Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja pierwsza ( w życiu ) nalewka - MALINOWA - fotorelacja
Wszystko robisz dobrze.
Pamiętaj o mieszaniu co 1- 2 dni.
Odpowiedz
A ma ktoś może jakiś dobry sprawdzony przepis na czarną porzeczkę??
Odpowiedz
Poszukaj smorodinówki (na forum oczywiście). Na już to porzeczki do zamrażalnika a zalej listkówkę (tydzień do 10 dni wystarczy).
EDIT - to białe na zdjęciach to jest cukier?
Odpowiedz
To białe to alko jeszcze nie pomieszany- tak widzę. :)
Odpowiedz
Dokładnie, to alkohol. Zdjęcie zrobiłem od razu po zalaniu.

Ale jest kilka malin które się wybarwiło, mimo wszystko, kolor ma bardzo ładny i zapach też :)

Postaram się wstawiać jakieś zdjęcia tydzień po tygodniu.

Jeśli chodzi o tą listówkę... to pewnie z liści porzeczki jak się nie mylę? :)

A dlaczego owoce do zamrażalnika??
Wiem może głupie pytania ale dopiero raczkuję więc proszę o wyrozumiałość :)

Odpowiedz
Dzień 12...

Nalewka ma bardzo ładny zapach i kolor, co prawda jest trochę mętna bo niektóre owoce się rozpadły ale to chyba do ogarnięcia :)

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Super to wygląda! Będę śledzić i też zrobię. Tylko chyba dałabym więcej owoców, bo dla mnie byłaby zbyt alkoholowa, ale ja dopiero zaczynam i sie nie znam (jeszcze):)
pozdrawiam!
Odpowiedz
Zmieszaj ,co Ci tam szkodzi. Na tyle ciekawe połączenie ,że też muszę sprawdzić :)
Odpowiedz
Witam!

Więc sprawa wygląda następująco...

Po 4 tygodniach, owoce zostały oddzielone i zasypane cukrem (ok 0.4-0.5 kg) i tak to wszystko sobie postało ok 10 dni.
Na dzień dzisiejszy po zlaniu wszystkiego w jedno naczynie wygląda to tak jak na zdjęciach.

Teraz pytania:

Ogólnie wyszło to wszystko bardzo słabe... po zmierzeniu moim magicznym miernikiem alkoholu (też na zdjęciu) wychodzi, że nalewka ma ok 10% tak słabo trochę...

po drugie, jeśli chodzi o smak, to jest trochę cierpka/mało słodka. Czy można to w tej chwili jeszcze jakoś dosłodzić? I czy jeśli dodam tam np wódki/spirytusu to zwiększy moc nalewki i nie zepsuje jej smaku?!
Ile to wszystko jeszcze w takim stanie powinno postać? Czy może przelać to już do naczynia ostatecznego jakim jest piękna butelka :)

Z góry dziękuję!

Odpowiedz
Tym nie ustalisz mocy nalewki, która zawiera cukier, pektyny itd. Nie ma takiego urządzenia, jeszcze na świecie. Alkoholomierz nadaje się tylko do pomiaru czystego alkoholu.

Tu masz przydatny kalkulator: http://chomikuj.pl/dupabiskupa1970/kalkulator

Łatwo obliczysz jaką orientacyjnie ma moc Twoja nalewka.

Możesz wzmocnić spirytusem i dodać trochę cukru. Skoryguje to też trochę smak nalewki.
Odpowiedz
drajla dziękuję bardzo za pomoc, uspokoiłaś mnie :)

wg tego kalkulatora jeśli miałem 0.5 l 95% + 0.5 l 40% i wyszło mi jakieś mniej więcej 0.5 l soku z malin zasypanych cukrem to po zmieszaniu tego wszystkiego powinno wyjść ok 40%... więc nie ma tragedii :)

A podpowiesz mi jeszcze jak długo powinienem to trzymać w słoju?? :)

Odpowiedz
Jeszcze 0,5 kg cukru, który daje 0,3 l cieczy, czyli razem około 0,8 l płynu + alkohol to daje moc 37,5 %.

Na tym etapie możesz już filtrować i butelkować.
Odpowiedz
Oj nieładnie tak Mistrzowi Klejnoty obrzynać. Drajla to Mistrz Paweł nie Paulina!:D
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
(22-08-2013, 20:13)MarcinK napisał(a): drajla......... , uspokoiłaś mnie :)
Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało!!

(23-08-2013, 17:17)Iuglans napisał(a): .....Klejnoty obrzynać. Drajla to ...... Paweł nie Paulina!:D
:D:D Zaraz sprawdziłem czy jeszcze je mam ...:lol::co_jest:
Odpowiedz
Przepraszam za pomyłkę :) jakoś tak bezmyślnie to napisałem...

Dziękuję jeszcze raz za pomoc Kolego Drajla :)

Odpowiedz
Ja popełniłem z "chytrości" jeden błąd :) tak mocno odciskałem maliny, że część trafiła do nalewki pod postacią musu :D i obecnie mam centymetrowa warstwę na powieżchni.
Co ciekawe pod "musem" mam idealne sklarowaną nalewkę malinową.

Robiłem ją wg przepisu mojego Taty - czyli najpierw zasypujemy maliny cukierem :) po czym jak puszcza sok zalewamy wódką i spirytusem.

Po za smakiem :) znalazłem jeszcze jedno zastosowanie dla nalewek, miłosnicy Diablo powinni rozpoznać :)

Odpowiedz
Witam kolegę z mojego rodzinnego Tarnowa!

Ravir, mam pytanie w jaki sposób uzyskałeś taki kolor w tej środkowej nalewce?
Prawdę mówiąc znam jeden alkohol o podobnej barwie, ale z tego co słyszałem to bez chleba jest on raczej niespożywczy ;)

Pozdrawiam
Odpowiedz
(25-08-2013, 16:31)Ravir napisał(a): Robiłem ją wg przepisu mojego Taty - czyli najpierw zasypujemy maliny cukierem :) po czym jak puszcza sok zalewamy wódką i spirytusem.

Tak ogólnie się robi nalewki albo jeszcze lepiej owoc+alko. Po maceracji oddzielamy owoc, zalewamy cukrem i dawkujemy syrop do smaku.

Jest to o wiele bezpieczniejsza opcja - nie przesłodzisz i maliny Ci nie spleśnieją. Jak umyte maliny zasypiesz cukrem i potrzymasz 2-3 dni to gwarantuję, że przy wysokich temp. (jakie były tego roku) pojawi się pleśń, nawet jak często mieszasz (mi w tym roku po 12h pojawiła się pleśń). Jak już masz wymoczone z % to zawsze bezpieczniej, bo jak jest % to pleśń się nie pojawia.

Przy tej metodzie ważne, jest, żeby maliny odrzucić i posypać cukrem kiedy jeszcze są w całości:)
Odpowiedz
Nigdy mi się nie zdażyło przesłodzić :D I nigdy mi nie spleśniały :D Moze to kwestia doświadczenia mojego taty, który mi pomaga - a nalewki i wina robił mój Dziadek, robi je od dziesiątków lat mój ojciec - ja specjalizuję :) się w miodach pitnych - a od paru lat z pomocą Taty robię nalewki.

Kajak - Blue Curaçao :) zwykłe, normalne, bezpieczne dla zdrowia i dobre w smeku Blue Curaçao.

Wiadomo, że Health jest czerowny, Stamina żółta a Mana niebieska :D :D
Odpowiedz
Panowie pomóżcie.
Planuję zrobić nalewkę takim samym sposobem jak robić michał_wlkp.
czyli:
NALEWKA MALINOWA

Składniki:
0,8 kg malin
0,4 kg cukru
0,5 l spirytus 95%
0,5 l wódka 40%

Sposób wykonania:
Maliny zalać wódką i spirytusem, postawić w ciepłym miejscu na 5-6 dni, codziennie potrząsnąć słojem.
Po tym czasie zlać nalew do osobnej butli, a maliny zasypać cukrem.
Gdy cukier całkowicie się rozpuści, zlać syrop a maliny odcisnąć. Połączyć syrop z nalewem.
Rozlać do butelek. Nalewkę odstawić w chłodne ciemne miejsce na 3 miesiące.

CHCIAŁBYM JEDYNIE OTRZYMAĆ SŁABIUTKĄ NALEWKĘ TAK DO 23%. W KTÓRYM MOMENCIE DODAĆ WODY?? CZY TO DOBRY POMYSŁ?? PRZYDAŁOBY SIĘ CHYBA NIE DODAWAĆ WODY PRZED MACERACJĄ? DOBRZE MYŚLE??
Odpowiedz
Jak zlejesz syrop to nie odciskaj malin tylko zalej je odpowiednią ilością przegotowanej, zimnej wody. Mieszaj intensywnie maliny parę razy dziennie i myślę, że po 2 dniach możesz już przecedzić i wycisnąć owocki. Nalewy połączyć i dalej już wiesz.
Odpowiedz
Nalewka zabutelkowana i częściowo wyklarowana (jest jeszcze troszeczkę osadu na dnie butelki) smak i moc jest w porządku (czuć lekką goryczkę).

Planuję jeszcze zrobić nalewkę z aronii bo stoi spirytus i czeka żeby coś z nim zrobić :)
nie wiem tylko jak z dostępnością tego owocu...

Odpowiedz
Z aronią poczekaj do przynajmniej połowy września. A gorycz w malinie zazwyczaj pochodzi od pestek malin - im dłużej macerujesz tym większa gorycz jest odczuwana.
Odpowiedz
Tak też myślałem, to moja pierwsza w życiu więc przy następnych będzie lepiej :)
W sumie goryczka jest prawie niewyczuwalna...no ale jest.

Kurcze chciałbym zrobić z aronii i chyba z jerzyn jeszcze, dzięki za podpowiedz co do aronii. A możesz jeszcze podpowiedzieć jak zdobyć owoc? Jest to ogólnodostępne? Bo jakoś nie skupiałem się na tym owocu :)
Odpowiedz
Mhm, ja zawsze mam aronię od sąsiada na działce, bo on nic z nią nigdy nie robi. Tak ogólnie to aronia chyba dziko rośnie, tak jak DR, czeremcha, głóg, tarnina i inne. Ja zawsze biorę auto i jeżdżę po zakamarkach i szukam po drogach polnych.
Może ktoś inny bardziej doradzi. Na ryneczkach poznańskich nie widziałem w sprzedaży aronii, choć to nie znaczy, że jej nie sprzedają, ponieważ jeszcze za wcześnie i też - nigdy za nią się nie rozglądałem:) Tak edukacyjnie, aronię można zbierać z każdego miejsca-także z ruchliwych ulic:

"Ogromnym walorem aronii jest to, że owoce aronii nie akumulują takich pierwiastków jak ołów, kadm, arsen czy cyna. Nawet wtedy, gdy plantacje są posadzone przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych – w owocach stwierdza się mniejszą zawartość szkodliwych substancji niż przewidują to normy polskie i normy UE.

Roślina zazwyczaj nie wymaga oprysków przeciw szkodnikom czy chorobom, więc owoce nie zawierają śladów pestycydów.

Z tego punktu widzenia – jest to roślina proekologiczna."
Odpowiedz

Skocz do: