Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójniak panieński - problemy objetościowo/gęstościowe
Witam Szanowne Grono.

Mimo iż winiarstwem zajmuję się od dłuższego czasu a i nie pierwszy to mój miodek to w tym przypadku popełniam błąd za błędem od początku...... :nie_powiem: 

Od początku nastaw:
-3l miodu (mieszany)
-6l wody
-drożdże Zamoyscy
-dokarmianie zgodnie z wytycznymi dla miodów (DAF i activit)

Pomiar startowy BLG pokazał 28...... coś nie tak..... zacząłem mierzyć ważyć słoiki i okazało się że jak prawdziwy amator zamiast 3 litrów wziąłem około 3 kg miodu co dało około 2,7 litra.....
No ale fermentacja ruszyła..... Po około 2 tygodniach dodałem 0,7 litra miodu i znowu...... nie pomierzyłem ile było BLG przed ani po dodaniu...... wstyd.....

Po około miesiącu fermentacji BLG spadło do 22BLG co jest przyzwoitym wynikiem. Ale po 7 tygodniach było 20/21 BLG... czyli prawie zerowy spadek. Za to na dnie była gruba warstwa osadu więc nie myśląc wiele zlałem znad osadów.
Było to miesiąc temu, pomiar mówi że dalej jest w okolicy 20blg, objawy fermentacji w rurce są minimalne, raz na parę minut... W smaku miodek jest fantastyczny, słodki, miodowy / woskowy - pycha. Ale bez jakiegokolwiek wyczucia alkoholu...

I dziś wziąłem próbkę około 250ml i dodałem do niej  około 100ml pracującego (jak szalony) nastawu na drożdżach TURBO - w ciągu pół godziny drożdże ruszyły jak szalone i pęcherzyków gazu jest mnóstwo. 

Więc pytanie mam takie: czy rozważnym by było dodanie tej "matki drożdżowej" do reszty miodu tak by fermentacja się wznowiła? Czy drożdże typu turbo znane z mocy mogą naprodukować za dużo procentów co zepsuje smak miodu?
Odpowiedz
Poczytaj o restarcie tutaj. Powodzenia.
Odpowiedz
(11-04-2018, 15:04)MOTOMYSZOR napisał(a): Po około miesiącu fermentacji BLG spadło do 22BLG co jest przyzwoitym wynikiem.

Nie bardzo rozumiem, skąd ten optymizm, wynik jest raczej beznadziejny.Po miesiącu trójniak powinien być już odfermentowany.
Odpowiedz
Optymizm stąd że BLG spadło...... cokolwiek.....
Po prostu muszę się zastosować do rady udzielanej tu na forum nie raz: nie kombinuj, poczekaj......
Odpowiedz
(12-04-2018, 14:29)MOTOMYSZOR napisał(a): Optymizm stąd że BLG spadło...... cokolwiek.....
Po prostu muszę się zastosować do rady udzielanej tu na forum nie raz: nie kombinuj, poczekaj......

Cierpliwość jest owszem wskazana, ale przy dojrzewaniu miodu, ty masz zatrzymaną fermentację, czas tego nie wyleczy.
Odpowiedz
Jak by na to nie popatrzyć to masz rację..... ja sobie wmówiłem że drożdże spowolniły podczas kiedy im się padło.....

Nastaw podzieliłem na dwa gasiorki po 5L.
Jeden z nich zaszczepiłem drożdżami z cukrówki i już po niecałym dniu widać efekty w rurce fermentacyjnej.
Za dwa dni zrobię to samo z drugim.

Swoją drogą drożdże Zamoyskich nigdy mnie nie zawiodły. Podejrzewam więc że poprostu gdzieś jeszcze popełniłem błąd......
Odpowiedz
Minęły ponad 2 tygodnie odkąd zaszczepiłem miód drożdżami turbo..... odrazu ruszyły, rurka ożyła w tempie 2-3 razy na minutę...... W miodzie widać wianuszki unoszącego się CO2.
Więc sprawdzam BLG po dwóch tygodniach i...... 20BLG...... nie spadło nic  Undecided

Sprawdziłem miernik w wodzie i winie - wskazania prawidłowe.

Nie mam pojęcia co się dzieje, drożdże pracują - może nie burzliwie ale stabilnie. Ale zerowy spadek BLG jest czymś czego nie potrafię zrozumieć....

Zaczynam myśleć nad dodaniem alkoholu do tego celem zabicia drożdży i odstawieniem na dojrzewanie......
Odpowiedz
A czy drożdże dodałeś do całej porcji zatrzymanego miodu za jednym razem czy hartowałeś tak jak było opisane w linku podanym powyżej przeze mnie?
Odpowiedz
No więc minęły kolejne tygodnie.....

(29-04-2018, 06:05)monika7 napisał(a): A czy drożdże dodałeś do całej porcji zatrzymanego miodu za jednym razem czy hartowałeś tak jak było opisane w linku podanym powyżej przeze mnie?

Dodałem drożdże bez hartowania, poprostu dolałem do miodu około 150ml ostro pracującego nastawu i fermentacja ruszyła...... I dalej trwa.
Praca drożdży jest może powolna acz zdecydowana. Miód zmienił kolor - pojaśniał i zrobił się rzadszy przy przelewaniu. W smaku znacznie mnie czuć słodycz a mocniej czuć alkohol.

Wkładam miernik...... 20BLG..... Nie mam pojęcia co się dzieje.

Ważne jest że pracuje. Kiedyś w końcu skończy.
A ja mam nauczkę: sprawdź wszystko zanim zaczniesz.....
Odpowiedz
(08-05-2018, 21:02)MOTOMYSZOR napisał(a): Wkładam miernik...... 20BLG..... Nie mam pojęcia co się dzieje.

Może nie odgazowałeś próbki? (bąbelki się przyklejają do spławika i ciągną go do góry)
Rzeczywistosc to iluzja wywolana brakiem alkoholu.
Odpowiedz
Albo kup nowy winomierz i sproboj.
Byc moze znim jest cos nie tak? Gdzies cos czytalem ze mycie goraca woda moze go zepsuc, nie wiem czy to prawda.
Odpowiedz
Winomierz testowałem w wodzie i winach które mam na różnych etapach..... wskazania są prawidłowe......
A sam winomierz na codzień pozostawiony jest w małym gąsiorku wina wiśniowego......

Nie odgazowywałem miodu, niemniej jakiekolwiek błędy w czasie pomiaru jak i miernika nie dały by tego samego odczytu od prawie 2 miesięcy.......

Cokolwiek to nie jest....... zaczynam czuć że z winiarstwa przerzucę się na miodosytnictwo...... :)
Odpowiedz
Chyba czas podsumować.....

Dodałem alkoholu co zatrzymało fermentację. Miód się sklarował.
W smaku jest bardzo ..... miodowy ;)
Po schłodzeniu w lodówce wyraźnie zmienia się posmak - na pierwsze miejsce wybija się goryczkowy posmak.....

Mimo że trójniaki dojrzewać winny latami a nie tygodniami to gdy wieść o miodzie się rozeszła jego poziom zaczął maleć......
Dobrze będzie miejsce na następne z mniejszą ilością błędów ;)
Odpowiedz
Goryczkowy posmak/finisz przy młodych miodach nie jest czymś "błędnym". Po roku, dwóch leżakowania goryczka znacznie słabnie lub wręcz znika całkowicie.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Hmmm, ciekawe doświadczenie, ale jednak mocno dziwne, brak pomiarów w momentach newralgicznych powoduje że trudno ocenić co zrobiłeś nie tak.
Mam uwagę co do podanej przez Ciebie informacji, 3 kg miodu to ~2,15 litra miodu i jeżeli dodałeś 0,7 litra miodu, to dopiero 2,85 litra więc ten twój trójniak to taki prawie prawie.
Prowadzę obecnie cztery miodki i poziom blg spada zgodnie z założeniami są to miodki owocowe.
Proponował bym abyś zerknął tutaj, jeżeli dotychczas nie miałeś okazji, to naprawde przydatne informacje dla chcących mieć poprawnie od fermentowany miodek :) .
Lech
Odpowiedz
(16-07-2018, 12:10)lech.kuba napisał(a): Prowadzę obecnie cztery miodki i poziom blg spada zgodnie z założeniami są to miodki owocowe.

A co to jest spadek blg zgodnie z założeniami? :D
Odpowiedz
Hmmm, :D , to znaczy że blg spada i spada, że po kilku dniach od rozpoczęcia fermentacji, po spadku blg o 10* można podać drugą partię pożywek, co wyraźnie cieszy drożdże i 'bulkanie' trwa i trwa i miodek może się zatrzyma na rozsądnym %, choć to ostatnie wcale nie jest pewne :diabelek:.
Lech

Skocz do: