Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze winko 20L - czy mogę dolać soku?
Witam wszystkich, wczoraj nastawiłem moje pierwsze wino (z jabłek), właściwie to pół balonu bo zabrakło mi jabłek na ogródku, zrobiłem tak: 

wlałem 10L soku + 3L wody w której rozpuściłem 2 kg cukru, dodałem pożywkę i drożdże , już po kilku godzinach zaczęło bardzo mocno pracować wygląda to tak: 

[Obrazek: bd5ffe1980de8f3a.jpg]
I teraz moje pytanie: Czy mogę dolać do niego jutro kolejne 10L soku z jabłek i np kolejne 2kg cukru?  
Odpowiedz
Możesz, ale cukier rozpuszczał bym w soku a nie w wodzie, wino jabłkowe praktycznie powinno się robić na samym soku, bez dodatku wody.
Lech
Odpowiedz
Pytanie czy piana nie wyjdzie ci góra. Jak widać pieniło się dość znacznie. Aktualnie twój nastaw zajmuje 10l + 3l wody + 2kg cukru = 14.2l. Jak dodasz do tego jeszcze 10l i 2kg to będzie łącznie 25.4l. Więc balon min 30l a i tak nie wiadomo czy ci górą nie wyjdzie 5l zapasu może być mało.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Hmm no dobrze, w takim razie dodam 5 litrów i cukier, nie mierzyłem cukromierzem ile blg (tzn mierzyłem że niby 15 ) ale to było z tą pianką więc raczej dobrze nie pokazało, jak dużo dodać teraz tego cukru jeszcze? chciałbym zrobić mocniejsze winko z 15 % i nie jakieś mocno słodkie , drożdże mam chyba do 16%
Odpowiedz
(31-07-2019, 22:40)lech.kuba napisał(a): Możesz, ale cukier rozpuszczał bym w soku a nie w wodzie, wino jabłkowe praktycznie powinno się robić na samym soku, bez dodatku wody.

To zależy jak kwaśne były jabłuszka. Jeśli zawartość kwasów przekracza 9 gram na litr, dodanie wody nie jest błędem. Ale bez miareczkowania, to wróżenie z fusów.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Jabłka z działki były bardzo kwaśne, dopiero teraz dokupiłem sklepowe i są słodkawe, dziś będę uzupełniał brakujące miejsce w balonie ale mam problem z tym cukrem, dosypanie 2 kg będzie w sam raz czy za dużo/mało?
Odpowiedz
Zacznij od podstaw a nie będzie takich pytań.
Ile dać cukru zależy jak mocne wino chcesz uzyskać.

Odpowiedz
Napisałem że raczej mocniejsze, koło 15% i nie jakieś super słodkie.
Odpowiedz
Jest taki wzór, według którego w sposób prosty można zaplanować sobie wino:
Ilość wina litrach × zaplanowany % × 17(stała wartość) = ilość cukru w gramach - ilość cukru w owocach(też w gramach).
Lech
Odpowiedz
Dodane 5L soku + 1kg cukru więc łącznie 15L soku + 3L wody + 3kg cukru, zobaczymy co się dalej będzie działo :) 

[Obrazek: f0fb252dad76e5fegen.jpg]
Odpowiedz
Coś ci z tego wyjdzie, ale czy będzie dobre to się okaże. Cierpliwości przy klarowaniu. Wino z soku jabłkowego klaruje się miesiącami. Moje stoi od listopada/grudnia a końca jeszcze nie widać.

Odpowiedz
(03-08-2019, 19:21)Przemyslaw85 napisał(a): Wino z soku jabłkowego klaruje się miesiącami.

Bzdura . Nie brać tej wypowiedzi na poważnie.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
U mnie już się klaruje od połowy lutego i końca nie widać.
Soki kupiłem w 5l foliowych pakach od znajomego sadownika.Jak on go wyciskał nie mam pojęcia.
Może to kwestia metody pozyskania soku. Także twoje słowa nie są na miejscu gdyż w moim przypadku będzie to trwało jeszcze z pół roku jak nie lepiej.

Odpowiedz
(05-08-2019, 17:09)Przemyslaw85 napisał(a): Także twoje słowa nie są na miejscu gdyż w moim przypadku będzie to trwało jeszcze z pół roku jak nie lepiej.

To że w Twoim przypadku tak jest , nie oznacza że tak ma być zawsze , a Twoja wypowiedz jednoznacznie to sugeruje.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Właśnie odlałem trochę wina do cukromierza i pokazuje niby 0 blg czy to możliwe? wino pracuje dopiero od 9 dni w balonie jest łącznie 15L soku + 3L wody + 3kg cukru , pachnie to trochę szampanem , w smaku jest mocno gorzkie (chyba czuć że jest już alko :) ) proszę o pomoc co robić dalej? Chciałbym mieć dobre winko, nie za słodkie ale tez nie za gorzkie, zalać brakujące miejsce w balonie 3 litrami soku i dodać do niego jeszcze cukier? Jeśli tak to ile tego cukru? (ps nie wiem czy cukromierz sprawny ale raczej tak )
Odpowiedz
I tak co roku kilka razy. Zostanę nadwornym uświadamiaczem, że 0 Blg nie oznacza braku cukru. -)
W tym sezonie pierwszy raz.

z poprzedniego sezonu:
http://wino.org.pl/forum/Thread-Pomocy-b...#pid388021
http://wino.org.pl/forum/Thread-Jak-pozb...#pid384245

(20-12-2018, 18:01)gbed napisał(a):
(16-12-2018, 14:37)TomSki napisał(a): gbed, kolega napisał że nie pamięta ilości cukru jaką dodał do nastawu, jak wiemy po ilości cukru dodanego w procesie fermentacji liczymy % w winie więc nie wiemy jak mocne wyszło wino. Kolega pisze że odczyt wskazuje 0 blg ( chyba ) czyli wszystko jest ok, drożdże przerobiły cukier. Teraz pozostaje siarkowanie i dosłodzenie wina do smaku.

Jeśli jest dużo alkoholu (a nie wiemy ile) to dopiero przy -5Blg można mówić o braku cukru.

(05-08-2019, 18:14)TEQUILA napisał(a):
(05-08-2019, 17:09)Przemyslaw85 napisał(a): Także twoje słowa nie są na miejscu gdyż w moim przypadku będzie to trwało jeszcze z pół roku jak nie lepiej.

To że w Twoim przypadku tak jest , nie oznacza że tak ma być  zawsze , a Twoja wypowiedz jednoznacznie to sugeruje.

Trochę to zależy chyba od odmiany jabłek.
Z papierówkami miałem najgorzej. Te późne jesienne i zimowe klarują się ekspresowo.
A pośrednio pewnie też od temperatury (wino z papierówki robi się latem) - w cieple to idzie gorzej.
http://wino.org.pl/forum/Thread-Kiedy-te...#pid387630
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Rozumiem ale i tak wino jest bardzo gorzkie więc postanowiłem że doleję do niego 3 l soku w którym rozpuszczę 2 kg cukru
Odpowiedz
I to ma pomóc na gorycz?
Tobie pomoże przede wszystkim cierpliwość. Wino fermentuje niespełna 2 tygodnie a Ty już wyciągasz wnioski.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Jabłkowe jeżeli masz gorzkie to dolej soku że słodkich jabłek w trakcie fermentacji, albo po dosłodz kstlitolem (nie fermentuje)

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Skocz do: