Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pommeau
http://en.wikipedia.org/wiki/Pommeau
Aż trudno uwierzyć, że ten popularny we Francji i w świecie trunek jest kompletnie nieznany w Polsce. Wyszukiwarka najbardziej prestiżowego branżowego forum ( oczywiście SWiMP) dała "0" wyników. Polska wersja Wikipedii też "0", a trunek istnieje i jest wyborny. Zaprzyjaźnieni Francuzi dają mi go często wiedząc, ze wpadam wtedy w zachwyt.
Trunek ma 16-18% mocy, ale nie jest winem, bo powstaje nie w wyniku fermentacji, ale zmieszania 2/3 soku jabłkowego z 1/3 Calvadosu. Jeszcze tylko 30 miesięcy leżakowania w dębowych beczkach i można się delektować. Produkowany głównie w Normandii. Podobno Eisenhover jako wielbiciel Pommeau nakazał aliantom lądować właśnie w Normandii.
A w Polsce mamy ostatnio problem z nadmiarem jabłek z powodu batiuszki, są więc warunki, by wreszcie zacząć. Wystarczy zmieszać. Pochodzenie użytego Cavadosu nie omawiam, bo nie mieści się to w formule tego Forum. Zresztą nazwa tak Calvadosu jak i Pommeau jest zastrzeżona. Samo mieszanie zaś daje coś w rodzaju słabej nalewki lub drinku i to już jest zgodne z naszymi regulaminami. Trzeba jeszcze polskich nazw na polskie produkty. Entliczek i Pętliczek?
Odpowiedz
Baca, z tego co zdążyłem wyczytać Calvadosu to destylat cydrowy. Jeżeli chodzi o produkcje trunku o nazwie Pommeau to trochę zajmuje (zakładając, że robimy swój cydr i go destylujemy).

Może za 2 tygodnie dotrze do mnie ten trunek i zobaczymy jaki jest w smaku :-)
Odpowiedz
(13-09-2014, 21:44)Areen napisał(a): destylujemy
Niech Cię ręka boska chroni! Naruszasz prawo! Państwowe i Forum. Jednak jeśli oglądasz prze lunetę Księżyc, to wcale nie znaczy, że się tam wybierasz. http://moonshine_still.republika.pl/news.html
Calvadosa możesz wypić od razu ale jeśli chcesz mieć własne Pommeau, to musisz trochę odczekać.
W Polsce produkowano niegdyś kalwadosopodobne trunki:
- Wypalanka Jabłkowa - cena niewspółmierna do jakości,
- Złota Jesień - zwana też Emerytką - też brrrrr,
- Ognisty Ptak - cena i jakość adekwatna do nazwy.
Teraz chyba w kraju nic nie produkują, co naśladowałoby Calvados. Oczywiście mam na myśli produkcję oficjalną.

Skocz do: