Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAMO(?)UCZEK. Tutaj poćwicz pisanie na forum, edycję, bbcode, cytowanie, wysyłanie załączników. Zapytaj gdy nie wiesz ja
W tym wątku możesz poćwiczyć pisanie na forum.
Możesz wypróbować edycję postów, pisanie z wykorzystaniem bbcode, formatowanie tekstu i co tam jeszcze jest dostępne do "zepsucia".
Jak czegoś nie wiesz to zadaj tutaj pytanie - postaram się podpowiedzieć.
Nie zdziw się jak Twój wpis zostanie usunięty, bo będę systematycznie czyścił wątek. Usuwane też będą porady, których temat został wyczerpany w Poradniku.
Od czasu do czasu będę zamieszczał krótkie poradniki,a poradniki już opublikowane będą podlegały stałym uzupełnieniom.

Pisz więc śmiało. Próbuj, pytaj, testuj. W tym wątku możesz też pisać posta pod postem i edytować wiadomości, po których są wpisy (czytałeś/czytałaś Regulamin?).
Odpowiedz
No to proszę o naukę.
Jak w jednej odpowiedzi wkleić dwa lub więcej cytatów innych użytkowników?
Odpowiedz
Poradnik - cz.1
CYTOWANIE
(wykorzystałem porady Firewarrior, Skrzycha i Widgeta)
Za cytaty odpowiada para znaczników (tutaj z kropkami, aby się nie wyświetliła ramka cytatu):
[.quote] - otwiera cytat,
[/.quote] - zamyka cytat.
Te znaczniki ZAWSZE muszą występować w parze.
Tekst wstawiamy pomiędzy te znaczniki:

[.quote] Nasz tekst wstawiony czyli cytat czyjejś wypowiedzi [/.quote]

Cytat bez tekstu:
Cytat:

Cytat z tekstem "to jest mój tekst":
Cytat:to jest mój tekst

Jak to zrobić w praktyce?
1. Pojedynczy cytat robimy wykorzystując przycisk CYTAT (tutaj uwaga - usuńmy niepotrzebne fragmenty z cytowanej wiadomości, aby nie zajmowały miejsca. Elegancki cytat zawiera WYŁĄCZNIE fragment wypowiedzi, do której się odnosimy).

2. Wiele cytatów:
2.1 Sposób pierwszy:
Otwieramy stronę forum w osobnej zakładce/oknie i wstawiamy (skopiowane z niej) w odpowiednich miejscach naszej wypowiedzi cytowane fragmenty pomiędzy znacznikami [.quote][/.quote] (bez kropek oczywiście)
Tutaj uwaga - autora cytowanego fragmentu dopisujemy ręcznie. Najlepiej na początku cytowanego tekstu po znaczniku [.quote] i jeszcze lepiej jeżeli ujmiemy go w znaczniki [.i]autor cytowany[/.i] co spowoduje, że wstawiany pomiędzy znaczniki [.i][/.i] tekst będzie pochylony.
Przykład: [.quote] [.i]tata1959 napisał:[/.i] tutaj cytowany fragmen wypowiedzi [/.quote]
Oczywiście bez kropek w znacznikach. Powyższa linia wyświetli się tak:
Cytat: tata1959 napisał: tutaj cytowany fragmen wypowiedzi
Teraz piszemy swoje uwagi po czym kolejny cytat wstawiamy w sposób opisany w tym punkcie (2.1).
Powyższe można też robić bez dodatkowo otwartej zakładki/strony cofając się do wątku.

2.2 Sposób drugi:
Wybieramy CYTAT, usuwamy z niego niepotrzebny tekst ostrożnie, aby nie naruszyć znaczników objętych kwadratowymi nawiasami i tego co one zawierają.
Wpisujemy swoje uwagi, po czym kopiujemy wszystko z okienka odpowiedzi.
Z innej wypowiedzi wybieramy znowu CYTAT, ustawiamy kursor na samym początku (przed pierwszym znakiem czyli nawiasem kwadratowym), wklejamy wcześniej skopiowany tekst i "obrabiamy" jak wyżej drugi cytat (skrócenie, swoja wypowiedź).
Kolejne cytaty wstawiamy odpowiednio j.w.

UWAGA - nie piszmy swojej wypowiedzi przed znacznikiem [/.quote] bo znajdzie się ona w ramce z cytatem.

3. Cytowanie postów zawierających cytaty.
3.1 Używamy CYTAT i usuwamy wszystkie cytaty z cytowanej wypowiedzi z wyjątkiem wypowiedzi cytowanego autora.
Jak?
Pozostawiamy pierwsze wystąpienie w kwadratowych nawiasach razem z nimi i usuwamy cały tekst razem z PRZEDOSTATNIM znacznikiem [/.quote]
Skracamy do niezbędnego minimum cytowany tekst i poniżej znacznika [/.quote] piszemy swoje uwagi.
POZOSTAWIANIE PIĘTROWYCH CYTATÓW W CYTATACH JEST NIEELEGANCKIE.

Jak to zrobić?
Usuwamy wszystko co jest na czerwono:
[.rquote=315643&tid=22724&author=tata1959][.rquote=315624&tid=22724&author=drajla]No to proszę o naukę.
Jak w jednej odpowiedzi wkleić dwa lub więcej cytatów innych użytkowników?[/.rquote]

Proszę uprzejmie - mówisz więc masz.[/.rquote]
Tutaj wpisujemy swoje uwagi.

W razie wątpliwości:
- sprawdź czy gdzieś nie pominąłeś/pominęłaś nawiasu kwadratowego,
- sprawdź czy gdzieś w znacznikach nie zostawiłeś/zostawiłaś kropki (są one w przykładach umieszczone, aby znacznik był widoczny jako tekst a nie zadziałał)
- napisz a otrzymasz wyjaśnienie.

Masz uwagi/uzupełnienia do Poradnika - napisz. Będę wdzięczny.
Odpowiedz
Poradnik - cz. 2
FORMATOWANIE TEKSTU

Jeżeli pomiędzy znacznikami: [ oraz ] jest kropka to do zadziałania w praktyce musisz ją usunąć. Wstawiam ją po to, aby właśnie nie zadziałał.
Zawsze stosuj znaczniki w parze! Zawsze zamykaj otwarte znaczniki!
Nie nadużywaj do swoich postów metod formatowania w nadmiarze, aby uniknąć przerostu formy nad treścią! W tym wątku możesz jednak ćwiczyć do woli i bezkarnie.

1. Pogrubienie.
2. Pochylenie.
3. Kolorowanie.
4. Podkreślenie.
5. Wszystko naraz.

Ad. 1 Po[.b]grubie[/.b]nie.
Powyżej widzisz jak zrobiony jest tytuł tego punktu. Możesz w znacznikach zamykać dowolny ciąg znaków (zdania, urywki itp.)
Za pogrubienie tekstu odpowiada para znaczników:
[.b] - otwiera ciąg znaków do pogrubienia
[/.b] - zamyka pogrubienie

Ad. 2 Pochy[.i]lenie[/.i].
Za pochylenie tekstu odpowiada para znaczników:
[.i] - otwiera ciąg znaków do pochylenia
[/.i] - zamyka pochylenie

Ad. 3 [.color=orange]Kolor[/.color]owa[.color=green]nie[/.color].
Za kolorowanie tekstu odpowiada para znaczników:
[.color=nazwakolorupoangielsku] - otwiera ciąg znaków kolorowanych
[/.color] - zamyka ciąg kolorowanych znaków

Ad. 4 Pod[.u]kreśle[/.u]nie.
Za podkreślenie tekstu dopowiada para znaczników:
[.u] - początek podkreślenia
[/.u] - koniec podkreślenia

Ad. 5 [.b][.i][.color=yellow][.u]Wszystko naraz[/.u][/.b][/.i][/.color]
Użycie jednego znacznika nie wyklucza użycia innych. Możesz ustawiać znaczniki jeden po drugim tylko nie zapominaj o ich odwołaniu (zamknięciu). Nie wszystkie kolory poprawiają czytelność tekstu więc unikaj zbyt jaskrawych.
Można też np. tak.
To samo "od kuchni" wygląda tak:
[.color=orange][.b]Mo[.i]żna[/.color][.u] te[/.u]ż n[/.i]p. [/.b]tak.
Zauważ, że kolejność odwoływania znaczników nie musi być taka sama jak ich wstawiania.
Odpowiedz
Poradnik - cz. 3
WSTAWIANIE LINKÓW

Można wkleić do posta zarówno adres www jak i adres email. Lepiej jednak wygląda użycie bbcode do ich prezentacji.

1. Odnośnik (link) do strony www
2. Odnośnik do adresu email

Ad. 1

Za umieszczanie linków odpowiada para znaczników:
[.url] - początek linka
[/.url] - zakończenie linka
Pamiętaj zawsze o wstawieniu znaczników kończących daną komendę. Kropki w przykładach wstawione są po to, abyś mógł/mogła widzieć cały przykład.

Odnośnik do strony http://www.google.pl wygląda tak:
[.url=www.google.pl] tutaj piszesz jakiś tekst, który się wyświetli[/.url]

To samo bez kropek:
tutaj piszesz jakiś tekst, który się wyświetli
Zamiast "tutaj piszesz jakiś tekst, który się wyświetli" wpisz tekst określający co się pod danym linkiem kryje. Tutaj np. "strona google" byłaby bardziej adekwatna.

Ad. 2
Za wstawienie adresu email odpowiada para znaczników:
[.email] - początek linka
[/.email] - zakończenie linka

Przykład:
[.email=wh1@op.pl]Napisz do mnie[/.email]

Po usunięciu kropek:
Napisz do mnie

Udanego linkowania.
Odpowiedz
Jak dodawać te dolne przypisy np. takie jak ma Tata pod tą kreską dolną
cyt.

"Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę
A gdy winnym owocem gronowa obrodzi mi wić
Zwołam wiernych przyjaciół i serce przed nimi otworzę...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?
"Pieśń gruzińska" - Okudżawa"
???
Odpowiedz
KKo666
Wejdź do: PanelSterowania, potem wybierz EdytujProdfil i po lewej znajdziesz: "Podpis:
HTML - ON
BB Code - ON"
W okienku obok (po prawej) wpisz co tam chcesz.
Powodzenia.
Odpowiedz
(23-12-2009, 16:43)tata1959 napisał(a): Jak czegoś nie wiesz to zadaj tutaj pytanie - postaram się podpowiedzieć.

Jak zachować PW ?
Utworzyłem 2 foldery w nadziei, że nie będę musiał usuwać przeniesionych do folderów PW. Ale wyskakuje mi taki napis : >Wykorzystałeś limit PW. Musisz usunąć kilka wiadomości lub opróżnić kosz.<
Inbox PW (10)
Outbox PW (11)
folder 1 (40)
folder 2 (40)
W PW mam zachowane same potrzebne wiadomości. Czy jest jakaś możliwość zachowania tego co chcę??
W tej chwili nawet odpowiedzieć na PW nie mogę, bo wyskakuje mi w/w napis.
Heniu co zrobić?

Odpowiedz
Jak wejdziesz do swojego PW i otworzysz wiadomość którą chcesz zachować to na dole masz różne opcje :
Usuń
Odpowiedz
Odpowiedz i skasuj
Naprzód
Oznacz jako nieprzeczytane
Wyślij na mój e-mail
Przenieś do

zaznaczasz wyślij na mój e-mail i klikasz akceptuj zmiany.treść wiadomości masz na swojej skrzynce a w PW możesz skasować.

Jest to trochę pracochłonne ale możesz tak zachować ważne dla Ciebie posty ,a jednocześnie uwolnić z nich PW.
Odpowiedz
A jak wkleić zdjęcie? Jeśli gdzieś jest to podajcie link, sorki ale nie mogę się tego doszukać i proszę o pomoc.
Odpowiedz
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=4451
Odpowiedz
Cytat:coś tam tu kopiuję
jestem ciekaw czy to wyszło?-  no proszę! Udało się!
ponowna edycja i ...
-taraz dodaje skopiowany tekst od "taty":-
Cytat:1. Pojedynczy cytat robimy wykorzystując przycisk CYTAT (tutaj uwaga - usuńmy niepotrzebne fragmenty z cytowanej wiadomości, aby nie zajmowały miejsca. Elegancki cytat zawiera WYŁĄCZNIE fragment wypowiedzi, do której się odnosimy).
- ćwiczenia cd:
Cytat:tata1959 napisał:Elegancki cytat zawiera WYŁĄCZNIE fragment wypowiedzi, do której się odnosimy).
Nie wiem skąd wziął się napis [size] i jak go usunąć? Był i się zbył:)))
Z wpisywaniem ręcznym quote już sobie radzę, ale z przyciskiem "cytuj" nie bardzo- ktoś mi to wyłoży łopatologicznie?
Odpowiedz
Klikasz w "cytuj" i pod oknem wpisywania tekstu pojawia się ......."zacytuj te posty teraz " (bo możesz kilka od razu użyć) i "odznacz " jeśli chcesz zrezygnować z cytowania. Słabo to widać bo na białym pasku żółty napis jakiś geniusz ustawił :) jak klikniesz w napis to pojawia się cytat w oknie cały i możesz go dowolnie modyfikować.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(21-12-2016, 22:25)TEQUILA napisał(a): Klikasz w "cytuj" i pod oknem wpisywania tekstu pojawia się ......."zacytuj te posty teraz " (bo możesz kilka od razu użyć) i "odznacz " jeśli chcesz zrezygnować z cytowania. Słabo to widać bo na białym pasku żółty napis jakiś geniusz ustawił :) jak klikniesz w napis to pojawia się cytat w oknie cały i możesz go dowolnie modyfikować.

Chyba już wiem o co chodzi:)
-Tequila dzięki!
Odpowiedz
(21-12-2016, 22:25)TEQUILA napisał(a): Słabo to widać bo na białym pasku żółty napis jakiś geniusz ustawił :)

Dało się zrobić inaczej ;)
Brawo.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(26-12-2016, 20:20)TEQUILA napisał(a):
(21-12-2016, 22:25)TEQUILA napisał(a): Słabo to widać bo na białym pasku żółty napis jakiś geniusz ustawił :)

Dało się zrobić inaczej ;)
Brawo.

No teraz zdecydowanie lepiej
Odpowiedz
Teraz widoczniej
Odpowiedz
Witam

Jestem początkującym użytkownikiem kompa jednocześnie już starszym emerytem (ale zestawienie !!!![Obrazek: biggrin.gif]), mam dwa pytania:

1. Chcę zachęcić czytających do przeczytania innego posta, mojego lub innego użytkownika forum. Nie chodzi mi o wstawianie cytatów. Chodzi o wskazanie konkretnego posta.

2. Czy istnieje możliwość zamieszczania w poście załączników (plików) excelowskich. Byłoby to przydatne przy przekazywaniu np sposobu obliczania nastawu wina.

Pozdrawiam

Skocz do: