Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
Dolnoslonzok, ja właśnie wczoraj też odkryłem biały nalot na agreście. Dotyczy to tylko jednej odmiany, rok temu miała to samo.
To jakiś mączniak agrestu, tylko jeszcze nie wiem czy rzekomy czy prawdziwy - i czym go ruszyć...
Odpowiedz
To jest amerykański mączniak agrestu: https://poradnikogrodniczy.pl/amerykansk...grestu.php . Ciekawe, czy to oznacza, że winorośl jest już zagrożona?
Odpowiedz
Gdyby pokusić się o ocenę aktualnego stanu rozwoju MRz to powiedziałbym, że oospory podczas ostatnich opadów miały już okazję wykiełkować. Natomiast podczas tych, które zapowiadane są w przyszłym tygodniu, sporangia będą miały szansę dostać się na liście.
Wnosząc jednakże po uprzednim przebiegu pogody lub opierając się chociażby na przykładach agrestu i to w różnych lokalizacjach należy założyć , że ta sytuacja mogła już mieć miejsce wcześniej. Moim zdaniem więc, dzisiaj jest idealny moment na zabieg środkami powierzchniowymi.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Dlatego, Macieju, piękna, ciepła i słoneczna pogoda pozwoliła na oprysk siarką, a ponadto wykonałem redukcję zielonych przyrostów oraz motykowanie. Dzisiaj niedziela zaczyna się wspaniale jak sobota, zatem będzie ciąg dalszy redukcji zielonego.

Moje najstarsze krzewy. Rocznik 2010.W kolejności Riesling (z trójzębem prababci), Merlot, Chardonnay i Cabenet Sauvignon.                

Z moich odmian uprawianych w części historycznej jedną z polecanych przeze mnie jest niewątpliwie Elbling. Dojrzewa niezawodnie, w ubiegłym sezonie nad wyraz słodki dał piękne, acz zbite grona. W tym roku do trzech posiadanych zamierzam dosadzić 15 szt.na wino. Piłem niemieckie i przypadły mi do gustu. Odmiana daje kwasowe wina, zatem może być rezerwą kwasów dla Rieslinga, gdy rok będzie taki, jak ubiegły. Na zdjęciu Elbling 2011 i dwa z rocznika 2013.

Odpowiedz
Ciekawe wnioski, szczególnie jeżeli chodzi o Elblinga i ewentualny zapas kwasów...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Skocz do: