Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obliczanie alkoholu po zrobieniu wina ryżowego
Witam:spoko: No i mam problem nie mogę poradzić sobie z pomiarem alkoholu w ukończonym winie ryżowym:glowa_w_mur: Patrzyłem na forum ale o winie z ryżu tematy znikły:niewiem: Więc proszę szanownych i bardziej doświadczonych degustatorów wina o objaśnienia i wskazówki :ksiazka: A oto sposób w jaki zrobiłem wino z ryżu. 9.0l wody,2,0kg ryżu,2.8kg cukru,pierwsza porcja 7,5l wody 1.5kg cukru.druga porcja 1,5l wody,1,3kg cukru.końcowy pomiar na cukromierzu wynosi 2blg:brawo: Problem z tym ryżem mam bo to nie jest moszcz,a w tabelce uwzględnia się 1 litr moszczu na ilość wody:glowa_w_mur: No i te niecukry:niewiem: Za wszystkie odpowiedzi z góry wielkie dzięki:brawo:
Odpowiedz
Witaj Hycel.
Trochę to chaotycznie napisałeś, ale jeżeli dobrze zrozumiałem to w sumie dałeś 18 l wody i 5,6 kg cukru. Nic nie piszesz o rodzynkach i żadnych takich, więc zakładam, że ich nie ma, pomimo że mnie to dziwi. W sumie było 5,6 kg cukru/21,4 l nastawu, co daje 262 g/l, koncowy Blg =2, poprawka na alkohol ok 4, czyli Blg rzeczywisty ok 6 czyli 60 g/l, przefermentowało 202 g/l co daje 12% alkoholu.
Założenie oczywiście takie, że w ryżowym nie ma niecukrów.
Pozdrawiam Jacek.
EDIT po Twoim wyjaśnieniu: Jedak nie zrozumiałem Cię dobrze, ale to i tak nie ma znaczenia, 18 l wody i 5,6 kg cukru to jest to samo co 9 l wody i 2,8 kg cukru - jeżeli chodzi o końcową zawartość cukru - tak czy inaczej miałeś na początku 262 g cukru / l nastawu. dalsze obliczenia bez zmian.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Cały nastaw to 9lwody 2kg ryżu i 2.8kg cukru 100g rodzynek,i drożdże i pożywka końcowy pomiar to 2blg wszystko ok tylko skąd ta poprawka na alkohol 4:pytajnik: I z jakiej tabelki to mierzyłeś i co z tym ryżem bo chodzi mi o ten ryż przecież to nie moszcz to jak go uwzględniłeś
Odpowiedz
OK
W dużym skrócie:
Masz 10,7l nastawu o początkowej zawartości cukru 2850g.
Poprawki na niecukry możemy w praktyce pominąć, lub dać na poziomie 1 - ze względu na obecność w nastawie rodzynek i ryżu.
Końcowy odczyt 2Bllg przy poprawce na alkohol (wg moich obliczeń 3,86) daje nam cukier resztkowy na poziomie 46,5g/l, co oznacza iz drożdze przerobiły 216g cukru w każdym litrze nastawu dając wino o mocy circa 13% - po mojemu w sam raz dla ryżowca :pijemy:

Krzysztof
Odpowiedz
Skrzychu, próbuję wreszcie rozgryźć obliczanie % alkoholu, szczególnie w DR czy Rodzynkowym, ryżowym itp

Przebrnąłem przez polecany przez Ciebie wątek:

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...86#pid1586

Jednak mój typowo humanistyczny umysł ma trudności z przykładem powyżej

Rozumiem 10,7 ( powiększenie objętości przez cukier )
To 2850 przy cukrze 2,8 kg czyli dodane 50 g to rodzynki

Poprawka na niecukry przyjmowana 0 lub -1 ( podobnie będzie przy DR)

No i teraz.

SKĄD OBLICZYŁEŚ POPRAWKĘ NA ALKOHOL 3,86

Próbowałem podstawić do wzoru:

P=% * 0,1974 (stała) + 1,3 (stała)

gdzie P- poprawka na alkohol
%- przewidywana procentowość

przewidywana procentowość to pierwszy pytajnik:

gdy próbowałem ją wyprowadzić ze wzoru 2850:10,7 (objętość):17 (umowne 17g cukru potrzebne do 1% w 1l) wychodzi 15,6

Wiec ze wzoru

P=15,6*0,1974+1,3
P=ok 4,4

(Skąd twoje 3,86)

DRUGIE PYTANIE SKĄD OBLICZENIE CUKRU RESZTKOWEGO?

Przy 2850 g na 10,7 l roztworu ilość cukru na 1 l to 2850:10,7=266

Ze względu na końcowe Blg 2 przyjmuję ok.20g nie przerobionego cukru na l
Od poprawki na alkohol 4,4 odejmuję przyjęte -1 na niecukry
czyli 3,4 (34g) + 20g(końcowy Blg)=54g i znów inny wynik

Ostatecznie 266-54=212

Dzielę przez 17 (umowna ilość cukru na 1%)

212:17=12,47 czyli w zaokrągleniu 12,5 %

CZY MÓGŁBYŚ DLA FRAKCJI HUMANISTYCZNEJ ROZWINĄĆ JESZCZE RAZ TE OBLICZENIA KROK PO KROKU?

Wydaję mi się że wielu osobom to rozjaśni, w niektórych wątkach spotykałem ludzi na granicy obłędu, czyli podobnych mi :)

Oczywiście różnica nie jest wielka i jak zaznaczał kilka razy Maciej, zawsze będą to obliczenia circa

ALE BĘDĘ WDZIĘCZNY RÓWNIEŻ INNYM ZA WSKAZANIE EWENTUALNYCH BŁĘDÓW W MOICH OBLICZENIACH

(pierwsze poważne po ukończeniu liceum czyli jakies 12 lat temu z okladem :)

i ROZWINIĘCIU DLA POCZĄTKUJĄCYCH KROK PO KROKU

pozdrawiam i dzięki za pomoc
Odpowiedz
Witaj intensywny_niebieski podzielam twoje zdanie przydał by się w końcu porządny opis do ustalania procentów w winie,oczywiście mi chodzi o mierzenie procentów po całym procesie fermentacyjnym w takich winach jak, ryż,rodzynki,hibiskus,bo nie sposób się w tym połapać.Moim zdaniem przydał by się taki opis krok po kroku dla każdego,opis jasny i czytelny myślę że nie jestem w tym odosobniony więc prośba o ten opis jest uzasadniona. A oto wzór do którego przydał by się taki opis Krok po kroku :uff:
Wino z ryżu
9 l wody
2 kg ryżu
3 kg cukru
100 g rodzynek
końcowe Bllg +2
Odpowiedz
Bardzo proszę oto sposób na ustalenie % alkoholu w winach po fermentacji,prościej się nie da.

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...86#pid1586
Odpowiedz
A nie ma jakiegos programu, kalkulatora czy cos w tym stylu
Odpowiedz
Plecionka, dobrze że dodałeś do tego tematu ten podstawowy post, ale uwierz mi, siedziałem nad nim bardzo długo i wcale nie bylem pewien czy dobrze obliczam, szczególnie że idąc tą metodą wychodziły mi inne wyniki niż Skrzychowi, na którego opinię czekam
Odpowiedz
Na potrzeby obliczeń posługując się wzmiankowanym postem Dido oraz innymi uwagami sporządziłem na chybcika arkusz Excela do obliczeń winiarskich dla win typu żytnie, hibiscusowe i inne - tj bez zawartości moszczu owocowego.
Uwagi do arkusza:
Dane wpisujemy w pola zielone.
Poprawka na niecukry wyliczana jest ze stosunku ilości cukru z rodzynek do ogólnej ilości cukru w nastawie; dla 100% ilości cukru z rodzynek poprawka ta wynosi 4.

Jedynym utrudnieniem jest konieczność ręcznego przybliżania wartości zakładanej mocy wina (B11) do mocy obliczanej (B17) - kiedyś miałem na to sposób, ale gdzieś mi się zapodział, więc poszedłem na łatwiznę.

Generalna uwaga - kierowana głównie do Henryka, ze względu na jego wątpliwości co do własnych obliczeń - To nie apteka!
Jeżeli mi wyszło w pierwotnej wersji 13% w zaokrągleniu, Henrykowi 12,5, a mi później z Excela 13,17 - to w czym problem? Czy ktokolwiek z nas potrafi smakowo rozróżnić 12,5% od 13,2%? Czy wartość pomiarów i współczynników użytych przez nas w obliczeniach jest prawdziwa (błąd cukromierza, błąd wagi, błąd pomiaru objętości, poprawki)? i jaki ma to wpływ na końcową wartość mocy wina?

Uważam, że dążenie do dokładnej wartości ilości alkoholu w naszych wytworach mija się z celem - w tym konkretnym przypadku zarówno 12,5 jak i 13% będzie wartością prawidłową

Krzysztof

PS [Po edycji] Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w obliczeniach zastosować wartości empiryczne poprawki na alkohol uzyskane przez nieocenionego DarkaRz. Pewnym problemem dla szczególnie wścibskich matematyków jest fakt, że Darek w swoich eksperymentach zasymulował moszcz owocowy o pewnym poziomie niecukrów, które w tym konkretnym przypadku praktycznie nie występują.

Załączone pliki
.xls   ryz.xls (Rozmiar: 15 KB / Pobrań: 242)
Odpowiedz
dzieki za uwagi, szczegolnie w watku o obliczaniu wina ryzowego - inne obliczanie przyblizonego %

Jak napisalem w poprzednim poscie cytujac Macieja, scisle obliczenie % nie jest mozliwe.

Chodzilo mi tylko o zasadę ze jezeli stosujemy tą samą metodę to wyniki powinny być raczej takie same. A poniewaz wystąpily roznice, chcialem skonsultowac czy w mojej metodzie nie ma jakiegos bledu

pozdrawiam
Odpowiedz
Więc tak: wstawiłem dane z przepisu przepis Skrzycha do formularza, który dołączył Skrzych.

Dane:
Woda: 21,5 l (18.5 + 3)
Cukier: 7.0 kg (4 + 3)
Rodzynki: 0.5kg

I z obliczeń wyszła moc ok 13-14 %. Przy założeniach że wino ma być półsłodkie.

Przepis jest na wino 17-18%. Czy wino z ww przepisu wychodzi wytrawne z końcowym Blg rzędu -5 ?

Skocz do: