Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z beczki
Czy można butelkować wino z beczki?
Pytanie wydaje się banalne i nasuwa się odpowiedź, że tak. Pytam jednak, ponieważ szwagier przywiózł wino z Włoch. Zlano mu je bezpośrednio z beczki do 5litrowego plastikowego baniaka. Powiedziano mu jednocześnie, że musi je wypić w przeciągu 10 dni, bo po tym terminie skiśnie.
Stąd moje pytanie: czy jak je zabutelkuje to powstrzyma skisniecie?
Odpowiedz
Butelkowanie "skiśnienia" nie powstrzyma.
Można powstrzymać proces psucia się wina poprzez siarkowanie i zabutelkowanie. Ale czy dla 5 litrów warto to robić? Z treści pytania mogę wnioskować, że masz małe pojęcie na temat wyrobu wina. Aby skutecznie powstrzymać proces psucia trzeba mieć wiedzę i sprzęt. Proponuję wypić wino bez cudowania. Aby wydłużyć czas popsucia warto wstawić baniak z winem do lodówki.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
OK, wszystko rozumiem, dzięki za odpowiedź. Pojęcie rzeczywiście mam małe, dlatego dopytam:

Gdyby zlano mu to wino z beczki bezpośrednio do butelki i zakorkowano mogłoby stać nawet kilka lat, bez siarkowania?

Jednak, że zostało zlane do plastikowego baniaka i w tym przewiezione do Polski, co trwało dwa dni, nie może już być zlane do butelek i zakorkowane? Liczy się tutaj czas, powietrze, które złapało wino etc? Dobrze rozumiem?
Odpowiedz
Nie.
Może, ale się popsuje.
Nie. Nie.
To wino po prostu nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Może coś analogicznego - suchą kiełbasę możesz przechowywać kilka miesięcy a parówkę kilka dni.

Skocz do: