Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siarkowanie przed butelkowaniem
Witam wszystkich winiarczyków.
Drugi rok robię wino. W weekend rozlałem 63 butelki wina. Wino wydawało się klarowne. Niestety w butelkach wytrącił się osad. Tuż przed butelkowaniem dodałem 0,7g/l piro oraz 1g/l kwasu askorbinowego. Czy powinienem odczekać po takim zabiegu? Źle zrobiłem że od razu rozlałem wino do butelek? W literaturze spotkałem się z informacją o siarkowaniu tuż przed butelkowaniem. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie i może doradzić?
Odpowiedz
Wino butelkuje się jeśli mamy pewność że jest stabilne, ułożone i drożdże są wyeliminowane. To że coś się wydaje klarowne nie oznacza że nadaje się do butelkowania. Zlej do butli wszystko i poczekaj.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(26-07-2016, 23:36)TEQUILA napisał(a): Wino butelkuje się jeśli mamy pewność że jest stabilne, ułożone i drożdże są wyeliminowane. To że coś się wydaje klarowne nie oznacza że nadaje się do butelkowania. Zlej do butli wszystko i poczekaj.

Wyjmowanie korków i wlewanie z powrotem do balonu nie wchodzi w grę, nie mam na to czasu a osadu dużo nie ma. Ewentualnie za rok przy rozlewaniu zrobię już inaczej.

Czy siarkujecie wino przed butelkowaniem?
Odpowiedz
Ja np. nie siarkuję, ale wiem że są zwolennicy
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Siarkuje grubo przed butelkowaniem.
Zapraszam na mój blog na FB

Swojskie Jadło

Odpowiedz
To jeszcze napisz jakie drożdże zastosowałeś, jaki był blg i % przed butelkowaniem , ewentualnie czy słodkie czy wytrawne.
Osad to najmniejszy problem, być może hodujesz granaty :)

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Spokojnie to nie granaty :)
Wino było z wiśni. Kupażowałem z pożeczkowym. Drożdże z tego co pamiętam Biowin Enovini (bayanus). Całkowicie odfermentowałem cukier do około 16% a dosładzałem lekko cukrem brzozowym (ksylitol) - żeby nie ruszyło.
Widocznie coś się jeszcze w winie wytrąciło po dodaniu piro. Następnym razem dodam piro na 2tyg przed butelkowaniem.
Odpowiedz
Witam  jak mi osad się wytrąca w butelce to korkownica przelewam winko przez filter i znowu do butelki koszt to tylko korek nowy 0.50 gr gorzej jak masz granaty :glupek:
Odpowiedz
(29-07-2016, 19:19)pinki30 napisał(a): Witam  jak mi osad się wytrąca w butelce to korkownica przelewam winko przez filter i znowu do butelki koszt to tylko korek nowy 0.50 gr gorzej jak masz granaty :glupek:

A konkretnie to co chciałeś przekazać ? Piszesz jak byś leki psychotropowe zażywał. I to ze 3 razy dziennie.

Skocz do: