Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział win ze wzgl. na zawartość cukru
Moim zdaniem, po to są dokładne liczby i fakty, żeby dokładnie okreslić rodzaj wina. Nie po to są normy, żeby wino o zaw. 10% cukru ktoś opisał jako półwytrawne, bo jemu akurat tak smakuje... Tak samo, jak % alkoholu się opisuje na podstawie obliczeń/analiz a nie na podstawie tego "jak kopie w łeb"....

A co do dokładnych zakresów, to może niech się wypowie ktoś bardziej obeznany, albo może ktoś kto zna prawo unijne?
Czy też może zacytowany wcześniej fragment "(Dz. U. z dnia 24 grudnia 2004 r.) (...) § 9. "Polskie Wino/Polish Wine" spokojne(...)" powinien być dla nas obowiązujący?

Ale dla mnie temat też jest ważny, bo zbliża się dosładzanie rocznika 2010 :)
Odpowiedz
Witam

Jestem nowy ale mam pewną teorię na ten temat opartą na praktyce - dodaję 1 kg na litr 1 5l - czyli 200 g na 1 litr. I nigdy nie otrzymałem wina "słodkiego" w smaku zawsze półwytrawne lub wytrawne w granicach 15-17%. Dopiero po cichej fermantacji - dosładzanie - i do balona na kilka tygodni - wino zaczęło smakiem przypominać "słodkie"
Mijają 2 lata - wino nabiera "bukietu" smakowego ale, kosztem "słodkości"
Nie wiem, ale produkcja wina słodkiego przewyższa na razie moje możliwości :)
Odpowiedz
Ja mam odwrotne odczucia, moje wina, czy też nalewki z biegiem czasu robią się coraz słodsze. Myślę, że jest to wynik dojrzewania i układania się kwasów. Kilka win dosłodzonych do "smacznego" poziomu od razu po zakończeniu fermentacji, po kilkunastu miesiącach robiły się wyraźnie za słodkie.

W Twoim przypadku problem może być ze stabilizacją wina. Drożdże żyją i po dosłodzeniu powolutku, po cichutku, ukradkiem przerabiają cukier.
Odpowiedz
Ja mam odczucia podobne do @lukihah.
Zmierz poziom blg po pewnym czasie i będziesz wiedział, czy smak się układa czy może jednak ubywa cukru, skoro wino dociąga do 15-17% to musi być fermentowane na silnych drożdżach z wysoką tolerancją na alkohol, więc bardzo możliwe, że radzą sobie w trudnych warunkach. Musisz używać pirosiarczynów w skutecznych dawkach albo fermentować do rzeczywistego padnięcia drożdży i wtedy będziesz mógł dosładzać do takiego poziomu jaki Ci się podoba ;)
Odpowiedz
Witajcie . Czytam wasze posty o słodkości win ile powinny wynosić i są różne przedziały jak widzę . Ale chciałbym wiedzieć ile waszym zdaniem powinno mieć wino słodkie , półsłodkie orientacyjnie Blg . Oczywiście można to obliczyć z gramów cukru na litr ale piszę tak z ciekawości . I wiem że każdy ma inne wyczucie smaku , i oczywiście moc wina .
Odpowiedz
A w czy masz problem?

Do 9 Bllg przyjmujesz 1 Bllg = 10 g/l a później masz
10 Bllg - 104g/l
11 Bllg - 115g/l
12 Bllg - 126g/l
13 Bllg - 137g/l
14 Bllg - 148g/l
15 Bllg - 159g/l
16 Bllg - 170g/l

A kwestia indywidualnych upodobań nie podlega dyskusji - de gustibus non est disputandum.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Chciałem usłyszeć wypowiedź doświadczonych kolegów :) dzięki bardzo i Wesołych Świąt :)
Odpowiedz
Witam, jeżeli pisze nie w odpowiednim dziale to proszę o przeniesienie. Mam pytanie odnośnie wina z białych winogron. Chciałbym je dosłodzic do półsłodkiego np 4 blg. A wg moich pomiarów wychodzi ze zeszło mi do -4 blg ( czy to w ogóle możliwe?). No i teraz odejmując poprawkę na niecukry i dodając na alkohol będę w pkt wyjścia czyli dalej na -4 blg? Wino ok 13-14 %. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
- 4 jak najbardziej możliwe. Dodał bym na początek 50 g cukru na litr, jak stwierdzisz że za mało na półsłodkie to dodasz więcej.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Kolego dzięki za odpowiedź, wiem ze na smak można dojść do swego upodobania natomiast bardziej chodziło mi jak to policzyć przy takim blg, uwzględniając poprawkę na niecukry i na alkohol zawarty w winie. Bo łopatologicznie myśląc to po dodaniu 40 g/l cukru powinniśmy być na 0 blg. Ale pewnie tak oczywiste to nie jest. A domyślam się że wzór żaden na to nie występuje.(?)
Odpowiedz
Jak dodasz 50g cukru na litr (zakładam że drożdże już wyeliminowane i nie zaczną działać) to tyle będziesz miał w winie i łapnie się w kategorię win półwytrawnych, bez względu na to jaki będzie blg wskazywać . Może nie jest to wykładnia akademicko-naukowa, ale ja to łopatologicznie do życia podchodzę :)
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Rozumiem że nie ma co liczyć i kombinować na siłę tylko po prostu dosłodzic do smaku? Czyli łopatologicznie można przyjąć ze jak mamy -4 blg i dodamy np 50g/l cukru będziemy mieć np ten 1 blg na plus czyli granica wytrawnego i polwytrawnego, a jakbyśmy dali np 100g/l to złapali byśmy się na półsłodkie o zawartości 60 g/l ? Oczywiście to zależy od osobistych upodobań, natomiast można ten sposób przyjąć jeżeli chodzi o domowe wyroby, głównie wino i jego dosładzanie?
Odpowiedz
Freek, wartość Blg nie determinuje tego czy wino jest wytrawne, półwytrawne, półsłodkie czy słodkie. O tym decyduje ilość cukru w winie. Jak dasz 100g/l cukru to będziesz miał dalej 100g/l, nie zależnie od Blg. I nijak nie będzie to wino półsłodkie o zawartości 60g/l.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Kurde to trochę zburzyło mój pkt widzenia, czyli dodam 50g/l i będzie w nim ten cukier i zalozmy ze będzie półsłodkie tylko co zrobić z tym fantem ze ma teraz -4 blg? Jak to odbierać w sensie jakiegoś usystematyzowania sobie w głowie ? Czy po prostu przyjąć to do wiadomości, że cały cukier został wypracowany i mamy pożądany procent alkoholu, a i tak dosładzamy do smaku?
Odpowiedz
Tu nie ma co filozofować 50g/l zawsze będzie 50g/l. ZAbezpiecz tylko wino przed wznowieniem fermentacji.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Dobra dzięki panowie za wyjaśnienie bo parę dni już chodził za mną ten temat i z żadnej strony nie wiedziałem jak to ugryźć.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Po prostu alkohol zawarty w winie obniża gęstość. Co jakieś 2 tygodnie o tym piszę. Ostatnio tutaj:
http://wino.org.pl/forum/Thread-Czy-oddz...#pid386399

Areometr nie mierzy zawartości cukru !!!!! Areometr mierzy GĘSTOŚĆ roztworu. To zwykły pływak, jak roztwór jest gęstszy to pływa wyżej (płycej) a jak rzadszy to głębiej.
Cukromierz to odmiana areometru służąca do pomiaru cukru w wodzie (tak wyskalowany). Ale nie może tam być alkoholu.
Alkoholomierz (np. do wódki i spirytusu) to też areometr ale inaczej wyskalowany. I nie może być w mierzonym roztworze cukru. Do słodkich wódek się nie nadaje.

Jeśli w winie masz i cukier i alkohol to areometrem nie wyznaczysz prosto ani jednego ani drugiego.
Chociaż przy winie można się co nieco domyślić. Absolutnie wytrawne wino będzie miało ok -5Blg (wiemy, że zazwyczaj w winie jest tak ok 12-14% alkoholu) bo alkohol, który jest lżejszy od wody spowoduje, że gęstość mieszaniny będzie niższa niż 1kg/l. A ponieważ cukromierz jest tak wyskalowany tak , że gęstość 1kg/l odpowiada 0 Blg. To gdy dodamy alkoholu wartość Blg będzie się obniżać do wartości poniżej zera i staje się wartością bezsensowną z punktu widzenia zawartości cukru.

Konkludując, tak jak koledzy powyżej podali, nie masz już cukru i tyle ile cukru dodasz tyle będziesz miał ale nie Blg (on już jest nieważny) tylko cukru w litrze wina.
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Tak, już wiem. Po prostu opierałem się cały czas o to blg i myślałem że jak mam -5 blg to mam tak jakby minus 50 g/l cukru. I to myślenie zaburzało mój schemat dosładzania wina. Teraz już wszystko jasne i wiem na czym stoję.
Dzięki i pozdrawiam wszystkich winowajców :)

Skocz do: