Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja pierwsza ( w życiu ) nalewka - MALINOWA - fotorelacja
Pierwsza nalewka zawsze smakuje :P

A.

ps. spory baniaczek wykorzystałeś :chytry:
Odpowiedz
tzn. miałem już okazję próbować kilku nalewek ;] A co do baniaczka to wziąłem najmniejszy jaki miałem ;] bo mam jeszcze 50 i 100 ale to już na winiacze raczej ;]
Odpowiedz
100 l ? łomatko, jak ty to nosisz i myjesz?

A.
Odpowiedz
mam zrobiony specjalny kosz na nią z uszkami i nosi się we 2 ;] ale jeszcze nie zdarzyło mi się abym musiał pełną butle gdzieś przemieszczać, a co do mycia to mam zrobioną taką szczotkę jak do butelek jest tylko że z 6 razy większą;] ogólnie nie mam większych problemów z czyszczeniem jej kwestia wprawy ;] ale i z 2 strony mało jej używam bo niestety rzadko robię winka ... ostatnio właśnie przed zrobieniem malinówki zszedłem do piwnicy po baniaczek na nią i pod regałem natknąłem się na 2 1,5 litrowe zakurzone butelki i jak się okazało było w nich wino własnej roboty;] jest białe i słodkie;] z przeprowadzonego wywiadu okazało się że ma już około 15 lat ;] ale i tak nalewkom nie dorównuje ;]
Odpowiedz
(12-10-2010, 19:28)michal_wlkp napisał(a): Zastanawiam się, jak mam to zlać. Słyszałem, że nie można przefiltrowywać, bo nalewka może stracić smak. Jak to zrobić?
Czegoś tutaj nie rozumiem;:glowa_w_mur: w jaki niby sposób filtrowanie przez materiał filtrujący ( bezwonny i nie reagujący z nalewką )miałby wpływać na smak? Czy ktoś może mnie oświecić w tej kwestii?:pytajnik::glowa_w_mur:

Pozdrawiam!
Michał
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
(21-10-2010, 09:29)Iuglans napisał(a):
(12-10-2010, 19:28)michal_wlkp napisał(a): Słyszałem, że nie można przefiltrowywać, bo nalewka może stracić smak.

Czegoś tutaj nie rozumiem;:glowa_w_mur: w jaki niby sposób filtrowanie przez materiał filtrujący ( bezwonny i nie reagujący z nalewką )miałby wpływać na smak? Czy ktoś może mnie oświecić w tej kwestii?:pytajnik::glowa_w_mur:

Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !

Odpowiedz
Robiłem próby z filtrowaniem i tak:

1- pozostawiałem, żeby zadziałała grawitacja i zlewałem znad osadu

2- filtrowałem do odpowiedniej klarowność, do lochu, a po roku dwóch, jeżeli powstał osad ( prawie zawsze ) to przed podaniem ostatnie filtrowanie.

3- Niektóre owoce były prasowane, inne przepuszczane przez sokowirówkę a inne zmumifikowane cukrem.

Mój cykl filtracyjny : gaza, płótno, płatki kosmetyczne.

Ta sama nalewka w połowie filtrowana, a w drugiej zlewana znad osadu, moim zdaniem, nie ma żadnych różnic smakowych, zarówno zaraz po zlaniu jak i po 2-3 latach.

Odpowiedz
Tak właśnie sądziłem - DZIĘKI Drajla ! Jak mówia w telwizorni: "mit został obalony"! :brawo:
boss-crew sprawa jest prosta i kojarzy mi się ze starą bajeczką o parkanie i napisie. Gość uwierzył w treść napisu i miał w dłoni pełno drzazg, a chciał tylko pupę pogłaskać.;)

Odpowiedz
Witam. Mam pytanie. 2 dni temy zlałem nalewkę i zasypałem owoce cukrem. Dzisiaj cały cukier jest już rozpuszczony. Czy to oznacza, że mogę zlać już również syrop cukrowy i połączyć oba nalewy? Czy maliny powinny jakiś konkretny czas być zalane tym syropem?

Pozdrawiam!

Michał
Odpowiedz
Ja bym potrzymał w tym syropie do 7 dni.
Odpowiedz
Proszę o sprawdzenie mocy nalewki czy dobrze policzyłem:
Malinówka przepis zmodyfikowany:
• 1l spirytusu(95%),
• 1kg malin,
• 1l wody przegotowanej,
• 0,625kg cukru.
Ja jeszcze dołożyłem na Galon 5 litrowy:
> 500 ml Malinówki Soplica 36% -(zamiast czystej wódki)
> 500 ml Soku z Granatów 100% (z butelki szklanej)
> 0,2 kg Malin
Do naczynia wsypujemy owoce, następnie zalewamy syropem z wody i cukru. Dolewamy spirytus i szczelnie zamykamy. Odstawiamy na dwa tygodnie w spokoju.Przefiltrować.Pozostawić na około dwa tygodnie w butelce w chłodnym ciemnym miejscu.
Ja do pozostałych malin po filtracji dosypałem 0,5 kg cukru i odstawiłem na parę dni potem sok doleję do reszty nastawu.
30.IX.2011 r.:
Po filtracji wyszło 3380ml nalewki ->dolałem (gąsior 5l):
> 120 ml soku malinowego Cymes
> 250ml spirytus 95%
> 500 ml Malinówki Soplica 36%
> 100 ml wódki 40%
Nalewka ma 36.5 % bez tego -->>> ??? ml soku z malin zasypanych cukrem
W SUMIE 4350ml nalewki

Obliczenia % :
Spirytus -> 1250ml x 0.95 = 1187.5 ml 100%
Malinówka -> 1000ml x 0.36 = 360ml 100%
Wódka -> 100ml x 0.40 = 40ml 100%
-----------------------
Razem 1587,5 ml 100%
1587,5ml x 100 = 158750 : 4350ml całej nalewki = 36,5 %
Odpowiedz
(28-09-2010, 17:51)tata1959 napisał(a): Ja zwykle daję malin tyle ile się wlezie, aby były jedynie przykryte spirolem.

Zastosowałem poradę i teraz wódka wraz z owocami bedzie spędzać najbliższe dni...

Pytanie jednak czy po zlaniu wódki mogę dosypać tak 30-50% świerzych malin i odrobinę więcej cukru (15-20%) .
Chodzi o to aby nalewka miała moc w okolicy 30-35%. (Cała rodzina mnie krytykuje że najpierw powinnem dać cukier, że spirolu za dużo na tyle malin itp.) Zależy mi bo to dopiero moja pierwsza nalewka a maliny uwielbiam :slinka:
Odpowiedz
Możesz dodać świeżych malin.
Tym sposobem obniżysz moc nalewki i zwiększysz intensywność jej smaku.

Jak coś to śmiało pytaj.
Odpowiedz
W zeszłym roku robiłem nalewkę z malin i kolor płynu był dużo ciemniejszy niż w tym roku. Maliny na oko wydawały się normalne, znaczy się dojrzałe. Owoce kupowałem jak i w roku poprzednim. Czy to oznaka ż eowoce były słabo dojrzałe czy to zależy od miesiąca w którym się kupuje te owoce. Rok temu nastawiałem ją 29.08 a w tym 9.07.
Odpowiedz
(26-07-2012, 09:29)markozalko napisał(a): Czy to oznaka ż eowoce były słabo dojrzałe czy to zależy od miesiąca w którym się kupuje te owoce.
Jeżeli w smaku były również kwaśniejsze to mogły być mniej dojrzałe.

A ich smak, kolor, słodycz i kwasowość zależą głównie od warunków atmosferycznych. Czasem są dojrzałe na początku lipca, a czasem pod jego koniec.

Odpowiedz
To mówisz nie martwić się? Smak się pewnie ułoży. Robiłem ją z wanilią i szczerze jak ją wąham to nie wiem co to za zapach. Dopiero jest młoda więc czasu potrzebauje.
Odpowiedz
Dosmaczysz ją do swojego smaku po maceracji. Będzie ok.
Odpowiedz
Już ją macerowałem 2 tyg. zalane alkoholem, potem zasypane cukrem. Teraz mieszam oba płyny i cedzę i stąd moje spostrzeżenia na minus niestety choć w tamtym roku robiłem samą bez wanili i była mniam.Zobaczymy co będzie.
Odpowiedz
Witam. Ja malinówkę już mam w butelkach okolo 4,5litra. Na 2kg. malin w lalem 05litra spirytusu i, pól litra przegotowanej wody. Po dwóch tygodniach odcedzilem a dalem 1kg. cukru, na 2 tygodnie. Wyciskanie przez pieluchę tetrową. Dodalem jeszcze 1litr rumu i, 10 sztuk gozdzików . po dwóch tygodniach przecedzilem do butelek. Osad zostal na dole. Mam pytanie czy, z mrożonych malin wyjdzie malinówka [nalewka]. Czy będzie nalewka też z czarnych porzeczek mrożonych . Jaka będzie odpowiedz???. Co wy na to-winiarze. Gliwice.
Odpowiedz
Odpowiedź będzie: yes,yes, yes. Z mrożonych i malin i cz.p. śmiało możesz robić nalewki.
Odpowiedz
Dziękuje za odpowiedz.
Odpowiedz
Mam ochotę spróbować zrobić nalewkę z malin z dodatkiem jałowca. Miał ktoś do czynienia z czymś takim? Jakieś doświadczenia, przepisy, spostrzeżenia? :)
Odpowiedz
Nie mam pojęcia , mam nalewkę z tarniny z jałowcem -wg. Fridy Nalewka z Moczydła .Jest super !
Lubię jałowcówkę i malinówkę, ale przyznam szczerze , że nie mogę sobie wyobrazić połączenia ich zapachów.
Ale jak nie spróbujesz - nie będziesz wiedział . Wszystko przed Tobą . Może być ciekawie.
Życzę powodzenia !
Odpowiedz
Najlepsza nalewka to; agrest lekko czerwony, dodatki jak; rodzynki i, wanilia . ;)
Odpowiedz
Witam,

postanowiłem zrobić swoją pierwszą w życiu nalewkę. I zdecydowałem się na malinową.
Co zrobiłem...

ok 1 kg malin,
zalałem 0.5 l 95% spirytusu i 0.5 l 40% dobrej wódki.

Zamierzam tak trzymać ok 4 tygodni a później zalać owoce ok 0.5 kg cukru i po 4-5 dniach zmieszać wszystko razem.

Mam pytanie czy wszystko robię dobrze?! Czy może jesteście w stanie mi coś podpowiedzieć, doradzić?

Poniżej zdjęcia z pierwszego dnia od zalania tj 06.07.2013

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do: