Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwnica w poniemieckim domu
Dobry wieczór,
Zwracam się z prośba o poradę doświadczonych winiarzy, a także osób posiadających doświadczenie w budownictwie.

Tak więc zacznę od tego że jestem amatorem w dziedzinie winiarstwa- swoje pierwsze nastawy nastawiłem w bieżącym roku. Uzbierało się tego parę litrów i dopiero teraz zaczynam szukać miejsca z dogodnymi warunkami na leżakowanie wina.
I tu zaczyna się problem...
Otóż posiadam, starą, poniemiecką piwnicę, która w obecnej chwili kompletnie nie nadaje się na przechowywanie w niej wina.
Można powiedzieć, że od około 20 lat była nieczynna. Praktycznie cały ten czas piwnica zalana była wodami przygruntowymi, opadowymi(?). Cała wykonana jest z cegły, która pokryta była niegdyś tynkami, po których pozostało niewiele... A stropy?  Wilgoć spowodowała że tregra stała się teownikiem(sprawa załatwiona).
Chciałbym przywrócić piwnicę do łask. Wiem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie drenażu budynku, ale niestety ze względów finansowych nie jest to możliwe.

W piwnicy znajduje się poniemiecka studzienka (głębokość około 1m), do której odprowadzone są dreny umiejscowione wewnątrz piwnicy (podłoga to cegły, pod którymi jest 15cm piasku, dalej glina...). Po odprowadzeniu wody ze studzienki i wypompowywaniu jej na bieżąco czuć i widać znaczną różnicę.
Proszę o poradę fachowców z dwóch różnych dziedzin. 
1. Czy warto? Czy bez robienia drenażu wokół domu uda zabezpieczyć się to od wewnątrz, tak by woda mogła sobie spływać drenażami piwnicznymi do studzienki, po drodze nie zalewając ścian nowopokrytymi tynkami?
2. Czy spływająca woda drenażami i obecność studzienki(owady) nie będzie przeszkodą do stworzenia dogodnych warunków do przechowywania wina?
Odpowiedz
Niestety ale studzienka w środku to tylko połowiczne rozwiązanie. Woda podsiąka od zewnątrz i studzienka w środku nie ratuje ścian przed wilgocią a jedynie zapobiega całkowitemu zalaniu piwnicy. Z doświadczenia wiem, że jedynie zewnętrzny drenaż i izolacja ścian od zewnątrz załatwia sprawę. Wszelkie inne działania to strata czasu i pieniędzy.
Co do warunków przechowywania to nadmierna wilgoć może powodować rozprzestrzenianie się pleśni a to nie jest pożądana. Można wstawić urządzenie osuszające ale to kolejny koszt, który maskujący tylko problem a nie rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Jeżeli piwnica jest zalewana, oznacza to że jest wysoki poziom wód gruntowych. Drenaż musiałby mieć ujście, poniżej poziomu posadzki.

Biorąc pod uwagę względy finansowe, najlepsza w takim wypadku jest izolacja od wewnątrz.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, PINOT NOIR, ZWEIGELT, PĘKANIE PĄKÓW, WINNICA pd, RÓŻNE
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa  - Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
Od wewnątrz to można maskować problem. Mury przy takim podejściu będą dalej mokre.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Mury na zewnątrz izolacji - oczywiście, że tak.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
Macku nie mur na zewnątrz izolacji tylko izolacja na zewnątrz muru. Izolowanie ścian zawsze robi się od strony "problemu" czyli w tym przypadku wody.
Obrazowo, bo budowałeś dom to wiesz. Jak robiłeś prysznic to izolacje robiłeś od strony łazienki czy z drugiej strony ściany?
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Akurat teraz robię kabinę prysznicową i.. izoluję ją tak aby wilgoć nie wnikała w ścianę i w posadzkę, czyli od strony łazienki ale oczywiście nie w tym rzecz.

Gdyby chcieć zrobić prawidłową izolację poziomą i pionową w przypadku jakiejkolwiek piwnicy, jasną sprawą jest, że należałoby ją wykonać na zewnątrz murów i pod posadzką, tworząc tzw. basen zewnętrzny.
W przypadku piwnicy kol. Dobrewinko, najlepsze rozwiązanie, to rozebranie wszystkiego do fundamentów i budowa praktycznie od zera. Skoro jednak względy finansowe są priorytetem, czy wręcz (cytuję) "ze względów finansowych nie jest to możliwe", izolacja wewnętrzna jest optymalnym rozwiązaniem problemu.

Odpowiedz
Dziękuję za dyskusję. Warto dodać, że u sąsiada znajduje się studnia (w lini prostej od piwnicy jakieś 20m). Woda w tej studni jest dosyć nisko bo na głębokości okolo 12 m. Woda zalegająca w piwnicy to coś w rodzaju "deszczówki" która w pierwszej kolejności wlatuje do studzienki w piwnicy, a jeżeli ta na czas nie jest wypompowana, nastepnie podtapia piwnice. W upalne i bezdeszczowe lato, jakie mieliśmy tego roku piwnica w ogóle nie była zalana
Czy sądzicie, że studzienka poniemiecka i zrobiony drenaż w piwnicy świadczy o tym że już od samego początku istnienia domu, borykali sie z problemem zalanej piwnicy? Na scianie wisi jeszcze stara pompa wody APOLLO.
Na budownictwie nie znam się kompletnie. Kol. Maciek mówiąc o izolacji wewnętrznej poleciłbyś jakieś materiały (nazwy, firmy)?
Odpowiedz
Miałem podobny, choć może mniejszy problem w swojej piwnicy. Izolacja pionowa zewnętrznej strony ław raczej nie wchodziła w grę, choćby z tego powodu, że budynek stał w granicy i musiałbym rujnować działkę sąsiadowi. O izolacji poziomej nawet nie myślałem, bo nie widziałem nawet jak to technicznie zrobić. Wykonałem więc izolację od wewnątrz. Wzdłuż zewnętrznych murów, wewnątrz piwnicy, wykonałem wykop około 20 cm poniżej istniejących ław, wykop wyłożyłem folią budowlana i po umieszczeniu w nim zbrojenia zalałem betonem z dodatkiem środka uszczelniającego i zabezpieczającego go przed przenikaniem wody. Starą posadzkę skułem, zalałem chudziaka na który poszła warstwa foli budowlanej i docelowa wylewka też uszlachetniona odpowiednim dodatkiem. Folia wystająca pomiędzy nową ławą a starym murem posłużyła za pionowa izolację do wysokości około 0,5m. Powyżej pozostawiłem powietrzna przerwę pomiędzy murami. Na nowej ławie pomurowałem nowe mury z cegły.
Jak na razie nie widzę mokrych plam i podsiąkania wody od spodu. Jest dobrze.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Skoro niedaleko, woda w studni jest na poziomie 12m wygląda na to, że (nawet) zalewanie piwnicy, jest efektem specyficznych warunków wokół tejże i braku ujścia opadów. Warto w tym wypadku "szarpnąć" się na drenaż... Jednakże sam drenaż, bez izolacji poziomej i pionowej, może okazać się niewystarczający.

Gdyby chcieć jednak ciąć koszty; folia w płynie na szlichtę betonową, na posadzce i na ścianach. Na folię na posadzce, koniecznie wylewka. Na folię na ścianach, cokolwiek bądź. Jednak to wszystko - bez żadnej gwarancji...

Zbynek, opisał lepszą wersję...

Skocz do: