Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójniak panieński - problemy objetościowo/gęstościowe
Witam Szanowne Grono.

Mimo iż winiarstwem zajmuję się od dłuższego czasu a i nie pierwszy to mój miodek to w tym przypadku popełniam błąd za błędem od początku...... :nie_powiem: 

Od początku nastaw:
-3l miodu (mieszany)
-6l wody
-drożdże Zamoyscy
-dokarmianie zgodnie z wytycznymi dla miodów (DAF i activit)

Pomiar startowy BLG pokazał 28...... coś nie tak..... zacząłem mierzyć ważyć słoiki i okazało się że jak prawdziwy amator zamiast 3 litrów wziąłem około 3 kg miodu co dało około 2,7 litra.....
No ale fermentacja ruszyła..... Po około 2 tygodniach dodałem 0,7 litra miodu i znowu...... nie pomierzyłem ile było BLG przed ani po dodaniu...... wstyd.....

Po około miesiącu fermentacji BLG spadło do 22BLG co jest przyzwoitym wynikiem. Ale po 7 tygodniach było 20/21 BLG... czyli prawie zerowy spadek. Za to na dnie była gruba warstwa osadu więc nie myśląc wiele zlałem znad osadów.
Było to miesiąc temu, pomiar mówi że dalej jest w okolicy 20blg, objawy fermentacji w rurce są minimalne, raz na parę minut... W smaku miodek jest fantastyczny, słodki, miodowy / woskowy - pycha. Ale bez jakiegokolwiek wyczucia alkoholu...

I dziś wziąłem próbkę około 250ml i dodałem do niej  około 100ml pracującego (jak szalony) nastawu na drożdżach TURBO - w ciągu pół godziny drożdże ruszyły jak szalone i pęcherzyków gazu jest mnóstwo. 

Więc pytanie mam takie: czy rozważnym by było dodanie tej "matki drożdżowej" do reszty miodu tak by fermentacja się wznowiła? Czy drożdże typu turbo znane z mocy mogą naprodukować za dużo procentów co zepsuje smak miodu?
Odpowiedz
Poczytaj o restarcie tutaj. Powodzenia.
Odpowiedz
(11-04-2018, 15:04)MOTOMYSZOR napisał(a): Po około miesiącu fermentacji BLG spadło do 22BLG co jest przyzwoitym wynikiem.

Nie bardzo rozumiem, skąd ten optymizm, wynik jest raczej beznadziejny.Po miesiącu trójniak powinien być już odfermentowany.
Odpowiedz
Optymizm stąd że BLG spadło...... cokolwiek.....
Po prostu muszę się zastosować do rady udzielanej tu na forum nie raz: nie kombinuj, poczekaj......
Odpowiedz
(12-04-2018, 14:29)MOTOMYSZOR napisał(a): Optymizm stąd że BLG spadło...... cokolwiek.....
Po prostu muszę się zastosować do rady udzielanej tu na forum nie raz: nie kombinuj, poczekaj......

Cierpliwość jest owszem wskazana, ale przy dojrzewaniu miodu, ty masz zatrzymaną fermentację, czas tego nie wyleczy.
Odpowiedz
Jak by na to nie popatrzyć to masz rację..... ja sobie wmówiłem że drożdże spowolniły podczas kiedy im się padło.....

Nastaw podzieliłem na dwa gasiorki po 5L.
Jeden z nich zaszczepiłem drożdżami z cukrówki i już po niecałym dniu widać efekty w rurce fermentacyjnej.
Za dwa dni zrobię to samo z drugim.

Swoją drogą drożdże Zamoyskich nigdy mnie nie zawiodły. Podejrzewam więc że poprostu gdzieś jeszcze popełniłem błąd......

Skocz do: