Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwszy cydr - problem
Witam, wczoraj postanowilem zrobic swoj pierwszy cydr wiec w sokowirowka odcisnela mi jablka, efekt byl niezadowalajacy poniewaz strasznie duzo piany i takiego soku z farfoclami mi sie zrobilo... Kupilem w aptece gazę i przepuscilem ten sok przez nią jednoczesnie go odciskajac. Nastepnie dodalem okolo 350ml miodu i minimalnie cukru co dalo mi okolo 13blg. Rozrobilem drozdze w przegotowanej wodzie o temperaturze 30 stopni i dolalem do calego nastawu po 20min (plastikowy baniak). Minelo 12h a w baniaku tylko piany sie troche zrobilo ? pytanie brzmi: czy przez to odciskanie rękoma przez gazę nie zanieczyscilem soku i przez to fermentacja nie chce ruszyc? Dodam ze w pokoju mam 20°C a drodze to "wine high alcohol Yeast @ nutrient" - tak wiem ze to są do wina ale babka w sklepie powiedziala mi ze powinno wyjsc. Wszystko odkarzalem oxy.
Odpowiedz
Skoro jest trochę piany, to ruszył. Cydr potrafi w ogóle się nie pienić - kiedyś z braku laku fermentowałem w takim wysokim pojemniku ok 44L, prawie pod rant nalane, bo w trakcie fermentacji "pieniło" się jak coca-cola, czyli po prostu pęcherzyki wyskakiwały.
Drożdże do wina jak najbardziej się nadają (imho nawet lepsze niż sprzedawane jako cydrowe), ale "high alcohol" może sugerować bayanusy... następnym razem poczytaj o profilach drożdży i zamów przez internet ;)
Jeśli musiałeś dodać miodu i cukru, żeby podbić do 13 Blg, to raczej słabe te jabłka :(
Rzeczywistosc to iluzja wywolana brakiem alkoholu.
Odpowiedz
A sprawdziłeś szczelność zamknięcia, bo to jest najczęstszą przyczyną braku reakcji w rurce, jeśli jest piana to powinno 'bulkac' .
Z ciekawości po co miód bo cydr odfermentowuje do 0, a dosładza się słodzikiem lub cukrami nie fermentowalnymi.
Lech
Odpowiedz
To ja też wam opiszę mój pierwszy cydr

Nastawiłem 11L w castoramowym baniaku.
Jako surowiec posłużył mi sok tłoczony z jabłek sprzedawany na rynku z 5L foliowych workach. Zmierzyłem blg i wyszło ok 10. Chciałem trochę mocniejszy, więc dodałem 1L wody z 600g cukru. Dodałem pożywkę i drożdże cydrowe wytrawne z Biowinu. Całość stałą w ok 20-22st. Fermentacja nie ruszyła więc po ok 24 godzinach uwodniłem kolejne drożdże, takie same. Tym razem poszło z kopyta.
po 14 dniach zlałem i pozwoliłem dofermentować.
Niestety całą partię uznaję za klapę, bo cydr dość kwaśny i wyraźnie czuć drożdżowy posmak. Zabutelkowałem kila flaszek wytrawnego i ciężko go wypić, słodki i chłodny jest pijalny, ale raczej nie pochwalę się znajomym.
Pozostaje jeszcze problem zmętnienia.
Pozostaje pytanie, czy to surowiec do bani, czy sprawa drożdży. Planuję powtórkę nastawu, i zastanawiam się co zmienić.

Pozdr,
P.
Odpowiedz
Jeśli cały cukier odfermentował to cydr będzie kwaśny. Musisz dosłodzić np ksylitolem. Drożdżowy posmak  z czasem zniknie. U mnie po 2 tygodniach od zabutelkowania już prawie nie było o czuć.
Co do drożdży to tutaj jest test i te co kupiłeś wypadają najgorzej. Ja tez nastawiłem cydr z soku z biedronki i na tych drożdżach i wyszedł słaby. Teraz nastawiłem na drożdżach gozdawa i tym samym soku, za tydzień będę to butelkował ale nie nastawiam się na dużą poprawę.
Jeśli chodzi o mętny cydr to musiałby długo stać na cichej fermentacji.
Odpowiedz
Oj dzięki, świetne zestawienie drożdży... będę to zgłębiał.
Część nastawu chciałem zrobić wytrawną, resztę tak jak napisałeś dosłodziłem ksylitolem i to jest pitne. Co do surowca, to chyba mnie nie zrozumiałeś... ja użyłem soku tłoczonego od rolnika/sadownika, tylko że jest pakowany w 5L worki. Szczerze mówiąc to wyglądał obiecująco. Czy w takim soku 10 blg to normalny wynik?
Planuję niedługo nastawić kolejny cydr, tym razem z chmielem, ale trzeba poważnie zastanowić się nad drożdżami, tych z Biowinu mam jeszcze troche...

Dzięki, pozdr,

P.
Odpowiedz
(22-10-2018, 20:44)Paweł Łódź napisał(a): .. Czy w takim soku 10 blg to normalny wynik?
...

Zależy czy przed poprawką na niecukry czy po.
Ten rok był dość wydajny. Ja oddawałem swoje jabłka do tłoczni i pakowali mi właśnie w takie 5 litrowe pojemniki.
Jedna odmiana miała Blg 14 (Fantazja) a druga 13 (Reneta). Przed odjęciem poprawki na niecukry. Myślę że dla innych odmian może być trochę inny wynik.
W zeszłym roku było dla Renety 12 Blg.
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Sprzedawca powiedział, że sok jest wielogatunkowy. Sam nie wiem czy to jego jabłka, czy tylko je sprzedawał...
Odpowiedz
Ostatnio kupiłem od sadownika worek soku z kilku odmian. 12,5Bx, kwas 3g/l.
Kwas 3g powinien być idealny na cydra.
Te 10Blg to mało jak na ten rok, a jeśli mówisz że kwaśny to coś kiepskie te jabłka musiały być.
Odpowiedz
a z ciekawości ile płaciłeś za woreczek. Mnie rynkowy handlarz skasował 15 pln za 5L worek.
Odpowiedz
Też 15 za 5l, ale jakbym chciał więcej to trzeba jechać na miejsce i od razu brać tłoczony, bez worków, najlepiej niepasteryzowany.
Nie wiem jak cena, bo nie planuję większych ilości.
Odpowiedz
Jak ruskie wprowadzili embargo na nasze jabłka, do szkoły mojego dziecka sadowników przywoziła całe skrzynki jabłek i właśnie taki tłoczony sok zupełnie za darmo. Szkoda że wtedy nawet nie pomyślałem o przetwórstwie na kohol :)
Tak na marginesie dostałem od znajomego prawdziwy syrop klonowy przywieziony z Kanady. Ja lubię, ale rodzina się do niego nie paliła. Cały nadmiar oddałem koleżance... jak bardzo teraz tego żałuję...
Mógłby być fajny dodatek do miodu...

Tak już mam, że coś leży w domu i tylko przeszkadza. Jak się tylko tego pozbędę, najdalej po miesiącu zaczyna być potrzebne. :)

Pozdr,
P.
Odpowiedz
(23-10-2018, 17:08)kilis napisał(a): Też 15 za 5l, ale jakbym chciał więcej to trzeba jechać na miejsce i od razu brać tłoczony, bez worków, najlepiej niepasteryzowany.
Nie wiem jak cena, bo nie planuję większych ilości.

Ja płaciłem po 8 PLN za worek 5 litrów (jabłka moje).
Wziąłem też na 2 nastawy (2 fermentery) niepasteryzowany. Po 1 PLN za litr.
Pozdrawiam, Grzegorz

Skocz do: