Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze doświadczenia z winem
Ostatnio pierwszy raz w życiu nastwiłem 2 wina. Cała moja wiedza zdobyta jest na tym forum.

1 winko
balon 15L (ten wątek
16.01.2013
Startowe BLG 25

1 kg ryżu
3,75 cukru
12 dag rodzynek
8L wody
drożdze bayanus IOC

2 winko
balon 20L
27.01.2013
Startowe BLG 27

3,3 kg rodzynek
2,3 kg cukru
14L wody
20g kwasku cytrynowego
drożdże bayanus IOC

Teraz mam pytanie. A nawet dwa :)

1. Wino ryzowe obecnie mocno zwolniło - wczesniej "bulkało" co ok. 5 sek teraz 2/minutę. Czy to czas na zlanie? Obecnie BLG to 9.
2. Wino rodzynkowe "bulkało" co 2-3 sek. obecnie co 5-6 wg przepisu powinienem teraz dodać 20g kwasku cytrynowego. Czy to nie zaburzy fermentacji? Obecne BLG 7.
Odpowiedz
1. Jak BLG przestanie spadać lub jak spadnie do 0, zresztą ryżowe 6 tyg. trzymaj, dopiero zlewaj coby ryż oddał z siebie.

2. Nie zaburzy, w winach kwasek można kiedy się chce byle nie przeholować. Nie licz bulków tylko spadek BLG :)
Odpowiedz
Simonic , czy czasem nie zapomniałeś o pożywce ? Nie chce mnie się obliczać Twój nastaw , ale może do końca cukru nie przerobić ( dość duże rozwodnienie = brak pożywki dla drożdży a to oznacza możliwość niedofermentowania nastawu i inne kłopoty :placze: ).
Odpowiedz
Jeśli zapomniałeś to masz nauczkę na przyszłość. Teraz już dodanie jej nie ma sensu - drożdże już z niej nie skorzystają, a dasz tylko pokarm dla bakterii i innych szkodliwych mikrobów.
Odpowiedz
Bart3q , dzięki za doprecyzowanie mojej myśli i forumową czujność :brawo:
Odpowiedz
Nie ma za co, tak tylko na wszelki wypadek wolałem to dopisać:)
W pierwszym nie pomyliłeś Blg startowego? 3.75kg cukru na około 10l nastawu daje ponad 30 blg...
Odpowiedz
Zapowiada się, że pierwsze wino będzie miało cukier końcowy grubo powyżej 100g na litr. Będzie za słodkie. Drugie może wymagać małego dosłodzenia.
Odpowiedz
Przecież pierwsze mu zeszło już do 9 blg. 370g/l to około 33 blg. Ja bym teraz go nie ruszał i się modlił żeby jak najniżej zeszło, później ewentualnie zasiarkował i rozcieńczył jeśli będzie za mocne.
Odpowiedz
(02-02-2013, 21:58)bart3q napisał(a): Przecież pierwsze mu zeszło już do 9 blg.

Trzeba jednak pamiętać, że w roztworze alkoholowym (15%), Blg 9=Blg14, a to by oznaczało 150g/l. Ot taka dziwna matematyka. Nie sądzę, żeby coś wiele jeszcze zeszło.
Odpowiedz
Racja! Przepraszam, nie wiem dlaczego zapomniałem o tym... Chyba za dużo próbowałem dzisiaj nastawów...:pijemy:
Odpowiedz
(02-02-2013, 20:40)tauron napisał(a): Simonic , czy czasem nie zapomniałeś o pożywce ? Nie chce mnie się obliczać Twój nastaw , ale może do końca cukru nie przerobić ( dość duże rozwodnienie = brak pożywki dla drożdży a to oznacza możliwość niedofermentowania nastawu i inne kłopoty :placze: ).

Pożywka została dodana na początku - wydawało mi się to tak oczywiste, że pominąłem wpis o pożywce dla drożdży.

W pierwszym nie pomyliłeś Blg startowego? 3.75kg cukru na około 10l nastawu daje ponad 30 blg...

Nie. Cukier był dodany w 2 etapach.

Odpowiedz
To mogłeś o tym wspomnieć;)
To tak czy siak za dużo cukru dałeś, i będziesz miał słodkie wino.
Odpowiedz
Simonic :mad: skoro piszesz o Swoim pierwszym doświadczeniu z nastawem , a następnie podajesz niepełny skład , to Bardzo Ciebie Przepraszam . Zasadą - mam nadzieję-na tym forum jest ( patrz http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=4001 )
Jestem w wytwarzaniu dom.wina na poziomie gimnazjum (mam nadzieję) , ale dla mnie blg. startowe oznacza co innego :chytry:

Skocz do: