Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino cytrynowe - Fotorelacja
(02-01-2011, 11:05)Qrakh napisał(a): ...szukam czegoś smacznego i orzeźwiającego dla mojej Pani :).
Sugerujesz, że jest mocno spragniona?:big:

Jak zrobisz to winko pochwal się również wynikami.
Odpowiedz
(01-01-2011, 15:26)Zbyszek T napisał(a): Wino po miesiącu wyklarowało się na kryształ.

Zbyszek T czym "dopingowałeś" to winko że tak szybko przefermentowało i sklarowało się tak pięknie :chytry: czyżby zasługa wysokiej temperatury? Bardzo ładnie się prezentuje :)
Odpowiedz
(03-01-2011, 22:41)komandos napisał(a):
(01-01-2011, 15:26)Zbyszek T napisał(a): Wino po miesiącu wyklarowało się na kryształ.

Zbyszek T czym "dopingowałeś" to winko że tak szybko przefermentowało i sklarowało się tak pięknie :chytry: czyżby zasługa wysokiej temperatury? Bardzo ładnie się prezentuje :)

Jakbym wiedział czemu tak to ładnie poszło to bym to opatentował!
Zaraz po tym winie robiłem w podobny sposób wino z kiwi (te same drożdże + ryż) - przefermentowało teź b. szybko, ale klarować się nie ma zamiaru... Mętne jak woda z kałuży...
Odpowiedz
Ponieważ niedługo będę zlewał Rieslinga, nastawiłem cytrynowe w fermentatorze wg. tego przepisu. Do startu użyłem gęstwy drożdżowej z właśnie zakończonej fermentacji wina żurawinowego. Nabrało różowego kolorku i wystartowało po ok. 36-ciu godzinach. Wygląda tak:

Użyłem organicznego soku cytrynowego bez konserwantów, celuję w ok. 10% orzeźwiające wino do upijania żony i jej koleżanek :lol:

Pozdrawiam,

janzz
Odpowiedz
jak sie patrzy na zdjecia to poprostu slinka cieknie!!!
tak wiec nastawilem swoje... jestem kiepski w obliczeniach wiec prosze o porady
a wyglada to tak (nastawione dzisiaj); 1 litr soku z cytryn sokowirowka, okolo 150ml naparu z czarnej herbaty, sok z 2 kiwi i 2 jablek okolo 370 ml, 0,4 kg ryzu, drozdze biowin i pozywka, 2 litry wody z 1 kg cukru i dwa litry przegotowanej wody.....

chcialbym mocne wino tak wiec ile cukru i kiedy dodac??

pozdrawiam
Odpowiedz
Jak uzyskaleś sok z cytryny sokowirówką? Obierałeś cytryny ?! Wybrałeś dokładnie całe albedo?
Odpowiedz
cytryny dokladnie obrane no moze prawie dokladnie... wino juz nastawione takze nic nie zmienie... duzy blad??
Odpowiedz
Prawie robi wielką różnicę;). Generalnie chodzi o to, żeby dokładnie pozbyć się albedo czyli tego białego czegoś pomiędzy skórką a miąższem, ponieważ daje to bardzo gorzki smak.
Odpowiedz
mysle ze pid tym wzgledem bedzie ook :)

biorac tez pod uwage fakt ze sokowirowka tego nie przepusci..

a co do cukru to teraz na ile % moglbym liczyc czy tez pozniej dodac cukru??
Odpowiedz
A jakie dodałeś drożdże? To dość istotne żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Nie wiem tylko czy to dobry materiał na mocne i słodkie.
Odpowiedz
drozdze biowin boynay jakos tak pisali na opakowaniu ze dobre do win musujacych... drozdze aktywne....

fermin PDM !!!
Odpowiedz
Bayanusy. To masz szansę nawet na za mocne.
Odpowiedz
ale to cukru jeszcze dodawac???
Odpowiedz
Cukier dodajesz jak BLG spadnie w okolice 0. Najlepiej dosłodź do BLG5, poczekaj aż spadnie do 0 i powtarzaj aż do zatrzymania.
Odpowiedz
dziekuje
Odpowiedz
Panie Grzes lub ktokolwiek co się zna : będę mieć około 5 litrów tego wina - aby blg wynioslo w okolicach 5 to ile mniejwiecej mam wsypac curku? I czy prosto do wina czy z woda wymieszane?
Z góry dziekuję!!!!
Odpowiedz
I jeszcze jedno czy kiedy wywale ryz w tego wina po tygodniu to bedzie wporzadku? Czy nie zepsuje fermentacji? w innych postach o cytynowych czytałem jak Pan Zbyszek T wywalil wczesnie ryz???
Odpowiedz
Jeżeli masz BLG 0, to wsyp 20-25dkg cukru. Podniesie się do 4-5. Rozpuszczaj cukier w winie.
Są dwa podejścia. Jedno (bardziej cytrynowe) - zlewasz i wyrzucasz cukier z końcem fermentacji burzliwej. Drugie (ryżowe) - niezależnie od powyższego trzymasz min. 4 tygodnie żeby wyciągnąć maksimum z ryżu.
W Twoim wypadku (mocne, słodkie) zastosowałbym podejście drugie. To moja subiektywna opinia.
Odpowiedz
Bardzo dziekuje za pomoc :)
Wogóle to uwazam ze to forum jest SUPER :D
Na zdrowie :D
Odpowiedz
(27-11-2010, 13:35)Zbyszek T napisał(a): Padło na mnie, więc prezentuję wino robione na bazie przepisu z wątku:
Winko z soku z cytryny

Dla zainteresowanych, powiem, że z mojego wina nic ciekawego nie wyszło. Także, ja nie polecam, chociaż wcale nie mówię, że z cytryn wina zrobić się nie da, moje po prostu wyszło kiepskie.

W ogóle moje zeszłozimowe eksperymenty słabo wyszły. Porobiłem kilka "piątek" eksperymentalnych win i żadnego napić się nie da. Na dzień dzisiejszy kończe z eksperymentami :D
Odpowiedz
Moje cytrynowe wg twego przepisu wyszło wyborne. Zrobiłem wtedy 5 litrów. Dziś nastawiam butlę 27-io litrową tego wina.

Skocz do: