymy dwie następujące grupy:
- Piotr77
- Pozostali
:)

Zbyszek, od razu zauważyłem, że wielkie ambicje w Tobie siedzą :) - a ja nie odpuszczę :D . Lepiej pochwal się, co przywieziesz.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Jeszcze nie wiem co przywiozę...
PNP-Dornfelder - czerwone
Regent-Rondo-Roesler - czerwone
Rondo-Regent - różowe
Solaris - białe
Seyval-Hibernal - białe
Na razie wszystkie wina się ciekawie zapowiadają, ale czerwone jeszcze nie ułożone a białe nie sklarowane. Więc się okaże za miesiąc...
Odpowiedz
Wiecie co jest najfajniejsze w takich spotkaniach, a organizowałem i byłem uczestnikiem już... chyba kilkunastu. Mianowicie, siedzisz w domu/winiarni/piwnicy z winami, rozlewasz/przelewasz/miareczkujesz i wydaje Ci się, że jest najlepsze i najdoskonalsze, a tu nagle stoją na stole, w kieliszkach... równie dobre i doskonałe i... wtedy się zastanawiasz. O to tu chodzi!

Odpowiedz
a jest możliwość wysłania np. buteleczki 200-500 ml, do analizy? Bo z przyjazdem to bardzo ciężko.
Ciekawy jestem opinii kolegów. A może jest też możliwość dostania jakiejś flaszeczki, żeby sobie porównać? :D
Odpowiedz
Zbyszek, ze swoim "arsenałem", jesteś uzbrojony po samo podniebienie :)  - super, będzie o czym rozprawiać.

Maciek, tak sobie myślę, że winifikacyjnej Ameryki, to się już nie odkryje, więc chodzi i będzie chodziło przede wszystkim o terroir.

Artur, nie pytaj, tylko wysyłaj - z Włodkiem ustal adres, a butelkę oznacz swoim forumowym nickiem,  aby feedback o świetnym winie trafił do Ciebie, a nie np. ... :)

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Artur śmiało możesz posłać,chętnie zdegustujemy.Obiektywną ocenę też postaramy się wycisnąć...;)
Michał sorry za zaśmiecanie wątku...ale pomimo starań,energia znalazła ujście u Ciebie...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Hmm, czytam i czytam i widzę że wątek @dolnoślązoka jest używany nie w tym celu w którym został stworzony, informacje o zlotach to może gdzie indziej, a może się mylę, a może moderator to uporządkuje :niewiem: .
Lech
Odpowiedz
O zawartości wątku autorskiego "moja winnica", decyduje twórca. Jeżeli wyrazi życzenie usunięcia tej czy innej dyskusji, temat zostanie posprzątany.

Odpowiedz
Koledzy, traktuję te wpisy jako opisy sympatycznej imprezy, na kórą zostałem zaproszony. Włodku, dziękuję za zaporoszenie, ale w tym roku z pewnością nie zdołam przyjechać. Nałożyło się parę spraw zawodowych i innych na październik i listopad. Oczywiście to nie strach przed prezentacją moich wytworów winogronowych ;).
Odpowiedz
Wyślij chociaż butelkę do oceny...

Odpowiedz
W porządku. Ciekaw jestem sam, co wyjdzie.
Odpowiedz
Letnia pogoda, zatem kolejne sprawdzenia.
Chasselas Napoleon - 20, 6 Brix, wzrost od 1 października o 2 Brix, krzew nie jest przeciążony, owoce wspaniale słodkie, miąższyste, w kolejnym sezonie powiększam w części historycznej o dwa krzewy i kolejny jako deserowy w formie przestrzennej,
Merlot -  zatrzymał się na poprzednim poziomie, choć słodki bardzo,
Cabernet Sauvignon - również nie bije już rekordu i wyrównał do 24,6 Brix.
Riesling 2010 - jedynie 21 Brix ( krzew z małą masą zieloną po zimowym pzresadzaniu, stąd zapewne brak lepszych wyników. owoce słodkie ).
Riesling 2013 - 22 - 23,8 Brix, owoce słodkie. 
Wszystkie odmiany są niemiłosiernnie potraktowane przez osy i szerszenie. Szpaki i kosy też pod siatką podjadają.
Mimo pięknej i ciepłej pogodzy, dobrej kondycji krzewów wyniki jednak nie idą w rekordowe, szczególnie w Merlot, Cabernet Sauvignon i Rieslingach 2010-2013. Wynika to zapewne z tego, że uprawę historyczną mam na cięższej, gliniastej glebie ( która majac lepsze parametry dawała mi gwarancję sukcesu przy przenoszeniu krzewów z Kościerzyc ), w części ogrodu, gdzie już w sierpniu od 16 połowa szpalerów jest zacieniona. Teraz, w październiku, cien zachodzi na krzewy już po 15. 
Dlatego część przerobową winnicy będę prowadzić w części ogrodu, gdzie jest piach i nasłonecznienie w połowie października do godz. 18.
Wczoraj był drugi odciąg Pinot Blanc 2014, który powoli zaczyna iść w stronę wina ( smak wytrawny ). :)
Riesling 2014 zaczyna kończyć fermentację.
Odpowiedz
Ostatni tydzień to temperatury rzędu +24,+25, a nawet, jak dzisiaj, +26 st. C i ani jednej chmury na niebie. Pomiary Rieslinga 2013 dały zatem zadowalający rezultat, czyli nawet 24,4 Brix. Część jagód w granicach 23,6-23,8 Brix. 
Niestety osy i szerszenie masakrują owoce pod siatką.

Skocz do: