Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze wino z czerwonych winogron
Witam,

Minęło 13 lat, a ja nadal jest początkujący :-) Tyle właśnie lat minęło odkąd zostawiłem tu, na tym forum swój ostatni wątek przy okazji robienia wina z truskawek. Aż się łezka w oku zakręciła gdy odkryłem, że forum nadal działa, a mój login istnieje w bazie użytkowników.

Ale do rzeczy.
Wczoraj od znajomego dostałem około (bo jeszcze nie ważyłem dokładnie) 20 kg czerwonych winogron z jego własnej przydomowej plantacji. Owoce zostały zerwane kilka dni temu, wyglądają dobrze, ale chciałbym jak najszybciej przystąpić do ich przetwarzania.

Do wykorzystania mam 34 litrowy gąsior. Proszę o prosty przepis. Chciałbym uzyskać wino półsłodkie o mocy około 12%.

Pozdrawiam,
Mayson

PS. Mam jeszcze pytanie. Na stronie http://wino.org.pl/old/frames/index2.htm znalazłem przepis na 10 litrów wina winogronowego (w przepisach szczegółowych). Czy jeśli chciałbym uzyskać 20 litrów wina można przygotować go w tym samym gąsiorze podwajając wszystkie składniki ???
Odpowiedz
Te stare przepisy to bardzo miła ale jednak... przeszłość. Nie ma przepisu na wino. Jest tylko technologia produkcji.

Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie potrzebny jest pomiar cukru w miazdze, pomiar kwasowości i w miarę możliwości... PH.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, PINOT NOIR, ZWEIGELT, PĘKANIE PĄKÓW, WINNICA pd, RÓŻNE
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa  - Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
Gratuluję, poszliście mocno do przodu. Widzę, że te 13 lat mojej nieobecności to jakby epoka w tym obszarze. Ale i ja nie próżnowałem i swoje szlify przy nalewkach zdobywałem.

Winko nastawiłem. Skorzystałem z przepisu ze starej witryny, nieco go zmodyfikowałem. Co wyjdzie, zobaczymy, będzie niespodzianka.

Skocz do: