Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójniak orzechowy
Tak sobie pomyślałem, że skoro dodaje się do brzeczki liczny ciekawe dodatki to może by tak do tróniaczka dodać młodych zielonych orzechów.
I pytanie: czy dodawać a jak tak to jak i czy wpłynie to na proces fermentacji :pytajnik:
Dodawać w trzkcie warzenia czy po, już do gąsiora na jakiś czas a potem wyłowić.
Fajny byłby taki miodzik lekko orzechowy :slinka:
Odpowiedz
Ja bym nie ryzykowal. Gorzkie orzechy do slodkiego miodu ? Nigdy o czyms takim nie slyszalem. Ale to twoj miod. Jedno jest pewne, nie bedzie to miodzik zloty, a raczej brazowy i nieco gorzkawy. Pozdr.
Odpowiedz
Jesli juz, to probowalbym na malej ilosci. Bedzie gorzkie, moze byc wyczuwalna obecnosc tanin (cierpkosc, szorstkosc na jezyku etc).
Odpowiedz
hmm ... niemkoniecznie. osobiście zawsze mnie korciło, żeby dodać albo wywaru ze skorup (zielonych )albo nalewki orzechowej - wytrawnej lub słodkiej.

Mam za to ciekawy przepis rosyjski na miód pitny orzechowy, jeszcze sięga chyba XIX w.
Wygląda to następująco:
gotuje się brzeczkę dwójniaka, a następnie przez 12 godzin moczy się w zimnej już brzeczce swieże liście orzecha. Niestety tu mam pewien problem - w przepisie piszą o 100 liściach na 20 litrów ... WODY. Czy rozumiec to jako 100 liści na 40 litrów brzeczki czy na 20 litrów całosci? Nie wiem. Ciekawy jestem co o tym myślicie? Ktoś ma jakies doświadczenie w trunkach z liściami orzecha?

Może warto jakoś wziąść powyższy przepis pod uwagę, wprowadzić pewne zmiany itd.

Sprawa zapewne warta zachodu, i sam chętnie bym spróbował.

pozdr

Paweł
Odpowiedz
Na moj gust mimo ze lubie eksperymentowac z miodami orzechy do miodu to brzmi nie ciekawie. Pozdrawiam
Odpowiedz
Doswiadczenia z lisciami orzecha mam, ale w troche z innego przepisu. Otoz jest przepis zeby liscie orzecha zalac winem czerwonym, i taka "nalewke" podawac na cukrzyce i cholesterol.
Przy pierwszym zlaniu jak powachalem to myslalem ze orla wywine... Zapach SLEDZI :D.
Nalewka stoi juz rok systematycznie jest zlewana dla babci (i podobno cukier po niej sie ustabilizowal, pomijajac przypadki gdy sa nerwy itp...) Niedawno posmakowalem tego specyfiku i sie okazalo ze jest calkiem dobry! Zapach sledzi zniknal :D
Jak chcecie to wezme ja do Parpar to sami ocenicie potencjal lisci :)
Odpowiedz
Powiem, ze jak dla mnie brzmi to bardzo intrygujaco.
Bardziej w wersji z orzechami niz z liscmi.
Sek w tym zeby utrafic tak aby byl aromat a miodek nie byl za gorzki.
I jak sadze bedzie to bardzo trudne.
Jesli to jednak sie powiedzie moze byc bardzo ciekawie.

POZDR K
Odpowiedz
Tak, spostrzeżenia ciekawe, pokrywające się w części z moimi.
Ciekawią mie jeszcze dwie sprawy:
- liście, jak to przy zieleninie trzeba by pilnować okresu maceracji [posmak trawiasty - czy takowy się pojawi w przypadku w/w]
- wpływ substancji orzechów na proces fermentacji [czy nie wpłynie na zachamowanie/osłabienie takowej - zwłaszcza przy wysokim Beling-u]
:pytajnik:
Tak czy siak zaryzykuje :)
A efekty - wiadomo - troche to potrwa.
Odpowiedz
hmmmm... chmiel też gorzki jest, a do miodów wielu się daje :) Chyba sprawa warta jest sprawdzenia, najlepiej na małej ilości i chyba dodając esencji orzechowej / orzechowo - jakiejś tam :) do odfermentowanego miodku. Oceni się wtedy dość szybko potrzebną ilość i efekty
Odpowiedz
:spie: Odgrzebuję i odkurzam temat. 

Ostatnio zlewałem z zielonych orzechów przepyszny nalew spirytusowy. Nastepnie jak to mam we zwyczaju wlałem do nich miód. 
Pomyślałem że jeszcze maja w sobie trochę smaku i jakby tak zrobić z 5l panieńskiego i dodać na cichą to mogloby być zacne. 
Czy ktoś taki wariant orzechowosci próbował? 
Jeśli jestem pionierem to zdam relacje co i jak.  :chytry:
"Artificem commendat opus"

Odpowiedz
Koniecznie daj znać jak wyszło, bo brzmi interesująco. Dodgy

Skocz do: