Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z winem. Dziwny osad na powieszchni
Question 
Wino z winogron, wstawione rok temu, w smaku w miarę ok, pije i żyje. Tak wygląda powierzchnia, co to takiego?? :

[Obrazek: 2QQyPx5.jpg]

Zlewane z nad osadu raz. Wino stoi w zacienionym miejscu w temp. ok. 16-18 stopni. 
Zwykle 2-3 razy w miesiącu otwieram na chwilę by nieco ściągnąć rurką. 
Aktualnie jest 1/3 baniaka o poj. 35 l.
Czy powinienem np. zlać do butelek jak najszybciej  by nie stało tak z pustym powietrzem w środku?
Odpowiedz
To raczej zwykłe pozostałości po fermentacji. Jeśli jesteś w 100% pewien, że drożdże nie wznowią fermentacji a wino nie zrzuca już osadu to rozlej do butelek. W przeciwnym razie zlej wino tak aby nie ściągnąć tego co pływa na powierzchni i poczekaj.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedz. Tak , nie zanosi się na dalszą fermentacje. Kupinem na aukcji droźdze Bajanus, one dość sprawnie przerobiły cały cukier jaki był dosypany. Winko mocno wytrawne.
Odpowiedz
No to chłopie, bez szczegółowych informacji, co i jak? Jakie początkowe blg i obecne? To mogę ci powiedzieć tylko, żebyś lepiej dosłodził bo jezeli to "bajanusy" to one są wieczne :D
Odpowiedz
16-18 stopni i jedna trzecia baniaka, stoi tak od tamtego roku. Myślę, że to co masz na wierzchu to efekt zakażenia tlenowcami. Ja bym zlał z nad osadu i spod wierzchniego nalotu do naczynia pod korek. Inaczej, wcześniej czy później, wino złapie sztych octowy.
Pozdrawiam zbyszek

Skocz do: