Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winnica czy nie?
Question 
Witam wszystkich
Obecnie na paru arach mam 30 krzewów winnej latorośli, docelowo będę mieć ok. 60-70.
I pytanie: czy to, co mam (a bardziej to, co będę miał po dosadzeniu) pozwala na określenie mojej uprawy mianem winnicy? Nadania jej nazwy? Czy istnieją w tym względzie zwyczajowe lub prawne normy? Innymi słowy: czy uprawa musi osiągnąć jakąś minimalną wielkość, by stała się winnicą?
Nie ufam nikomu, kto nie pije.
Zasłyszane
Odpowiedz
Cześć, Kolego!
Nie przejmuj się nazewnictwem. Najlepsze określenie na małe uprawy to zapożyczony z niemieckiego zwrot : ogród winoroślowy (weingarten).
Z której części naszego pięknego Dolnego Śląska jesteś?
Odpowiedz
Nie znane mi są żadne normy - zwyczajowe lub prawne - określające minimalną liczbę krzewów w winnicy. W tej kwestii jedno tylko jest pewne - i im więcej krzewów, tym więcej wina...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, PINOT NOIR, ZWEIGELT, PĘKANIE PĄKÓW, WINNICA pd, RÓŻNE
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa  - Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2
Odpowiedz
(24-02-2019, 06:49)Dolnoslonzok napisał(a): [...]
Z której części naszego pięknego Dolnego Śląska jesteś?
30 km na płn-zach. od Wrocławia. A Dolny Śląsk rzeczywiście jest piękny. Mam do tej ziemi szczególny sentyment. I klimat sprzyjający (jak na nasze polskie warunki) uprawie winorośli. Żyć nie umierać. No i wyrabiać wino :)
Nie ufam nikomu, kto nie pije.
Zasłyszane
Odpowiedz
Zgadzam się z Tobą całkowicie. I cieszy mnie, że masz taki sentyment do naszej małej ojczyzny. Dodam jedynie, że równie sprzyjający uprawie winorośli klimat ma sąsiadujący z nami Górny Śląsk, ale ten "zielony", czyli Opole (powiat opolski) i dalej wzdłuż Odry na południe i w kierunku Sudetów. Niestety ani województwo dolnośląskie, ani województwo opolskie nie korzystają "odgórnie" z tego potencjału, jak dla przykładu płn.zach. skrawek Śląska, czyli obecne woj. lubuskie aktywnie wspierające winiarzy. Na marginesie. Gdyby nie waśnie i podziały wśród braci książąt, byłby to dzisiaj jeden region, jak to miało miejsce do XIV/XV w. Mniejsza z tym.
Odpowiedz
Spotkałem się w pracy z kilku hektarowymi "weingardenami", ale ogród winoroślowy czy też ogród winny brzmi faktycznie najtrafniej i imho najładniej. Powodzenia!

Skocz do: