Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomocy !!! Nalewka z wiśni i czarnej porzeczki.
Witam. Jestem kompletnym laikiem, jesli chodzi o wyrob wina. Piszę, ponieważ popełniłem błąd przy robieniu nalewki z wiśni i czarnej porzeczki i zaczęło mi to fermentować. Sprawa wygląda następująco. 3kg wiśni i 1 kg porzeczki zalałem wódką 40% /0,5 litra/ i dosypałem niestety cukru. To chyba był błąd, po po 10 dniach zafermantowało. Można jeszcze z tego coś zrobić, np. wino? Szkoda mi trochę użytych produktów. Mam 5 litrowy szklany gąsiorek i to wszystko. Może ktos pomoże i podpowie jak to uratować. Tutaj lub na maila ratko.jacek1@gmail.com
Odpowiedz
Witaj.
Można to uratować.
Dolej 1 l spirytusu 95%. Pomieszaj. Będziesz miał moc tej nalewki około 29%. Jeżeli moc będzie jeszcze zbyt niska, to dolej jeszcze 0,2 l spirytusu.
Spirytus przerwie natychmiast fermentację i wszystko będzie dobrze.
Odpowiedz
Zasypałem cukrem czarną porzeczkę, żeby uzyskać sok. Zamknąłem ten słoik hermetycznie. Nie wybuchnie? :) Nie wiem co mam zrobić. Postawić go na parapecie w pełnym słońcu czy obok ? ;p
Odpowiedz
Wino chyba nie wyszłoby, jeśli dałeś wódkę.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Takie owoce trzymam na słońcu, przykryte gazą lub ręcznikiem kuchennym obwiązanym gumką.
Odpowiedz
@drajla więc nie ryzykujesz ... :)
Odpowiedz
Czarna porzeczka kiepsko się zmywa, cholernie barwi, podłogę z terakoty trzy razy myłem .:uff:

Lech
Odpowiedz
No stołu do tej pory nie mogę domyć ;p Dobrze, że chociaż wyłożyłem na papierowe ręczniki :P
Odpowiedz
(02-08-2015, 15:03)KaSyX napisał(a): Zasypałem cukrem czarną porzeczkę, żeby uzyskać sok. Zamknąłem ten słoik hermetycznie. Nie wybuchnie? :) Nie wiem co mam zrobić. Postawić go na parapecie w pełnym słońcu czy obok ? ;p
Warto przypomnieć, ze fermentacja przebiega w określonych warunkach temperaturowych. Idą upalne dni, temperatura słoja z ciemnymi owocami w słońcu może osiągnąć powyżej 40 stopni - wg mojej wiedzy fermentacja w tej temperaturze jest niemożliwa. Nawet gdyby wystartowała to ile chcesz trzymać ten sok? Po tygodniu po cukrze nie powinno być śladu - dolewamy C2H5OH w ilości odpowiedniej dla postulowanego stężenia. Spokojnie, porzeczka nie teściowa -nie wybuchnie!
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
No wydaje mi się, że 4 dni wystarczą na sok i będę mógł już opróżnić słoik. Czyli mogę go zamknąć bez obaw hernetycznie?
Odpowiedz
Nie powinno się stawiać na słońcu, bo są promienie słoneczne- jeżeli już to słój powinien być przykryty flanelką. Nigdy tak nie robię jak pisze (drajla). Wielki błąd?:D

Pozdr./Gliwice

Eugen
Odpowiedz
(03-08-2015, 20:49)gynek63 napisał(a): Nie powinno się stawiać na słońcu, bo są promienie słoneczne- jeżeli już to słój powinien być przykryty flanelką. Nigdy tak nie robię jak pisze (drajla). Wielki błąd?:D

Pozdr./Gliwice

Eugen

Na słońcu powinno właśnie być. Wręcz wskazane. Naturalnie soki puszczają sok poprzez promieniowanie słoneczne. Pytanie tylko czy nie wybuchnie zamknięte ;)

Skocz do: