Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ratafie i rumtopfy
Też chcę wiedzieć, bo w tym roku muszę zrobić dużo ratafii. I jeszcze jedno pytanie mam do nalewkarskich mistrzów: czy dosładzanie miodem wpływa na klarowność produktu finalnego i czas dojrzewania?
Odpowiedz
Dosładzanie miodem, zawsze opóźni sklarowanie się już klarownego płynu, co gorsza często powoduje duże problemy z filtrowaniem pozostałego płynu po ściągnięciu klarownej nalewki znad osadu.
Odpowiedz
Dziękuję Kargulena, chociaż to niezbyt dobra wiadomość. Pozostaje cukier, może brązowy?
Odpowiedz
Cukier brązowy jak najbardziej. Dodaje dodatkowych niuansów smakowych. Nie wykluczałbym jednak całkiem miodu. Owszem, powoduje problemy z klarowaniem ale to nie niemożliwe.
Odpowiedz
Proponuję zlać nalew z tego nastawu ( po określonym czasie), dopiero wtedy dodać miodu do nalewu, parę dni mieszać, a potem odstawić na 2 miesiące, to ładnie się sklaruje. No i zlać znad osadu, filtrować i do lochu.
Cukier trzcinowy też może być, ale najpierw, po maceracji, skosztuj i oceń czy w ogóle ten nastaw będzie potrzebował jeszcze takich aromatów. Jeżeli nie, to wystarczy zwykły cukier.
Potem napisz na co się zdecydowałaś. :)
Odpowiedz
Aronia dała posmak jakby garbnika , ściagający . Może ułoży się ,bo mam zamiar dać jej dłuuugi czas na dojrzewanie.
Wczoraj właśnie pierwszy raz zlewałam znad osadu.
Na miód czekam , a co z kwaskiem ?
Odpowiedz
Kwestia ile było tej aronii? A kwasek- nikt Ci nie odpowie, bo nie wiemy jakie owoce i w jakich proporcjach były dodane do ratafii. Ja do swojej nie dodawałem.
Odpowiedz
cortez - PW mam zapchane, więc będę pisał tu.
Skórki suszyłaś bez albedo? Z ilu owoców? Po 4 - dniach ja bym je wywalił, bo mogą zdominować cały nastaw.
Jak długo chcesz macerować? Myślę o zawartości słoja?
Odpowiedz
Już podaję skład: truskawki ,poziomki ,płatki dzikiej róży ,banan ,czereśnie -2 odmiany ,agrest biały i czerwony ,porzeczki -wszystkie trzy,śliwki też 3 odmiany,ałycza, wiśnie,morele świeże i suszone,brzoskwinie,maliny,jagody kamczackie,łochynie,jagody czarne,borówki czerwone,borówki amerykańskie,winogrona zielone,aronie,jeżyny,gruszki,żurawiny,skórki jabłek,pigwowiec i troszkę miodu i cukru .
A i o 70 % :diabelek: nie zapomniałam .
Może bym przesłała parę testerków , to byście mnie oświecili - adresy proszę na PW :)
Odpowiedz
Drajla, Nie pamiętam z ilu owoców są tam skórki, suszyłam parę miesięcy co popadło :-). Zrobię jak przy maceracji do Luśki, tak jak mówiłeś- odcedzę na sicie po 4 dniach i wybiorę te skórki, potem z powrotem reszta w alkohol. Jak długo to trzymać? Dzięki za cierpliwość :-)
Odpowiedz
Cortez, po miesiącu bym sprawdził smak i aromat. I wtedy decyzja - czy trzymać jeszcze tydzień, dwa i ewentualnie, albo zlać nalew, a susz zalać kolejną porcją %, lub zlany nalew rozcieńczyć alkoholem lub używać tego nalewu do "malowania smaków" jak to ładnie, kiedyś napisał tata1959.
Odpowiedz
Dziękuję, zrobię jak radzisz, za kilka dni pobawię się w Kopciuszka, a później się zobaczy :-)
Odpowiedz
Kargulena - ilości owoców były całkowicie przypadkowe . Starałam się aby były równe ,ale nie zawsze mi się udawało.
Wiem ,wiem , to kardynalny błąd :mad:
Ale któż ich nie popełnia :diabelek:
Odpowiedz
Zołza- dodawałaś zatem owoce które są kwaśne, więc kwasek zbyteczny. Przynajmniej ja tak uważam i bym go nie dodawał. Aronia nawet gdy teraz wysuwa się przed szereg po jakimś czasie na pewno się ułoży.
Odpowiedz
O.K. w takim razie niech sobie spokojnie dojrzewa :)
Przypomniałam sobie,że w ratafii wylądowała też ananasówka,która jakoś mi nie podchodziła.
Odpowiedz
Witam.
Czy owoce w ratafiach muszą być zawsze przykryte %?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Tak, dokładasz owocków, dolewasz %.
Odpowiedz
Właśnie nastawiłam ratafię w wielkim słoju, pierwsze trafiły tam truskawy. Mimo że wlałam dużo płynu z %, pływają sobie i wystają trochę ponad poziom. Oddały już kolor i bladziutkie takie:(
Pozdrawiam
Odpowiedz
Za jakiś czas opadną jak trochę nasiąkną %. Wszystko dobrze i nie zapomnij o mieszaniu słojem.:spoko:
Odpowiedz
Normalna sprawa. U mnie to tak co roku wygląda :)
Dorzucisz kolejnych owoców (cięższych) to truskawka pójdzie na dno pod ich ciężarem.
Ważne, żeby nie było tak, że masz słój owoców, a alkoholu tylko do połowy :) Jeśli truskawki nasiąknęły alko to już nic nie ma im prawa się stać.

Edit
drajla mnie ubiegł :tuptup:
Odpowiedz
Dzięki. Szkoda jednak że to tylko słój, a nie np. cysterna:co_jest:
Odpowiedz
Witam.
Całkiem niedawno zabrałam się do dalszych działań z moja pierwsza ratafią. Odlałam nalew od owoców. Wg. obliczeń powinna mieć ok 59%, jednak przy obowiązkowym smakowaniu:slinka::slinka: miałam wrażenie że to kompot a nie nalew z % :(
Całość była w takim słoju
http://www.biowin.pl/biowin/przetworstwo...szczypcami
Szczypce oczywiście zostały wyjęte ze słoja:lol:
Jednak nie wiem co myśleć o %, czy możliwe jest to, że się ulotniły? Co myślicie o tym?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
1- Moc jest zależna od ilości soku jaki był w owocach i od tego,czy alkohol nie umyka przez nieszczelną zakrętkę. Jeżeli dobrze obliczyłeś, to nieszczelność jest jedynym powodem spadku mocy.
2- Powinieneś zorientować się po ubytku płynu. Te słoje mają takie kiepskie zakrętki- przynajmniej moje miały kiepskie. Mimo próby uszczelnienia folią, płyn dalej ubywał. Koniec końców wywaliłem te słoje.
Odpowiedz
(03-03-2014, 13:23)cortez napisał(a): W ubiegłym roku z części owoców i ziół zrobiłam susz, który służy jako herbata. Ale że duuuużo mi jeszcze zostało, a lada moment nowy sezon, postanowiłam zrobić z tego nalewkę. To chyba jakaś odmiana ratafii?
Skład: maliny, poziomki, borówki, jeżyny, owoc bzu czarnego, kwiat bzu czarnego, kwiat lipy, akacji, płatki róży, owoce dzikiej róży, melisa, rumianek, mięta, skórki z cytryn, pomarańczy, głóg, jarzębina i pewnie coś tam jeszcze. Proporcje przypadkowe i nie do powtórzenia:-)
Zalałam to wszystko alkoholem około 50%, po maceracji chcę dosłodzić miodem, ale bez przesady. Nie wiem czy coś z tego się wykluje, najwyżej będę używać, jako dodatek do innych nalewek. (Zostałam zarażona przez Drajlę tą przypadłością po skosztowaniu Jego dereniówek. Hmmm... i znów lata nauki przede mną, a tak mi już dobrze z winem szło:-) :-).
@cortez jakoś cicho z komentarzem do degustacji twojej oryginalnej nalewki z suszu i ziół. Zapowiadała się bardzo ciekawie,mam nadzieję że warto było zrobić tego typu nalew.:)
Odpowiedz
(03-01-2015, 19:51)drajla napisał(a): 1- Moc jest zależna od ilości soku jaki był w owocach i od tego,czy alkohol nie umyka przez nieszczelną zakrętkę. Jeżeli dobrze obliczyłeś, to nieszczelność jest jedynym powodem spadku mocy.
2- Powinieneś zorientować się po ubytku płynu. Te słoje mają takie kiepskie zakrętki- przynajmniej moje miały kiepskie. Mimo próby uszczelnienia folią, płyn dalej ubywał. Koniec końców wywaliłem te słoje.

Witam.
Płynu pt. spirytus+wódka było 2300 ml. Ze słoja wylałam 2500 ml nalewu.
Faktycznie słój okazał się do bani, lub kiszenia ogórków.
Szkoda bo litraż całkiem fajny, na ale jak % uciekają:(
Zastanawiam się czy teraz nie doprawić tego nalewu spirytusem, żeby podnieść moc, bo sam smak bajeczny:brawo::brawo:
Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do: