Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja Winnica na śląsku
Cześć wszystkim. Jako że mam trochę wolnego terenu przy mojej stolarni, postanowiłem w wolnym czasie założyć sobie małą winniczkę. Doświadczenia i wiedzy nie mam żadnej, ale odkryłem niedawno to forum i mam nadzieję że jakby co, to doradzicie :)
W zeszłym roku posadziłem 40 sadzonek, w tym Swenson red, Rondo, Vitis Schuyler, Vitis Buffalo. W tym roku 52 sadzonki Rondo. Mam nadzieję w przyszłym roku na jakieś zbiory i wino :)

Pozdrawiam.

Odpowiedz
Witaj Adamus na forum, w dziale uprawa.

Gratuluję pomysłu na dobrą zabawę z winoroślami i winem. Powiem tak; jest kilka hobby na świecie ale te należy do wybornych!

Gdzie kupiłeś sadzonki i skąd pomysł na takie, a nie inne odmiany?
Fajnie przygotowane rzędy!
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Sadzonki kupiłem w Winnicy Eden. Pomysłu na odmiany nie miałem, więc kupiłem tak na żywioł :)
Trochę się narobiłem z tymi rzędami, ale faktycznie wygląda fajnie. Trochę te tuje zasłaniają słońce rano bo są od wschodu, ale za to w zimie chronią od wiatru.
Odpowiedz
Witamy na forum!
Znalezłeś najbardziej uzależniające hobby na świecie...tym samym brawo!
Swenson jako deser ok,choć robią z niego wina.Wszystko kwestia gustu.
Rondo daje fajne Wina,dowodem na to choćby produkcja Pawła @kilis.
Reszty niestety nie znam...
Przygotowuj działke pod kolejne nasadzenia...;)
No i zdrowości krzewowej!
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Swenson deserowa ? Hmm Szkoda. Musiałem trafić na jakiś zły opis, bo pamiętam że pisało że to odmiana przerobowa do wina.
Działka w sumie stoi gotowa na przyjęcie 250 krzewów ;) A jakby mi się  nudziło to obok mam jeszcze większą, też tylko łąka :P
Odpowiedz
Dokładnie to deserowo/przerobowa, co moim zdaniem nie wróży wiele dobrego jeżeli chodzi o wino. Schuyler miałem jeden krzew i dziwnie to rosło i nie dojrzewało - wyciąłem. Buffalo nie znam. Z w/w najlepsze Rondo.

Warto się tak narobić na początku z agrotkaniną bo potem jest... mniej roboty. Tylko te szpilki to trochę zły pomysł. Są w zasadzie jednorazowe. Nie wyjmiesz tak łatwo, a jeżeli... to poharatasz agro. Ja stosuję druty w kształcie litery L. Jak zapewne zauważyłeś, są trochę gęściej - chodzi o kosiarkę...

Zdjęcia z pierwszego posta, są aktualne? Trochę małe przyrosty jak na jednoroczniaki... Do której godziny te Tuje zasłaniają słońce?

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
W przyszłym roku to raczej jeszcze na wino nie licz ... Raczej w trzecim roku uprawy - jak wszystko będzie OK.
Oto jest cały splendor: Móc i mieć prawo do siebie uśmiechnąć się.

http://www.pomocdlakrzysia.pl/
Zajrzałem i nie mogę się uwolnić - pomóżcie !!!!

Odpowiedz
Te tuje to tak do 10 rano zasłaniają słońce w tym najbliższym ich rzędzie . Te sadzonki co posadziłem w zeszłym roku, dzisuaj wyglądają tak

Ale nie wiem czy te Rondo zasadzone w tym roku na wiosnę, nie powinno być nieco większe ?

A to  zeszłoroczne sadzonki otrzymane od znajomego. Nic a nic nie rosną 

Odpowiedz
Trawa też coś marnie rośnie.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Hej. Też miałem podobnie jak sadziłem sadzonki w trawę. Udeptana ziemia, darń - to powoduje, że winorośl w tym bardzo wolno rośnie, bo korzenie słabo się rozwijają.

Najlepsze jest głęboko uprawiona ziemia, odchwaszczona - tak posadzone sadzonki rosną "jak na drożdżach".

Proponował bym Ci teraz te sadzonki jakoś "oddarnić" - albo ręcznie, albo obsypać skoszoną trawą, żeby zasłoniła i zagłuszyła trawę.
Albo na wiosnę, przed pękaniem pąków, herbicydy.
Odpowiedz
Sądząc po zdjęciach zeszłorocznych Tuje nie są wielkim problemem.

Co do tegorocznych - zgadzam się ze Zbyszkiem. Trawą można regulować wzrost krzewów.

Odpowiedz
Tak jest,przyłóż się trochę i wypiel wzdłuż szpaleru.
Korzenie lepiej napowietrzysz.
I raz po raz trzeba glebę wokół krzewu wzruszyć...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...

Skocz do: