Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeciekąjca beczka dębowa
Wita wszystkich forumowych Winiarzy!
Przeglądałem dostępne działy i mam nadzieję, że wybrałem właściwy na ten temat.
Mianowicie mam problem z przeciakjącą beczką dębową na wino. Tydzień temu beczka została zalana gorącą wodą (zalewana po raz pierwszy). Następnie woda była wymieniana 3 razy (na gorącą), a teraz wlałem zimną.
Przez ten tydzień beczka cały czas przecieka - zarówno na łączeniu klepek, jak i w środku klepki.
Poniżej zdjęcia:
Mały przeciek w jednej klepce

Duży przeciek z łączenia klepek i z samej klepki:

Przeciek z klepki koło kranika (małe zawilgocenie na klepce po lewej stronie od kranika)

Czy po takim czasie (tydzień) beczka powinna już się rozpęcznieć i przestać przeciekać? Ponieważ moja beczka ma przybite obręcze nie mam możliwości ich dobicia. Czy jest jeszcze jakiś sposóbm który mogę wypróbować żeby nadać jej szczelności?

Pozdrawiam
jp23
Odpowiedz
Moją beczkę uszczelniłem przy pomocy opalarki na gorące powierzę i wosku pszczelego. Wodę wylałem, przeciekające miejsca nagrzałem, nałożyłem wosk pszczeli i dalej grzejąc wtarłem ile się dało w to miejsce. Nadmiar zeskrobałem. Na razie trzyma.
Odpowiedz
Beczka raczej nowa. Czy nie lepiej zwrócić się do producenta lub sprzedawcy i wymóc usunięcie wad?
Odpowiedz
Napisz jaka duża i gdzie kupowana.

Do uszczelniania widziałem takie coś:
http://www.browamator.pl/szczegoly.php?g...dm=3133618
Odpowiedz
(11-12-2011, 21:31)cemik1 napisał(a): Beczka raczej nowa
Mnie ta beczka na nową nie wygląda :)
Odpowiedz
Przeciek podobny do tego na pierwszym zdjęciu usunąłem rozwiercając otwór wietrtłem chyba "2" i kołkując go dębowym kołeczkiem.Było kilka takich miejsc na jednej z klepek .Wyglądały na robotę korników.
Odpowiedz
Dziękuje za wszystkie sugestie.

Beczka jest nowa - dostałem w prezencie więc reklamacja raczej nie wchodzi w gre.

Czy uszczelnianie woskiem pszczelim nie wpłynie negatywnie na przechowywane winko?
Odpowiedz
Warto reklamować. Beczka ma służyć kilka lat, a może jeszcze dłużej. Moja beczka (nowa) też przeciekała przez klepki, nie między klepkami. Reklamowałem i została wymieniona bez żadnych problemów.
Odpowiedz
jp23: Osobiście bym napisał do producenta i zapytał co proponuje w takim przypadku. Jak jest fair, to pewnie poprosi o przesłanie i naprawi.
Podpowiem, że Enartis Enoplastico Special sprawdza się nieźle, ale przy małych wyciekach i suchej beczce (najpierw trzeba ją opróżnić). W tym przypadku mam spore wątpliwości, bo podobne wycieki przerabiałem u siebie i nie pomogło. Bardzo podobnie pewnie będzie przy wosku pszczelim.

Skocz do: