Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na świątecznym stole - Boże Narodzenie
Przepis wojacha na KARPIA W GALARECIE PO ŻYDOWSKU
Ok. 1 kg karpia, 5 dkg jasnych rodzynek, 1/8 l jasnego piwa, 3 - 4 cebule, 1 łyżka masła, 5-6 goździków, 1/2 łyżeczki tartej skórki cytrynowej, 2 łyżki octu, sól, pieprz
GALARETA: wywar z odpadów rybnych i włoszczyzny, 1 łyżeczka żelatyny, 1 łyżka octu, 2 białka
Karpia sprawić, odciąć głowę, płetwy, ogon i zachować do wywaru. Opłukać, pokroić na dzwonka szerokości ok. 2-3 cm,, osolić, oprószyć pieprzem, posypać tłuczonymi goździkami, skropić octem. Masło rozgrzać, włożyć obraną, pokrajaną w kostkę cebulę, zasmażyć nie rumieniąc, wlać piwo, ogrzać, włożyć rybę, razem dusić pod przykryciem na bardzo małym ogniu ok. 25 minut. Gdy ryba gotowa - wyjąć. Sos odparować, włożyć opłukane rodzynki i startą skórkę cytrynową. Rybę ułożyć na półmisku, oblać sosem, zalać stygnącą, sklarowaną galaretą.
Po zastudzeniu podawać z białym pieczywem.
Odpowiedz
Święta 2012 może jakieś nowości, a co na święta?
Zrobiłem na razie, na zakładową wigilię:
matiasy z ogórkiem, cebulką, jabłuszkiem, ananasem, śmietaną, oczywiście pieprz, ocet winny, cukier, pycha pod "soczki" wyśmienite :D.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt !
Ps: a na moją to już będzie pierzynka z matiasów na buraczkach tartych, cebulce,marchewce, jajeczku, zielonej pietruszce, majonezie. Palce lizać.

Odpowiedz
Życzenia dla winiarzy na święta Boże Narodzenie;;.==== Sto choinek w lesie, prezentów ile Mikolaj uniesie, balwana ze śniegu, mniej życia w biegu. Tyle radości ile karp ma ości, beczkę wina, wiadro wódki by utopić wszystkie smutki, sto buziaków na smaczniejszy byl oplatek.
Odpowiedz
Ma może ktoś jeszcze jakiś przepis co jedzonko poezję tworzy ? :)
Odpowiedz
Nie wiem czy poezję, ale wczoraj zabejcowałem ligawę. Będzie na dziko.
Odpowiedz
A ja w tym roku skromnie - bo tylko dla dwojga  Confused
-barszcz czerwony na własnym kiszonym barszczu
- paszteciki z francuskiego ciasta z farszem z grzybów z odrobiną kapusty(swojej - a jakże  Shy )
-kapusta z grzybami 
-kapusta z grochem na maśle
-karp smażony
-karp z warzywami - a'la po grecku
-śledzik w oleju z ogórkiem i majerankiem
-śledziowa sałatka z cebulą, kiszonymi burakami i fasolką czerwoną
-makiełki
-makowiec własnego wypieku
- kompot z suszu - obowiązkowo
imperare sibi maximum imperium est

pozdrawiam 
Jola  
Odpowiedz
U mnie Wigilia też skromna bo i nie ma dla kogo i to taki dzień ale w Boże Narodzenie/Szczepana, więcej ludzi i brakuje mi tzw petard.
Roladki z indyka z dżemem pomarańczowym i rodzynkami się doczytałam ale przepisu jeszcze nie wypatrzyłam. W niedzielę będę miała więcej czasu to mam nadzieję coś wypatrzeć.
Na królika i gęś mam chęć :)
Odpowiedz
U mnie:
-kompot z wiśni z makaronem
-pierogi z kapustą i grzybami
-uszka z barszczem
-śledzie w occie
-śledzie w oleju-bleee
-ryba w migdałach
-ryba w mące
-kapusta z grzybami
-kapusta z fasolą