Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomóżcie-trzy pytania
Witajcie,jako,że dzisiaj zacząłem moją przygodę z cukromierzem,pojawiło się u mnie parew konkretnych pytań. Bardzo prosze,niech mi ktoś wytłumaczy obliczanie alkoholu,bo jestem zielony.

Pytanie 1
Czy ten wzór (znaleziony na forum) pozwala obliczyć (po odpowiednich przeliczeniach przerobu cukru w alkohol) moc wina?
"PRZELICZANIE BLLG NA GĘSTOŚĆ(G/CM .SZEŚĆ.)"
Bllg = [(G-1)*266]/G
gdzie G to gęstość w odp jednostce.

Pytanie 2
Czy moc wina można obliczyć biorąc pod uwage tylko Bllg początkowe i końcowe a nie tak jak napisali w instrukcji cukromierza uwzględniając "odczyt tuż po dodanie kolejnej porcji cukru"? I czy z 1 kg cukru otrzymamy (wg instrukcji przy cukromierzu 470g alkoholu,czy 170 (jak czytałem na forum)?

Pytanie 3 (Z serii:"czy dobrze rozumuje")
Jeęli początkowy wina z żyta wynosił 28(?) [285g/l czyli u,mnie 2kg cukru na 7 l natawu] a Bllg końcowy 6 to przerobione na alkohol zostało jakby "22bllg" czyli 220 g cukru?
Zktórego otrzymamy 103 g alkoholu?
Tak wię moje żytnie ma ok 10,3%
Błagam pomóżcie,wytłumaczcie,ale tak łopatologicznie....

Odpowiedz
Łopatologicznie:

Jeśli Blg poczatkowe nastawu wynosiło 28 Blg = 313 g/l a objętość frakcji płynnej (czyli wody i rozpuszczonego cukru, bez liczenia objętosci zajmowanej przez żyto) wynosiła 7 l to w nastawie miałeś 2191 g cukru [ w takim winie gdzie cały cukier dodaje się z torebki, mozna nie mierzyc początkowego Blg - w końcu i tak wiesz ile cukru daleś do nastawu]. Teraz cukromierz wskazuje 6 Blg - o ile nie dodawałes nic w "międzyczasie" i nadal frakcji płynnej jest 7 l to masz tam "na oko" 12% alkoholu, co daje poprawkę na alkohol rzedu 4 Blg. Zatem końcowy balling nastawu jest 6 Blg + 4 Blg= 10 Blg, co równe jest 104 g/l. Zatem 313-104=209 g/l cukier przerobiony.
Do wytworzenia 1% alk. drożdze potrzebują 17 g cukru/l zatem 209 : 17=12,3%. Jesli dodawałeć cukier w międzyczasie to musisz wiedziec ile i jaka jest objetość końcowa nastawu. Wówczas wyliczasz cukier resztkowy w końcowym nastawie (tak samo: Blg + poprawka na alkohol, zamienic na g/l, pomnozyc przez objetośc= całkowity cukier resztkowy w g) i od ilości calkowitego cukru poczatkowego oraz cukru dodanego "w miedzyczasie" odejmujesz całkowity końcowy - otrzymujesz calkowity przerobiony, który dzielisz przez końcową objetosć płynu, wynik dzielisz przez 17 i masz %.
Odpowiedz
No dobrze,ale dlaczego 28 Bllg =313g/l
Ajć-już zaczaiłem:wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik:
Dziękuje
Odpowiedz
Witam.
Jeszcze tylko jedna uwaga związana z pytaniem 2.
Faktycznie z 1 kg cukru po fermentacji powstanie ok 470 g alkoholu. Jednak moc napojów alkoholowych podaje się w procentach objętościowych (vol. na butelce z np. piwem to nie volty a skrót od volume - objętość), w związku z tym w naszych obliczeniach wygodniej jest posługiwać się objętością a nie masą etanolu. 470 g etanolu, którego gęstość wynosi 0,789 to ok. 0,6 litra, czyli należy zapamiętać, że z 1 kg cukru powstaje ok. 0,6 l czystego alkoholu.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Aha. Mam jeszcze jedno pytanie do Pana Darka. Mógłby pan mi powiedzieć (wiem jestem leniem i imbecylem) ile % dojdzie jeżeli dodałem do tego wina 700 g cukru? Czyżby ok 3% jak sie nie mylę?
Odpowiedz
To zalezy do ilu Blg spadnie, gdy fermentacja skończy sie definitywnie.

Darek
PS. Panowie to.... no nie tutaj ;)
Odpowiedz
Jeżeli spadnie do zera lub ballingu na minusie-to cukier przerobiony. Już załapałem. Dzięki
Odpowiedz
Jesli spadnie do wartosci ujemnej równej mniej więcej poprawce na alkohol (to tylko w winach z wody i cukru typu ryzowiec czy zbozowe gdzie nie ma sokow owocowyc, bo w nich jest jeszcze poprawka na niecukry), czyli do ok. -6 Blg to przerobiło cały cukier, czyli początkowe 2191 g + 700 g = 2891 g cukru w objetosci łacznej 7 l + objetość dodanego cukru 0,43l= 7,43 l. Miałbys wowczas przerobione 389,1 g/l cukru co daje teoretycznie 23% alkoholu - " to je nemożebno" :podstep:

Skocz do: