Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przechowywanie nalewek
Czy rzeczywiście szczelny korek w karafce jest najszczęśliwszym rozwiązaniem?

Z pewnością ograniczy parowanie alkoholu i utratę aromatu, ale z drugiej strony ,jesli na wylocie pozostanie resztka nalewki, to zawarty w niej cukier po wyschnięciu może zlepić korek z karafką "na amen".
Odpowiedz
Opróżniać karafki na spotkaniach ! :slinka:
Odpowiedz
A przechowywaliście nalewki w butelkach z tzw."krachlą" ? To butelka z ceramicznym korkiem z gumową uszczelką, na takim drucianym stelażu.
Starsi forumowicze pewnie pamiętają piwo czy oranżadę sprzedawane w takich butelkach.
Odpowiedz
Pod wpływem mocnego alkoholu jakim są nalewki gumowa uszczelka może się odkształcić i zamykanie nie będzie szczelne. A druga sprawa, to estetyka. Nalewki w butelkach po piwie? Profanacja!
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Frida
Pod wpływem mocnego alkoholu jakim są nalewki gumowa uszczelka może się odkształcić i zamykanie nie będzie szczelne. A druga sprawa, to estetyka. Nalewki w butelkach po piwie? Profanacja!
Ależ kto tu mówi o butelkach po piwie ? Odwołałem się tylko do wspomnień starszych forumowiczów.
Niektóre nalewki są przechowywane właśnie w takich butelkach stąd moje pytanie. Niedawno kupowałem nalewkę na wzór Jagermeistera, o nazwie "Ziel Wasser", która właśnie była w takiej butelce. Do Jagermeistera jej daleko, ale sama butelka spodobała mi się na tyle, że ją kupiłem. Głównie dla samej butelki :D
Odpowiedz
Frida, nie bądź taka ortodoksyjna, Doczu pisze o przechowywaniu.
Na stół można podac w pięknej karafce.
Ja przechowuję w butelkach zakręcanych, po wódce i jak trzeba to przelewam.
Odpowiedz
Na kilka lat sensowny pomysł, na przechowywanie nalewki w piwnicy. Tylko guma na ceramicznym kapslu zużyje (zestarzeje) się kiedyś i nie będzie łatwo jej zastąpić, więc butelka w kosz pójdzie...
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pigwa
Do nalewek lepiej uzywac zakrecanych butelek. Jesli znajdziesz jakies oryginalne o ciekawych ksztaltach ( te naogol nie sa zakrecane), to trzeba lakowac po zakorkowaniu. Trudno mi powiedziec, gdzie w Polsce takie mozna kupic. U nas mnostwo. A moze tak z odzysku po ciekawych likierach ? Kamionek nie polecam. Dobre tylko do miodow.

A czemu kamionki są dobre tylko do miodów? Czy nalewce w kamionce może się coś stać niedobrego? Od razu się przyznaję że się nie znam ani na kamionkach ani na miodach, ale jeśli alkohol w miodzie im nie szkodzi to dlaczego nalewka nie miałaby w kamionce spokojnie dojrzewać??
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Miętowy

[...]
A czemu kamionki są dobre tylko do miodów? Czy nalewce w kamionce może się coś stać niedobrego? Od razu się przyznaję że się nie znam ani na kamionkach ani na miodach, ale jeśli alkohol w miodzie im nie szkodzi to dlaczego nalewka nie miałaby w kamionce spokojnie dojrzewać??
Witaj.
Kamionki mogą zawierać mikropory.
O ile miodom to nie przeszkadza z powodu ich lepkości, o tyle nalewkom - może.
Pozdrowienia.
PS: - W najbliższym czasie dowiem się więcej - koło mnie jest zakład ceramiczny.
Prosiłbym tylko o przypomnienie na PW.
Odpowiedz
Kamionki maja jedną wadę ............................nie widać niestety co w butelce sie dzieje . Mam miody w kamionkach i ciekawi mnie niezmiernie zaglądnąć do nich . Tylko jak ?:niewiem: Trzeba niechybnie któregoś wypatroszyć z flaszki :slinka::slinka:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
A ja właśnie myślałem że kamionka przez to że jest pokryta szkliwem to jest tak samo szczelna jak butelka :P A jeśli chodzi o zawartość to lepiej jej czasem nie widzieć, wtedy nie kusi żeby poprawiać albo sprawdzać czy już dobre :) Natomiast o kamionkach myślałem w związku z nalewkami które chciałbym pozostawić do dojrzewania na kilka lat, ale w takiej sytuacji to może jednak zostanę przy butelkach.
Odpowiedz
W butelkach, nalewki bardzo dobrze się przechowują.
Jeżeli chcesz trzymac dłuższy czas to lepiej w butelkach z ciemnego szkła.
Odpowiedz
Możesz przechowywać w butelkach białych, ale wtedy powinny być ukryte w szafce. Nalewki trzymane w świetle z upływem czasu zmieniają barwę: jasne - ciemnieją, ciemne mogą się nieco odbarwić (zjaśnieć) lub zbrunatnieć.
Odpowiedz
w butelce po martini to mam utrwalacz do papierów. w tej po absyncie, utrwalacz do negatywów. a w butlach litrowych po winie jabłkowym z niemiec (z zakrętką) trzymam wywoływacze. więc wykorzystywać butle można w różny sposób :)
Odpowiedz
A ciekawe ile to % miesięcznie "ucieka" z butelki od wódki "szczelnej inaczej", bo może nie należy się przejmować i jak postoi kilka miesięcy dużo mocy zostanie?
Odpowiedz
Za dużo zmiennych aby to stwierdzić: rodzaj zamknięcia, "rozmiar" nieszczelności, temperatura przechowywania, zaw. alkoholu w trunku, kształt naczynia (powierzchnia lustra trunku). Ktoś złośliwy powie, że i faza księżyca.

Rozważanie w mojej ocenie nie ma sensu.

Trunkom alkoholowym z definicji powinnismy zapewnić możliwie dużą szczelność.
A im dłużej zamierzamy przechowywać trunek, tym więcej starań powinno się do tego dołożyć.
Odpowiedz
Witam szanowne grono.

Mam nadzieję, że trafiłem na odpowiednie forum.

Mam obecnie dojrzewająca wiśniówkę w balonie 20 i 5 litrów.

Czy tego typu trunki można przechowywać w dębowych beczkach? Znalazłem ofertę z beczkami 20l, na zdjęciu fajnie wyglądają, lecz obawiam się czy takie nowe beczki będą właściwe.
Może ktoś może polecić inny „opakowanie”?

Chodzi o to aby cała nalewka dojrzewała równomiernie, no i przy doprawianiu jest łatwiej- za 3 tygodnie dolewam syrop korzenny.
Nadmienię, że chcę ją potrzymać jeszcze przynajmniej z pół roku a balon nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. (Trudny w przenoszeniu do piwnicy, przezroczysty no i jeżeli woda w rurce odparuje to alkohol i aromat będzie łatwo się ulatniał).
Odpowiedz
Nie mam doświadczenia z beczkami dębowymi ,ale dobre są kegi nierdzewne 30 l łatwe do przenoszenia,mycia i odkażania, tyle że nie widzisz co się dzieje w środku.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez jackww
Mam obecnie dojrzewająca wiśniówkę w balonie 20 i 5 litrów.
nieźle.... :tancze:

odpowiadając na pytanie..... zawsze się zastanawiałem po co przelewa się nalewki do ciemnych butelek skoro stoją w (najczęściej) ciemnych pomieszczeniach - piwnicach, spiżarkach itp.... ciemność pomieszczeń moim zdaniem wystarczy.

reasumując, ja bym się strasznie nie przejmował "ciemnością" opakowania i kupił przezroczystą, stosunkowo tanią butlę 20 l po wodzie - taką do dystrybutora. Przy nalewce to może być nawet taka z "uchem".... łatwo się ją niesie, nie tłucze się....
Odpowiedz
Zdecydowanie nie polecam do nalewek butli plastikowych po wodzie ze względu na wysokie stężenie alkoholu co niekorzystnie działa na tworzywo nie mające atestu do alkoholu i na zapach jaki przechodzi do przechowywanych płynów.
Nawet jak woda długo stoi jedzie plastikiem.

Temat wałkowany milion razy.Do wina na krotko tak ,do mocniejszych alkoholi nie.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez plecionka
Temat wałkowany milion razy
różnie pisano a przy zawartości alk do 30% nawet polecano
mój Wuj robił właśnie wiśniówkę w butli po (o ile pamiętam) Edenie i mu nic nie "prześmierdło" - fakt, że ona miała istotnie mniej niż 40%vol

ale jeżeli rzeczywiście ta wiśniówka jest mocna to może lepiej zostaw w tym co masz - kup sobie kosz a balon zakorkuj.....
Odpowiedz
Ja przechowuję nalewki tylko w szkle. Tzn. w szklanych zakręcanych flaszkach. Ale zastanawiałem się
dlaczego testery różnych alkoholi o poj. 50ml sprzedawane są w buteleczkach plastikowych?
Czy plastik jakiś odpowiedni , czy dlatego ,żeby taka drobnica nie uszkodziła się w czasie transportu?
Skoro to testery to co ze smakiem i aromatem danego trunku?
Pozdrawiam-drajla
Odpowiedz
w zależności od tego, co powstało, to ma coś dla siebie, większość jednak to szkło ciemne lub białe, częściej na korek niż na zakrętkę. Jak została mała ilość, to do butelki laboratoryjnej z ciemnego szkła na zakrętkę: 30ml-60ml-100ml. W plastik: 50ml tylko jak coś idzie do wysyłki. Ostatnio się nawet 100ml pojawiło i też się nadaje, natomiast jeśli chodzi o te testery, to raczej nie ma to wpływu-mam parę takich miniaturek i nie zachodzą w nich żadne zmiany (niektóre były otwierane i ten smak i aromat.
Odpowiedz
Witam
Pozwólcie jednak, że wrócę do swojego wcześniejszego pytania:
Czy ma ktoś doświadczenie z dębowymi beczkami, które chciałbym wykorzystać do przechowywania nalewki wysokoprocentowej?
Na rynku znalazłem bardzo fajnie wyglądające nowe beczki o pojemnościach od 5 do 50 litrów.
Fajnie by było postawić takie maleństwo (5 litrów) na stole.

[Obrazek: 445672883]

Pytanie tylko czy w beczce 20 litrów po roku składowania nie okaże się że mam koniak zamiast wiśniówki?
W ostateczności mogę kupić balon 20 litrów z koszem( jak radziliście), zamknę szczelnie, zawinę czarną folią i niech dojrzewa.
Odpowiedz
"Nalewki i inne" chwalą się, że ich produkty dojrzewają w dębowych beczkach

To i ja podrążę swoje pytanie (żeby nie mnożyć wątków).

Czy nalewki trzeba przechowywać w ciemnych opakowaniach skoro miejsca gdzie są przechowywane są ciemne (piwnice, spiżarnie)? Jeżeli tak, to czemu?
Odpowiedz

Skocz do: