Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwszy bochet - wymiana doświadczeń
Witam serdecznie,
jakiś miesiąc temu nastawiłem sobie 3 miody: litewski, chmielowy(3-niaki) i tytułowy bochet (3,5-niak).
Wszystkie na tym samym miodzie i wspólnej MD. I o ile 3-niaki już kończą w okolicy  to bochet utknął na 20blg.

Receptura na bochet:
- 4,4kg miodu (~3,15litra)
- woda do 11 litrów
- skórka z 1/2 pomarańczy
- kawałek cynamonu

Miód nietypowo odmierzyłem w kg, zwykle poprostu wlewam docelową ilość wody do garnka i uzupełniam miodem aż poziom płynu osiągnie np 11 litrów. Tutaj inaczej :D
Miód przypalany przez jakieś 30-35 minut, schłodzony wrzątkiem i woda uzupełniona i dodane przyprawy. Obowiązkowe odżywki też.

Biorę się za restart, ale chciałbym się spytać czy miał ktoś podobne problemy z tym typem miodu i zna przyczynę :)
- albo powstało aż tyle cukrów niefermentowalnych w trakcie przypalania
- pH przypalonego jest bardzo niekorzystne
- niedostatecznie sparzona skórka z pomarańczy (? mogła zawierać jakieś konserwanty?)
Odpowiedz
(18-04-2019, 08:17)obywatelLC napisał(a): .......

Obowiązkowe odżywki też.

.........

Do włosów ?
A na poważnie jakie startowe Bllg miał ten miodek?
Jeśli było wysoki (powyżej 42) to 20 Bllg nie jest takim złym wynikiem biorąc pod uwagę, że zwykły trójniak ma średnio 6-9 Bllg końcowe.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
(18-04-2019, 21:23)Boullii napisał(a): Do włosów ?
Widziałem że coś robię źle :>

Balling startowy był w okolicy 29 - 30blg, niżej niż pozostałe trójniaki.
Stąd moja konsternacja, skoro trójniaki ładnie lecą w tym samych warunkach - już są w okolicy 8-9blg - na tym samym miodzie (wielokwiat z akcji) i tej samej MD, to czemu ten pacjent tak wzorcowo utknął :D

MD się hartuje, zobaczymy co to będzie :D

Skocz do: