Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rurka Fermentacyjna
Cześć Winiarze!

Chcąc zająć się produkcją wina natknąłem się na 2 rodzaje rurek fermentacyjnych, 2 komorowe i 6 komorowe. Stąd rodzi się moje pytanie, jaka jest różnica? Które lepiej kupić?
Odpowiedz
Moim zdaniem bez znaczenia, po prostu inaczej 'bulka', a dla fermentacji niema żadnego znaczenia, ważne aby była szczelna.
Lech
Odpowiedz
Rurka to rurka, ale jak masz wybierać to weź plastikową.
Mniejsze problemy przy ewentualnym stłuczeniu, pisze to z doświadczenia ;)
Odpowiedz
Najbardziej polecam rurki, które nazywają się "ciche dni i noce". Znajdziesz w necie :)
najważniejsze plusy:
-ciche - nie słychać bulgotania. Zwykła rurka przy naprawdę burzliwej fermentacji potrafi dać czadu :D
-unikasz muszek owocówek w rurce
-woda tak szybko nie paruje

Minusem jest cena - koło 3 zł

Sam bardzo sobie chwalę, bo winko w fermentorze 60l ze zwykłą rurką aż wychlapywało wodę.
Odpowiedz
(07-01-2019, 22:20)Limbus napisał(a): Najbardziej polecam rurki, które nazywają się "ciche dni i noce". Znajdziesz w necie :)
najważniejsze plusy:
-ciche - nie słychać bulgotania. Zwykła rurka przy naprawdę burzliwej fermentacji potrafi dać czadu :D

Sam bardzo sobie chwalę, bo winko w fermentorze 60l ze zwykłą rurką aż wychlapywało wodę.

Mam jednak obawy, że ta rurka ma jeszcze jedną wadę, bardziej złożoną: Jeśli wino już nie bulka (dojrzewanie w balonie) to jeśli jednocześnie następuje spadek temperatury w pomieszczeniu, woda z rurki jest łatwiej zasysana do wina (w drugą stronę nie bulka, jak zwykła rurka). Jak z kolei dać mniej wody to się kapturek opiera o dno i zasysa powietrze do balona (tu akurat podobnie jak zwykła rurka). Jakoś chyba da się dobrać właściwą ilość wody ale wymaga to testów.
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Na czas burzliwej fermentacji, to nawet woreczki foliowe z dziurką od igły wystarczają

[Obrazek: 2c10e799c3fb6317med.jpg]
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz
Widzę, że o rurkach to by można nawet pracę inżynierską napisać. Z mojego skromnego doświadczenia wynika że dobra rurka, to taka, która bulka...
Mam szklane, plastikowe, klikające, nawet raz z wężyka i i słoika robiłem. Zwykła tania plastikowa jest chyba najbardziej optymalna.
"Artificem commendat opus"

Odpowiedz
(08-01-2019, 09:42)gbed napisał(a):
(07-01-2019, 22:20)Limbus napisał(a): Najbardziej polecam rurki, które nazywają się "ciche dni i noce". Znajdziesz w necie :)
najważniejsze plusy:

Mam jednak obawy, że ta rurka ma jeszcze jedną wadę, bardziej złożoną: Jeśli wino już nie bulka (dojrzewanie w balonie) to jeśli jednocześnie następuje spadek temperatury w pomieszczeniu, woda z rurki jest łatwiej zasysana do wina (w drugą stronę nie bulka, jak zwykła rurka). Jak z kolei dać mniej wody to się kapturek opiera o dno i zasysa powietrze do balona (tu akurat podobnie jak zwykła rurka). Jakoś chyba da się dobrać właściwą ilość wody ale wymaga to testów.

Bardzo celna uwaga! W sumie nie miałem okazji sprawdzić jej w takich warunkach, bo używam tylko do fermentacji burzliwej. Niemniej jednak jest warta uwagi. A do dojrzewania i tak używam zwykłej, dwukomorowej :)
Odpowiedz
Moim zdaniem również komory w rurce nie mają znaczenia , ważna jest szczelność . Z praktycznego punktu widzenia plastik jest lepszy a z wizualnego rurka szklana . Też jestem zwolennikiem rurki która "bulka " a zawsze można włożyć troszkę waty w rurkę i owocówki nie wejdą do rurki :)

Skocz do: