Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podpiwek
Witam,
Udało mi się ostatnio zakupić „Podpiwek Kujawski” produkcji firmy Delecta:)
Mam kilka pytań:
1. Robił już ktoś z was to kiedyś??
2. Bo nie wiem czy mam użyć zwykłych drożdży czy drożdży piwowarskich?
3. I czy stosujecie napisaną na opakowaniu ilość cukru czy macie jakieś swoje receptury?
4. Ile to trzymacie w butelkach przed wypiciem?
5. Butelkujecie po przestygnięciu, czy po jakimś określonym czasie?
6. Gdzieś przeczytałem że ktoś poleca butelkowanie w plastiki po napojach, co o tym sądzicie??

Z góry dzięki za odpowiedzi.
birkoff
Odpowiedz
To się butelkuje w "plastiki po napojach" - i to nalane najwyzej w 3/4, bo gaz musi sie gdzies sprężyć. Chyba, że chodzi Ci o produkcję amunicji - no to nie to forum - to poszukaj jakiegoś http://www.bin-laden.homework.com .

Innym wyjściem jest odpowiednio przerobiona kana na mleko - z kranikiem i najlepiej z zaworem bezpieczeństwa w pokrywie - np. 3 bar
Odpowiedz
To już chociaż tyle wiem, zaczynam zbiórkę butelek...
Dzięki.
Odpowiedz
robiłem toto ale w baniakach po wodzie 6litrów -2sztuki na raz. wychodziło znośne ale produkt jest jednak daleki od podpiwku z lat 70-tych . ale i tak polecam na gorace dni jak znalazł
stosuj sie dokładnie do receptury . przetrzymywanie tego nie ma sensu bo drozdze cały czas pracują - % wiele nie przybędzie ale po 5dniach smak sie zmienia moim zdaniem na minus- robi się gorzkie .drożdze piekarskie
od ostygniecia po dodaniu drożdzy 3 doby to jest chyba idealny czas na spozycie - oczywiście to wszystko "żyje" i jest mocno zależne od temperatury..pamietam że dawniej babcia robiła to na bieżąco - nigdy nic nie stało "na zapas"- moze to jest wskazówka

edit: poprawiono - była kiedys dyskusja na tentemat ..chciało siekomus kolorowac orty a niemiał odwagi sie podpisac kto to wytyka@ N.C.
Odpowiedz
ja robiłem to wiele razy a w zasadzie moja matula. nie powiem nigdy nie stało dłużej jak 3 dni bo po prostu raz że traci na smaku a dwa że jest dobre z jednej paczki wychodzi tego jakieś +-10l i się zaraz wpija.

Zawsze rób to w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej nigdy w szklanych, wiem z autopsji jak pewnej nocy o 3 nad ranem obudził nas potężny huk a szkło z butelki wyjmowaliśmy s kredensu kuchennego na wysokości 2m.

stosuj się do instrukcji i musi wyjść. Używaj drożdży piekarskich bo na nich dobrze wychodzi i po co to zmieniać.

Upić się tym nie upijesz bo procentów tam praktycznie brak:polewam:
najlepsze miejsce dla tego typu napoju to coś chłodnego albo pod stołem w kuchni - zawsze pod ręką.

miłego spożywania.
Odpowiedz
10 litrów wody w przepisie to dla mnie za dużo- podpiwek wychodzi cienki. Ostatnio robiłem tak: zawartość opakowania przepłukałem zimną wodą na gęstym sitku. Pozbyłem się w ten sposób zbyt dużej ilości kwasu cytrynowego który Delecta sypie bez opamiętania. Ilość kwasu która pozostała jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniego smaku. Wodę odważnie :big: zmniejszyłem do 4,5 litra. Cukru dałem 450 g, wyszedł półwytrawny, ale moja rodzina narzekała, że jest za mało słodki.
Użyłem ok. 0,3 g suchych drożdży piekarskich i nie zauważyłem, żeby podpiwek stracił na smaku po tygodniu.
Ponieważ podpiwek wcale nie jest łatwo kupić, można by zrobić eksperyment z kawą zbożową.
:helo:
Odpowiedz
Pierwszy podpiwek zrobiłem z paczki która leżała 20 lat w babcinym kredensie :helo: mimo wszystko smakował wybornie. Potem robiłem już z takich o normalnej dacie przydatności :P
Próbowałem różnych sposobów jego robienia, zmniejszałem ilość wody, dodawałem więcej cukru, drożdże szlachetne i mimo tych eksperymentów polecam sposób przyrządzania dokładnie wg recepty na opakowaniu - mi taki najbardziej smakuje :polewam:

Butelkuje w 2 litrowe opakowania PET mniej więcej do 3/4 objętości.
Natomiast nie mogę się zgodzić z przedmówcami i wg mnie istotny jest czas "dojrzewania" podpiwka u mnie trwa on ok 14 dni - zazwyczaj stoi on w łazience
Przy czym musi on wylądować w lodówce na 24h przed spożyciem. Taki mi najbardziej smakuje. :cool:

Jakieś 2 miesiące temu widziałem na allegro podpiwek z datą przydatności lipiec 2007 - za 1.5zł paczka - koleś miał tego setki
Odpowiedz
Dzięki wielkie za wszystkie rady i podpowiedzi, wiedziałem ze na was można liczyć:)
Odpowiedz
Nabyłem na spółkę z przyjacielem takie cudo i muszę powiedzieć że jest całkiem niezłe. Nie mam niestety porównania z podpiwkiem kujawskim, który swoją drogą też można nabyć na allegro...
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Jajco
Nabyłem na spółkę z przyjacielem takie cudo i muszę powiedzieć że jest całkiem niezłe. Nie mam niestety porównania z podpiwkiem kujawskim, który swoją drogą też można nabyć na allegro...
no tak, ale to cudo to jednak kwas chlebowy ( delikatnie zmodyfikowany o słód jęczmienny ) a sprzedawca delikatnie mówiąc uprawia demagogie nie dość, że u nas zawsze był rozróżniany podpiwek od kwasu chlebowego to jeszcze bredzi coś o wielkości opakowań i wbrew temu co pisze kwas chlebowy bardzo łatwo zrobić
Odpowiedz
W składzie są drożdże, słód i suchary więc to jakby coś pomiędzy podpiwkiem, a kwasem, chociaż w sumie prawdziwego podpiwka nie piłem (nastawianie z kawy zbożowej z dodatkami skończyło się w moim przypadku katastrofą), a to przypomina owszem kwas. Utożsamianie kwasu z podpiwkiem bierze się głównie z mylnego nazywania swoich produktów przez różnych producentów - kupny gotowy podpiwek i kupny kwas chlebowy to jedno i to samo.
Odpowiedz
A zróbta lepsiej psiwo kozickowe. Co bedzieta jakieś kupne podpsiwki śtucne robzić.
Odpowiedz
DarekRz jakiego winka "próbowałeś"? ;) pzdr
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez birkoff
Witam,
Udało mi się ostatnio zakupić „Podpiwek Kujawski” produkcji firmy Delecta:)
Mam kilka pytań:
1. Robił już ktoś z was to kiedyś??
2. Bo nie wiem czy mam użyć zwykłych drożdży czy drożdży piwowarskich?
3. I czy stosujecie napisaną na opakowaniu ilość cukru czy macie jakieś swoje receptury?
4. Ile to trzymacie w butelkach przed wypiciem?
5. Butelkujecie po przestygnięciu, czy po jakimś określonym czasie?
6. Gdzieś przeczytałem że ktoś poleca butelkowanie w plastiki po napojach, co o tym sądzicie??

Z góry dzięki za odpowiedzi.
birkoff
1. Robiłem i to nie raz. Ostatnio eksperymentowałem z dodatkiem chmielu (zwykłego ze sklepu zielarskiego). Po tygodniu wypita większość (słodka), ale na ok. 3 tyg. została jedna butla (ona już nie była słodka) i powiem że lekko się nawaliłem czyli był %. Żałuje że była tylko jedna :ysz:
2. Kożystam z drożdży piekarskich. Szukałem piwowarskich ale niestety znalazłem tylko w zestawach razem ze słodem.
3. Tak, wszystkie czynności wg. przepisu oprócz tego że wsypuje zawartośc paczki razem z opakowaniem chmielu.
4. Czyt. pkt.1 Polecam trzymać 3 tyg.
5. Trzeba butelkować po przestygnięciu bo inaczej nie dodasz drożdży.
6. Ja stosuje tylko i wyłącznie butelki po napojach. Najbardziej mi pasuje butelka po coca-coli (oryginalnej :jezor:)

Życzę wysokich % :polewam:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez shaman
DarekRz jakiego winka "próbowałeś"? ;) pzdr

E... Shaman - wykazałes sie kompletną nieznajomością gwar :diabelek: To nie był efekt spożycia tylko działania lobbingowo-marketingowe na rzecz napoju związanego z regionem, którego gwary użyłem. Dodam, że użyłem będąc jak najbardziej uprawniony ;)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez prezydent
1. Robiłem i to nie raz. Ostatnio eksperymentowałem z dodatkiem chmielu (zwykłego ze sklepu zielarskiego). Po tygodniu wypita większość (słodka), ale na ok. 3 tyg. została jedna butla (ona już nie była słodka) i powiem że lekko się nawaliłem czyli był %. Żałuje że była tylko jedna :ysz:
(...)
3. Tak, wszystkie czynności wg. przepisu oprócz tego że wsypuje zawartośc paczki razem z opakowaniem chmielu.
(...)

Życzę wysokich % :polewam:

Jeżeli robiłeś zgodnie z przepisem to na 10l dałeś 500-600g cukru czyli zakładając, że drożdże przerobią cały cukier otrzymał byś 2.9 - 3.5% alk w litrze.
jak można się tym upić :niewiem:
no chyba, że masz fizyczne możliwości na raz wypić jakieś 3 litry :diabelek:

Ostatnio znalazłem butelkę podpiwku który robiłem w sierpniu...
Smak w sumie bez zmian ale już nie jest on tak gazowany.. w butelce jest dużo gazu ale w samej cieczy już po nalaniu do szklani ledwo co... mizernie.
Odpowiedz
Nie mówie że urwał mi się film tylko po prostu poczułem ten alkohol.
Odpowiedz
Temat już dość leciwy. Ale postanowiłem się tu odezwać...
Uwielbiam smak dzieciństwa i smak podpiwka. Kiedyś lat temu wiele, zawsze babcia na święta wielkanocne gotowała kilka ładnych skrzynek tego szlachetnego trunku. Ach co to za rozkosz było otworzyć patentową butelkę spijać rosnący z nad wylotu szyjki grzybek pianki. To był po prostu smak Wielkanocy...

Można było kupić go w klepie, ale później ten nektar znikł bezpowrotnie z lokalnych sklepów.
Jakiś czas temu znalazłem na allegro i zakupiłem kilka kostek na zapas, ale i to się skończyło. Kupić można. ale wczoraj znalazłem przez przypadek ten o to przepis:
http://wedlinydomowe.pl/odzlotowe-przepi...jnowskiego
i postanowiłem spróbować co z tego wyjdzie.

Zakupiłem szyszki chmielowe, nie żadne cudo, po prostu paczkę z zielarskiego sklepu, kasę zbożówkę i przystąpiłem do warzenia...
Właśnie dodałem drożdży - w domu nie było akurat zwykłych piekarskich, więc postanowiłem użyć winiarskich. Akurat kończy się przydatność drożdży PinoType Oenoferm Więc 2g powędrowały do 3litrowego próbnego nastawu.
Litr powędruje po przestygnięciu do butelki - klasycznie na 3-4dni. A pozostałą cześć pofermetuję dłużej i później postąpię jak z cydrem - dodam porcję cukru do nagazowania i porcję cukru brzozowego na słodycz bezpośrednio do butelek...

Zobaczymy co z tego będzie...
Odpowiedz
Reaktywacja tematu Podpiwku :-)
Czy można z podpiwku zrobić piwko?
Odpowiedz
Jak pisałem wyżej, próbowałem takiego testu. I stanowczo piszę NIE. Było to bardzo niesmaczne i powędrowało do kibelka. Za to tego podpiwku(ka) klasycznego - jak wyżej pisałem i linkowałem, robiłem już 4 razy.
Jedno spostrzeżenie: kawy i chmielu dużo mniej. Gdyż wychodzi mocno gorzki podpiwek i później musiałem go rozcieńczać.
A stanowczo wolę osobiście jak jest łagodny i słodki. Poza tym polecam! Chmiel do kupienia w zielarskich, czy aptekach, kawę zbożową raczej wszędzie. Trochę zabawy, kilka dni i dobre pićku otrzymujemy :)
Odpowiedz
(22-11-2011, 19:04)Rafał 1985 napisał(a): Reaktywacja tematu Podpiwku :-)
Czy można z podpiwku zrobić piwko?

A co autor ma na myśli??
-dodanie większej ilości cukru w celu podwyższenia % alkoholu??
-dodanie ekstraktu słodowego w celu podwyższenia ekstraktywności?? (także % alkoholu)
-dodanie chmielu w celu dodania goryczki (godzina gotowania) czy aromatu (poniżej 15 min gotowania)??
-inne...
Odpowiedz
Mając szereg możliwości zrobienia piwa, podpiwek można sobie szczerze darować. Przyznaję się-kupiłem to coś, próbowałem upgrade'ować, zrezygnowałem i skupiłem się na piwowarstwie.
Odpowiedz
No bo podpiwka się nie upgrejduje :) Po prostu się go robi i popija ze smakiem :)
Podpiwek jako podpiwek sobie chwalę i chwalić będę :)
Odpowiedz
dodam jeszcze że nie warto kupować "Podpiwka Kujawskiego", tylko "Kawę Zbożową Kujawianka" (lub inną kawę zbożową fusiastą) kosztuje taniej ale za to jest jej wielokroć więcej ;), a to to samo (chmielu tylko brakuje, ale to bez znaczenia, bo i tak zwietrzały) :)
Odpowiedz
To nie do końca tak.
Podpiwek gotowany w domu ma jednak ciut ciut inny smak niż tek kupony w kostce. Może to kwestia proporcji. Może tego że razem to jest połączone i przechodzi swoimi aromatami.
W sumie jak był by w sklepie gotowy kupował bym gotowy, ale jak nie ma to z powodzeniem gotuję sam i też jest ok. Ale jednak ciut różniące się napoje. :pijemy:
Odpowiedz

Skocz do: