Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z winem winogronowym- dziwny zapach i smak
Witajcie serdecznie.
W tym roku zacząłem swoją przygodę z winami domowymi, na koncie mam już kilka nastawów, w tym dwa z białych winogron. Niestety nie wiem co to za rodzaj.
Jeden winogron był mój - drobny, bez pestek, bardzo słodki.
To wino wydaje się, że wyjdzie przyzwoite- cukier zjedzony przez drożdże, robione na 14% mocy, w smaku wytrawne o ciekawym cukierkowym smaku. 
Kolejny nastaw - z otrzymanych winogron, również nie wiem co to za rodzaj. Z początku był ok, przy pierwszym zlewaniu w zapachu bardzo ciekawe, w smaku również.
Po około miesiącu na cichej postanowiłem spróbować.... tragedia.
Wino dosłownie śmierdzi, sam nie wiem czym.
Coś pomiędzy zgnilizną, a zbukiem. Smak również nie powala...
Żadnej zgnilizny nie widać, proszę o jakieś sugestie co poszło nie tak?
Nadmienię tylko, że pozostałe nastawy z porzeczek (czarnych), jabłek(różne odmiany), wiśni, agrestoporzeczki (tutaj kwaśne, ale taki owoc) wyszły ok.

Winogron robiony z miazgi w fermentatorze, wszystko wyparzone i wymyte w piro sodu.
Po około dwóch tyg odciągnięte, żeby nie zgorzkniało od pestek.
Kolejne naczynia również wymyte w piro.

Proszę o pomoc i informację, czy nastaw nadaje się "do kibla":)

EDIT: nastaw był zsiarkowany piro potasu i po 2 godzinach dodane były drożdże biowin, ale szczerze nie pamiętam jakie dokładnie.

Pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedz
Może to siarkowodór.
Przeczytaj tego posta, zanim wylejesz.
http://wino.org.pl/forum/Thread-Winogron...#pid382974
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Dzięki za sugestię, faktycznie wiele na to wskazuje.
Spróbuję sztuczki z drutem miedzianym.
Dam znać czy pomogło.
Odpowiedz
Napisz ile dodałeś piro.

PS. Jeżeli rzeczywiście przesiarkowałeś to;
- na Królowej Jadwigi, sklep z różnymi akcesoriami - waga elektroniczna (koniecznie, ta z dwoma miejscami po przecinku) 32zł,
- na tejże samej ulicy, choć odrobinę dalej, sklep ze szkłem laboratoryjnym - pojemniczek plastic. około 5zł.
I takie sztuczki, staną się zbędne...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Piro dałem zgodnie z zaleceniem producenta, niestety już nie pamiętam, było to przed rozpoczęciem fermentacji.
Analogicznie dałem do poprzedniego nastawu i tam wyszło wszystko ok.
Sytuacja o tyle dziwna, że przed pierwszym zlewaniem wszystko było ok (nic tutaj nie dodawałem).
Odnośnie wagi, faktycznie masz rację, z przyjemnością zakupię coś porządniejszego, bo mam tylko taką która wskazuje jedynie do pełnych gramów.

Dla próby wlałem trochę wina do kieliszka i zanurzyłem drut miedziany, zapach nieco się uspokoił, smak znacznie się poprawił.
Spróbuje je jeszcze napowietrzyć?

Dodatkowo, zapomniałem wspomnieć iż wino po fermentacji przelałem do 2 gąsiorów po 5l i w pierwszym efekt "smrodu" o wiele mniej wyczuwalny, drugi gąsior zlewany z samego dna i mocno zaciągnąłem obumarłych drożdży - tutaj zapach zgnilizny jest straszny.
Może coś nie tak było jednak z samymi owocami?
W smaku były baaardzo średniawe, wręcz niedobre, dziwna odmiana.
Odpowiedz
Właśnie o to mi chodziło. Przypuszczam, że ilość piro nie ma tu znaczenia. Próbowałem już takie owoce. Próbowałem i wypluwałem...

Nie warto z tym walczyć! Na wiosnę posadź coś dobrego i za dwa lata, będzie wino!
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
W takim razie nie mam co tutaj walczyć..:)
na wiosnę muszę się dobrać do mojego winogrona, bo zdziczało przez X lat i w tym roku osiągnęło 3-4 metry wysokości, a szkoda bo owoc daje przepyszny:)
Dodatkowo coś łatwego w utrzymaniu posadzę.

Dzięki za sugestię.
Pozdrawiam i do kolejnego.
Będę tu zaglądał bo forum jest genialne
Odpowiedz
Witam ponownie. 
Proszę ponownie o pomoc...
Zrobił mi się na dwóch różnych winach winogronowych mały osad na powierzchni. 
Białe kropeczki. Dwa różne wina, wytrawne. Link poniżej:
https://m.fotosik.pl/zdjecie/945154ea3e30c221

Wszystkie inne nastawy ok.
Z góry dzięki za sugestie,
Pozdrawiam, 
Tomek
Odpowiedz
Kamień winny. Normalne.
Dlaczego tak utleniłeś to wino? Siarkowałeś je w ogóle?
Odpowiedz
Siarkowalem nastaw przed fermentacja pirosiarczynem potasu. Po czym widać że jest utlenione? Przez ilość powietrza w butelce tak? Szczerze przyznam, że to mój pierwszy sezon winiarski i tutaj jedna butelka była pod korek na cichej I tak miało pozostać... Ale trochę podegustowalismy ...
Czyli tego kamienia nie muszę się obawiać? Zleje je do czegoś mniejszego, święta idą...
Odpowiedz
Zlej pod korek, kamień co najwyżej w zęby może powłazić. W winie już się nie rozpuści.
Ciemne to wino, ale może to kwestia zdjęcia.
Odpowiedz
Faktycznie jakaś dziwna perspektywa wyszła.. galonik jest 5l, wina jest do połowy.
Ogólnie bałem się że to początek pleśni, pomimo ciągłej sterylnosci.
Reszta win bez kamienia:)
Jak na pierwszy sezon to wyszło w większości ok

Skocz do: