Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z cytryn potrzebny sprawdzony przepis
Faktycznie tego cukru coś jest za dużo. Kolego według Ciebie to ile wody wlać do tego nastawu ? Wino raczej miało mieć około 13-14%
Odpowiedz
Dobra moje przejęzyczenie nie wyznacznikiem a miarą. Jako nowy w emacie winnym jestem zdania że powinno się zaszczepiać w młodych i nowych winiarzach automatyzm pomiaru i planowania a potem wykonywania nastawu. To nie takie straszne a wiele może ułatwić i uchronić przed ewentualnymi wpadkami. Stąd moje kilka pod rząd "!!!!".
Lubię słuchać jak pięknie bulgocze w rurce to świetnie mnie relaksuje. Ale daje mi za mało odpowiedzi o stanie fermentacji.

Co do rozcieńczenia to aby to miało sens do dodałbym 12l wody i z 3l soku (wody tak aby BLG spadło do ok 23-24) dobrze wymieszał i albo do 2 baniaków albo do 1 większego. Oczywiście nowe drożdżaki i pożywka.

Odpowiedz
Na szczęscie dymion ma 54l wiec mogę eksperymentować.
Już dzisiaj doleje wody i dobrze wymieszam, jutro postaram się dodać soku.
Myślisz że drożdże które wlałem nie przeżyły w takim ulepku ?
Moją winą jest to że nie miałem przepisu kawa na ławe i eksperymentowałem słuchając i czytając rózne posty.
Odpowiedz
możesz dodać też z 4-5kg dobrze przepłukanego ryżu tak jak to zrobił Zbyszek. To że mu nie smakowało winko nie znaczy że Tobie też nie będzie, ilu ludzi tyle gustów smakowych :)
Drożdżaki jakieś aktywne ale nie Bayanusy bo one zjedzą cukru nawet do 17-18% a ubić jest trudno (info z forum)
Pamiętaj zmieżyć Blg i najlepiej aby było właśnie ok tych 23-24

ps. też jestem nowiutki w temacie i staram się pomagać na miarę swoich możliwości i wiedzy. Jakoś uratujemy wspólnymi siłami to winko.
Odpowiedz
Do 10l, najlepiej wcześniej wymieszanego soku z wodą (proporcje już sobie ustal wg możliwości, ale choćby 1:10).
Nowej MD bym nie robił od razu. Dopiero gdyby nie wystartowało po rozcieńczeniu.
Odpowiedz
Można poczekać ale osobiście miałbym 2 paczki drożdży aktywnych i pożywkę w gotowości.
Odpowiedz
a więc osiągnąłem w moim nastawie 24 Blg i czekam już drugi dzień i nadal nic nie bulka. Nie jestem pewien czy jeszcze zaczekać czy nastawić raz jeszcze drożdże fermivit
Odpowiedz
Dodaj nowe drożdże i pożywkę nie ma co czekać.
Ja jak dodałem te drożdże to po ok 5 godzinach pierwsze oznaki pracy już były a po ok 12 pracowały pełną parą.

Ile teraz masz nastawu?
Jeżeli powyżej 25l to 2 paczki drożdzy i pożywki odpowiednio do nastawu.

Skocz do: