Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino Czerwone - prosba o pomoc z wykonczeniem wina
Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy na forum i bardzo bym prosil o pomoc w obliczeniu potrzebnego cukru do wyrobu 16% wina półsłodkiego.

Mam 3 wiadra fermentacyjne po 15l miazgi z czerwonego winogronu ogrodowego

Do tej pory zmiksowalem nowym mieszadlem budowlanym na szybkich obrotach. 

Chcialbym z kazdego wiadra miec po okolo 25l wina (chyba ze sie nie da)

Blg w miazdze: 15
Refraktometer wskazuje brix 16,5
Kwasomierza nie mam ale juz zamowilem i w ciagu 2-3 dni powinien przyjsc.
Do miazg dodalem wczoraj po 2g piro, a dzis do tych wiader dodalem wczesniej przygotowana MD (Burgund 38).

Zrobilem 15l syropu cukrowego w tym bylo 6kg cukru. Blg po dodaniu syropu: 20

Mam zamiar maceratowac to 10 dni a nastepnie oddzielic owoce.

I wlasnie moje pytanie polega na tym zeby ktos mi powiedzial co dalej robic by otrzymac te planowane wino.

Z gory dziekuje za kazda odpowiedz
Pozdrawiam
Zytnia
Odpowiedz
- Piro 0,1g/litr miazgi.

- Cukru, przy 20Blg masz 191,9 g/l, co da 11,40% alkoholu. Z tej tabelki łatwo wyliczyć, ile trzeba dosypać.

- Nie macerowałbym owoców nieznanej odmiany, dłużej niż kilka godzin.

- Nie miksuje się miazgi.

- Nie dodaje się wody do nastawu, przed pomiarem kwasowości (syrop). Porcję cukru można wsypać bezpośrednio i zamieszać.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Maciek1966 dziękuję, że poświęciłeś mi trochę czasu. Tabelka, którą mi pokazałeś to cudo nad cudami. Teraz wydaje się, że dalszy proces będzie bardzo łatwy.
Po 10-ciu dniach, oddzielę owoce od wina i dodam różnicę cukru aby otrzymać te 16%. Potem co 3 tygodnie będę zlewał znad osadu i jak mi spadnie Blg do 0 to zasiarkuję według opisu na opakowaniu. Następnie dosłodzę do idealnego smaku (chyba ze znowu coś nie tak robię).
Z tym macerowaniem, miksowaniem miazgi i dodawaniu syropu przed pomiarem kwasowości, to mnie na łopatki położyłeś. Wygląda więc na to, że te wszystkie filmiki na internecie, które tak często oglądałem to jakieś bzdury i eksperymenty niedouczonych wynalazców.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
Jeszcze trochę;

- Wino z 16% alkoholem nie będzie fajne. Nie negowałem tego wcześniej, ponieważ takie zadałeś pytanie. Lepiej max 12%. Nadmierny alkohol zabija smak wina...
- Nie siarkuj wg. jakiegokolwiek "opisu na opakowaniu", po zakończeniu fermentacji (kiedy Blg spadnie do zera), a jedynie 0,06g/l.
- To czy dosłodzenie do smaku się uda, zależy od drożdży, które dodałeś...
- Jeszcze raz powtórzę - nie fermentuj (nie maceruj) tak długo, owoców nieznanej odmiany.

Nie oglądaj więcej filmików w necie!
Jeszcze jedno - poprawiłem twój post (pisownię). Staramy się tutaj pisać, zgodnie z zasadami języka polskiego. Proszę abyś też się starał...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
OK olśniłeś mnie ,zrobię 2 wina 12% i jedno mocne na maxa dla kolegów „twardzieli” z pracy.Chcial bym jak naj dłużej macerowac by wyciągnąć jak naj więcej soku,ale oddzielę już po 5 dniach.Pisałeś żeby nie siarkować według opisu z opakowania,jest jakaś tabelka ?jak tak to bym bardzo prosił o namiary.Jeszcze jedno pytanko mam ,czy z owoców które oddziele da się jakieś wino jeszcze zrobić czy trzeba je wywalic?

Skocz do: